Hunt ile Olan Mücadelesiyle Rush Filmine Konu Olan Efsane F1 Pilotu: Niki Lauda

20 Mayıs 2019'da hayatını kaybeden, Formula 1'in gelmiş geçmiş en efsane pilotlarından biri olan Niki Lauda, bu spor için yeri çok özel biri olarak kalacak hep.
Hunt ile Olan Mücadelesiyle Rush Filmine Konu Olan Efsane F1 Pilotu: Niki Lauda

22 şubat 1949 - vienna / avusturya doğumlu,

3 dünya şampiyonluğu,
176 start,
24 pol pozisyonu
24 en hızlı tur zamanı
87 finish göremeyen yarış
54 podyum
25 yarış galibiyeti
420 toplam puana sahip olan,


ferrari'nin 1970'lerdeki mükemmel çizgisinde en büyük paya sahip olan,
1976'da nurburgring'deki cehennemin ardından daha hırslı ve başarılı halde geri dönen
prost'u 1984'de mağlup edişiyle hafızalara kazınan efsanevi pilot.

yarıştığı takımlar:
1971 - march (stp march racing team) - puan:0
1972 - march (stp march racing team) - puan:0
1973 - brm (marlboro-brm) - puan:2 - pilotlar sıralaması:16
1974 - ferrari (scuderia ferrari spa sefac) - puan:38 - pilotlar sıralaması:4
1975 - ferrari (scuderia ferrari spa sefac) - puan:64 - pilotlar sıralaması:şampiyon
1976 - ferrari (scuderia ferrari spa sefac) - puan:68 - pilotlar sıralaması:2
1977 - ferrari (scuderia ferrari spa sefac) - puan:72 - pilotlar sıralaması:şampiyon
1978 - brabham (parmalat racing team) - puan:44 - pilotlar sıralaması:4
1979 - brabham (parmalat racing team) - puan:4 - pilotlar sıralaması:14
1982 - mclaren (marlboro mclaren international) - puan:30 - pilotlar sıralaması:5
1983 - mclaren (marlboro mclaren international) - puan:12 - pilotlar sıralaması:10
1984 - mclaren (marlboro mclaren international) - puan:72 - pilotlar sıralaması:şampiyon
1985 - mclaren (marlboro mclaren international) - puan:14 - pilotlar sıralaması:10


(ilk katıldığı yarış : avusturya / 1971)
(son katıldığı yarış : avustralya / 1985)
(ilk kazandığı yarış : iapanya / 1974)
(son kazandığı yarış : hollanda / 1985)

(ek: ilki 1997 yılında yapılan 'en iyi 100 pilot' sıralamasında, ilk aldığı sıra, yine o sene, sekizinciliktir.)

kendisi hakkında eski kulağı kesiklerden demek yanlış olmaz herhalde ki kulağı gerçekten kesiktir. 15 yaşında aldığı ilk vw cabrio käfer'yle (tosbağa) kendi deyimiyle yapılabilecek her türlü aptallığı yapmış, cep harçlığı arabasını tamir ettirmeye yetmeyince tırlarda yardımcı şoför olarak çalışmaya başlamıştır. 

formula 3'te gelen başarısından sonra iki düzine delinin arasında yer alan delilerden biri olmak istemeyince tehlikeli olan bu klasmanı bırakarak formula 2'ye geçmiştir. sonraları formula 1'e geçişi için gerekli olan finansmanı spor araba yarışlarında kazanmıştır. 

formula 1'deki tamamlayamadığı ilk yarışı 1972'deki avustuya grand prix'i olmuş.

formula 1 fanları tarafından bilinen bir insan iken 2013 yılında gösterime giren ve james hunt’la arasında geçen rekabeti anlatan  rush filmi ile dünya çapında yeniden üne kavuşan lauda için söylenebilecek ilk kelime disiplindir. işine olan saygısı, bağlılığı, teknik dehası, motive oluşu ile örnek bir karakterdir. formula 1 in bugün dünya çapıdaki ününe kavuşması ayrton senna ve alain prost arasındaki rekabet ile başlamıştır dense de (ki niki lauda ayrton senna’nın formula 1 e başladığı 1984 sezonunda mclaren takımında prost ile takım arkadaşlığı yapmış, şampiyon olmuş, senna ve prost ile yarışmıştır) konuda ilk kurşunu niki lauda ve james hunt sıkmıştır demek yanlış olmayacaktır. ikisi de kazanma arzusu yüksek olan pilotlardı. james hunt kırklı yaşlarında kalp krizinden vefat etmişti. bir yazarın beyanına göre birkaç ay önce, akciğer nakli geçirmiş ama tam başarılı olamamış ki hayatını kaybetmiş. sanıyorum ki akciğer sorunu 1976 yılında ferrari adına yarışırken almanya’daki katliam ve zorlu pist olan nürburgring’te geçirdiği ağır kazaya dayanıyor olabilir. söz konusu kazada yanan aracın içine sıkışıp kalan lauda’nın yüzünde ciddi yanıklar meydana gelirken (izi kalmıştır) ciğerleri de çok ciddi hasar almıştı. yukarıda belirttiğim rush isimli filmde ilgili kaza ve james hunt ile rekabeti güzel bir şekilde işlenmişti. niki laudayı (onu sevmeyenler fare lakabı takmıştır ama bunu olumlu yorumlayarak fare hayatta kalmayı bilir demiştir) yakından tanımak isteyenlere tavsiye edilir.

üç kez f1 şampiyonu olan eski yarışçı, bir zamanların da lauda isimli havayolu şirketinin sahibiydi. 1976 yılında yarıştayken geçirdiği kaza sonucu ciddi yaralanmalar almıştır ve yüzünde üçüncü derece yanıklar oluşmuştur. daha sonrasında tekrardan aynı sene içinde pistlere dönse de, kazanın hangi sebepten olduğunu asla öğrenememiştir. 


lauda havayollarına ait bir uçak 1991 yılında bangkok-viyana seferi sırasında düşmüştür ve ilk zamanlar kazanın hangi sebepten olduğuna dair büyük araştırmalar yapılmasına rağmen, kazanın sebebi bulunamamıştır. niki lauda daha öncesinde de aynı kaderi yaşadığından, bu sefer kazanın hangi sebepten olduğunu öğrenmek istemiş ve gerekli mecralara çok büyük baskılar yapıp, kendisi de bizzat kaza yerine gidip araştırmalara destek vermiştir. uzun araştırmalar sonucu kazanın sol motordaki thrust reverser'in açılması sonucu oluştuğu saptanmıştır. işin ilginç tarafı ise o zamanlar yüksek mesafede fren sisteminin açılmasının kontrol edilebilir bir olay olarak geçmesiydi ve bu kazayla birlikte motor fren sistemiyle ilgili birçok düzenlemeler getirilmiş ve uçaklar daha güvenli bir hal almıştır.

Formula 1'de Mika Hakkinen - Michael Schumacher Rekabetini İzlemiş Efsanevi Nesil

Formula 1 Pilotu Ayrton Senna'nın Hayatını Kaybettiği Kazanın Teknik Analizi