I. Dünya Savaşı'ndan Sonra Barış İmzalamadığımız Tek Ülke San Marino Hakkında Bilinmeyenler

Futbol milli takımının aldığı başarısız sonuçlardan bildiğimiz San Marino hakkında öğrendiğinizde şaşıracağınız birkaç bilgi.
I. Dünya Savaşı'ndan Sonra Barış İmzalamadığımız Tek Ülke San Marino Hakkında Bilinmeyenler
iStock.com

futbol maçlarında sıkça karşımıza çıkıp bizi sevindiren bu küçük ülke aslında ufku bin katına çıkarabilecek kadar ilginç bir ülkedir.

- ülke ms 301 yılında kurulmuştur. dünyanın hala varlığını sürdüren cumhuriyetle yönetilen ilk ülkesidir ve en eski ülkelerinden biridir.

- ilk anayasası 1600 yılında oluşturulmuştur ve bu dünyadaki ilk anayasadır.

- 62 kilometre kare alanda kurulmasına rağmen ülkeye yılda 3.3 milyon turist gelir.

 (bkz: nereye sıçacaklar) dediğinizi duyar gibiyim:) zira o kadar insan kakasını aynı anda yapsa zaten ülkenin 36 kilometre karelik alanını kaplardı:) neyse, kendisinden 100 bin kat daha büyük olan türkiye'yle turizm konusunda ciddi bir yarış içerisindedir.

iStock.com

- batı avrupa'da komünist bir parti tarafından yönetilen ilk ülkedir (1945). 1940 yılına kadar da san marino faşist partisi tarafınan yönetilmesi de ayrı bi olay ya neyse. 

- 1. dünya savaşında türkiye ile savaşmıştır ama türkiye savaştan sonra bir tek bu ülkeyle barış antlaşması imzalamadığı için (aslında onları unutmuşuz:) türkiye ile hala savaş halindedir.

- ülkedeki yürütme görevini sadece 2 adet yüzbaşı yapar ve onlar da her 6 ayda bir değişir. dünyada yürütmenin bu sıklıkla değiştiği tek ülkedir

- çoğu akademisyene göre dünyada demokrasinin gerçek anlamda uygulandığı tek ülkedir.

iStock.com

- geçmişte türkiye dışında da pek çok ülkeye savaş ilan etmiş ama sonradan unutmuşlar. (aynı zamanda unutkan da bir ülke:)

- ha unutmadan ekleyeyim. ülkenin nüfusu 32,576 ve kişi başına düşen milli gelir de 44,208$.

kısaca diyorum ki; köklü bir geçmişin var san marino, büyüksün san marino, şirinsin san marino, tırı vırısın san marinoo....