Huzurevinde Ölecek Kişiyi En Geç 24 Saat Önceden Tahmin Edip Yanına Kıvrılan Kedi: Oscar

ABD'nin en küçük eyaleti Rhode Island'taki Steere House Huzurevi'nde 2005'ten beri yaşamakta olan kedi Oscar, korkutucu tahminlerinde bu zamana kadar hiç yanılmamış.
Huzurevinde Ölecek Kişiyi En Geç 24 Saat Önceden Tahmin Edip Yanına Kıvrılan Kedi: Oscar
Fotoğraf: Dina Rudick/Getty Images

amerika'da bir huzurevinde yaşayan oscar adında bir kedi kimin öleceğini önceden tahmin edebiliyormuş. oscar ne zaman huzurevinde yaşlının birinin yanına gelip yatıyorsa birkaç saat veya en geç bir gün içinde o kişi ölüyormuş. oscar'ın ölmek üzere olanların öleceğini hissedip yanlarına giderek duygusal destek verdiği düşünülüyor ama ölecek kişileri önceden nasıl hissettiğinin sırrı hala çözülemedi.

toplam 25 farklı vakada bu gözlemlendikten sonra artık ne zaman kedi huzurevinin misafirlerinin birinin yanında bitse hemşireler ve doktorlar hazırlanmaya başlıyormuş ve misafirin yakınları aranıp her şeye hazırlıklı olmaları haber veriliyormuş. ölmek üzere olan kişinin son dini vazifesini yerine getirmek için de hemen bir papaz çağırılıyormuş.

bugüne kadar kedinin kimin öleceğini tahmin etme konusunda yanıldığı görülmemiş. kedinin birinin kucağına atlamasıyla o kişinin ölmesi arasında geçen maksimum süre 24 saatmış yani kedinin yanına yattığı hastalardan 24 saatten fazla yaşayabilen olmamış. bilim dünyası bu kedinin sırrını yıllardır merak ediyor.

bu olay en başta sokak efsanesi veya kolpa gibi geldi ama internette huzurevindeki doktorlarla ve hemşirelerle yapılmış röportajlar filan var. bence kedi katil.

ilgili röportaj ve haberler


edit: olası bir açıklama geldi: "house m.d dizisinde bu kedinin işlendiği bir bölüm var. ölüme yaklaşan kişiler üşüdüğü için odaların ısıtmasını açıyorlar. kedi de ısınmak için onların odalarına gidiyor." @zafersproblemset


ek bilgi ve referanslar

https://www.telegraph.co.uk/…n-ri-nursing-home.html

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmp078108

https://www.cbsnews.com/…th-sense-predicting-death/

https://www.theregister.co.uk/…26/nursing_home_cat/