Huzuru Doğum Kontrol Hapında Bulan Bir Kadının Deneyimleri

Farklı doğum kontrol yöntemlerinden sonra doğum kontrol hapına geçerek mutluluğu bulan bir Ekşi Sözlük yazarı, yaşadığı bu arayış sürecini anlatmış.
Huzuru Doğum Kontrol Hapında Bulan Bir Kadının Deneyimleri

esasen çok sancılı bir süreç, doğru doğum kontrol yöntemini bulmaya çalışmak. çünkü ilişki tipine, o sırada nasıl hissettiğine, kulaktan dolma bilgilere kadar her şeyle değişiklik gösteriyor. cinsel hayatımın başlamasıyla birlikte de hep gündemde olan bir konuydu bu.

cinselliği ilk deneyimlediğim zaman dilimlerinde coitus interruptus'la korunuyordum. evet dostlar, doğru tahmin: “beyim korunuyor” adlı korunma çeşidinden bahsediyorum. karşındakinin ilk cinsel deneyimi, senin de öyle. zaten ergenlik dönemleri; hem cinsel hastalık korkun yok, hem de cahil cesaretin var. çok keyifli olsa da ne yazık ki bugünden dönüp o güne baktığımda cahil cesaretinin büyüklüğü korkusuzluğuma da keyfine de fark atıyor.

aradan geçen zamanda, tek eşli kalamadığımız o zaman dilimlerinden bahsediyorum; prezervatif can dostum olmuştu. zaten cinsel haz elde edebilmek için cinsel hastalıklara yakalanmak gibi büyük bir riski alabiliyor olmak bence insanoğlunun en büyük bug’larından biri. olsun diyoruz, geçiyoruz. herhangi bir kaza olmadığı ihtimalde prezervatif oldukça verimli bir aktör, bu çok bilindik bir gerçek ama onunla da oldukça zorlaşıyor her şey. taktın, takamadın, yırtıldı, çıktı; her şeyi ayrı dert. kaza olması halinde zaten, bütün düzenini alt üst edecek “kesinlikle doğum kontrol yöntemi olmayan” yöntemlere başvurmak zorunda kalıyorsun. bu bakımdan çok zorlayıcı işte. aslında eylemin öznesi olmayan bir şey, eylemin öznesi olmayı bırak, başrolü kesilebiliyor bir anda. sinir bozucu böyle düşününce de.


huzur dostlarım, huzur doğum kontrol hapında. ahir ömrüm ve dahi ahir cinsel yaşamımda bu kadar rahat olduğum bir zaman dilimi hatırlamıyorum. dönüp bakıyorum çektiğim çilelere; reglim iki gün geç kalınca koştur koştur testi alışlarıma, o korkulara falan… ne çektirmişim kendime ben öyle ya. doğum kontrol hapı kadınların mucizesiymiş aslında. tek eşliliğe adımı atıldıktan ve yollarımızın iyi ki kesiştiği doktoruma sorduktan sonra gelsin konfor. en önemlisi kontrol bende ki bu benim için çok önemliydi. 

konforu yaşayınca merak ettiğim diğer mesele de “ben bunu ne kadar kullanabilirim?” sorusu oldu. cevap basit: üreme çağı boyunca. ben demiyorum, doktor diyor: bkz burada da söylenmiş.

bunun yanı sıra doğum kontrol hapının, hamileliği engelleme özelliğine ek bonusları da cabası: regl düzensizliğinden muzdaripseniz; hooop, rahat edebilirsiniz artık, regl döneminiz düzenli. tüylenmeden şikayetçiyseniz; hoopp, tüylenmeniz yavaşladı.  ergenlik dönemini atlatmanıza rağmen hala olması gerekenden daha fazla sivilceniz mi var; hoop, gidiyorlar, elveda diyin.  bunun yanında regl döneminde yaşanan şiddetli sancıları ve duygu durum değişikliklerini de silip atın… evet… doğum kontrol hapı benim için bu oldu.

ne diyebilirim ki. allah; üretenden, yaratandan, icat edenden razı olsun. her gün dozumu alırken hayır duamı eksik etmiyorum.