İç Savaş Yaşanan Ülkelerde Neden Genellikle Toyota Araç Tercih Ediliyor?

İç savaş problemi olan ülkelerde gerillalar genellikle Toyota marka araç, hatta direkt model söyleyecek olursak Toyota Hilux kullanırlar. Bu sebepten dolayı bu araçlara "gerilla arabası" da deniyor. Peki neden genelde bu araç tercih ediliyor?
İç Savaş Yaşanan Ülkelerde Neden Genellikle Toyota Araç Tercih Ediliyor?

toyota hilux'lar inanılmaz sağlam arazi araçlardır. bakımı kolaydır, parçası bol ve ucuzdur (3. dünya ülkelerinde bile), heybetlidir arazide dosta güven düşmana korku verir ve en zor şartlarda bile saat gibi çalışır. 

yıllardır farklı imalat yıllarında üretilenleri kullandım, bir kere bile hararet yaptığını dahi görmedim (katar, ırak, libya ve afganistan'daki kullanımlar baz alınmıştır). bugün çalışır vaziyette başka bir kullanıcıdan teslim aldığımda hemen motor yağına ve suyuna baktım, su haznesinde ne bir damla su ne de motorda yeteri kadar yağ vardı ama aracın motorunda ya da hararetinde en ufak sorun yoktu. 

çeşitli dünya ülkelerindeki gerilla ve teröristlerin tercih sebebi olması bile yukarıda saydığım artılarını ispatlamaktadır.

üzerindeki sistemlerin mümkün mertebe mekanik olması ve dolayısıyla daha zor bozulmasından kaynaklanıyor bir parça. 

ayrıca gövdenin altında, şasiye bağlı bir profil de kasasına makinalı silahı montelemek için çok uygunmuş diye okumuştum bir yerde. emin değilim tabii.

bunun dışında top gear'ın, toyota hilux'u kullanılmaz hale getirmek için yaptıkları var bir bölümünde. izleyince anlarsınız neden o topraklarda bu kadar popüler olduğunu:


bu arada inanması güç ama bir iç savaşa ismini bile vermiştir toyota:

http://en.wikipedia.org/wiki/toyota_war

Dil Okulu İçin Malta'yı Düşünenlere Altın Değerinde Tavsiyeler