İçeriğine Göre Sınıflandırılmış Parfüm Aileleri ve Barındırdığı Kokular

Kullandığı parfümü bir imza haline getirmek isteyenlerin parfüm alışverişinde daha bilinçli tercihler yapması için bilmesi gerekenleri Sözlük yazarı "negroja" sıralamış.
İçeriğine Göre Sınıflandırılmış Parfüm Aileleri ve Barındırdığı Kokular
iStock


oryantal aile

avrupa'da ve türkiye'de en çok tercih edilen parfüm ailesi bu. vanilya, amber, hayvansal kokular ve çiçeksi kokularla oluşturuluyor.

odunsu aile

yapımında en çok selvi, kayın, çam, sandal ağacı gibi kokular kullanılır. oryantal kokularla benzerlik taşıyor.

fresh aile

genellikle turunçgiller kullanılarak yaratılan parfüm ailesidir bu da. bergamot, limon, mandalina ve narenciye çiçeklerinden faydalanılır. verdiği ferahlık hissi nedeniyle tercih edeni çoktur.

çiçeksi aile

zambak, gül, yasemin, beyaz çiçeklerle yaratılanlar piyasada en çok bulunanlarıdır. hatta kadın parfümlerinin çoğu bu aileye mensuptur. hafif kokuları sevenler tarafından tercih edilir.

aromatik aile

akdenizin kokulu bitkilerinin ağırlık olarak kullanıldığı gruptur. kekik, lavanta, nane ve biberiye otu en sık kullanılan aromalardır. kalıcı ve yoğun koku olarak bilirler. erkek parfümlerinin baş tacıdır.

şipre ailesi

meşe yosunu, paçuli, iğne yapraklı ağaçlar ver bergamut içerir. soğuk serinlik hissi veren kokulardır. günlük kullanım için uygundur.

bir de parfüm kullanırken "kulağa küpe" genel geçer tavsiyeler vardır, örneğin

- temiz olmak lazım ki onla bunla karışıp korkunç bir kokuya dönüşmesin.

- 15 cm uzaktan sıkmak lazım ki vücutla teması yumuşasın, biraz da yayılma çapı artsın.

- atardamarların (boyun, dirsek, diz içi, bilek) olduğu kısımlara denk getirmek lazım ki koku yayılsın dursun. marlyn monroe'nun deyişi üzerine "nereden öpülmek istiyorsanız oranıza sıkın" taktiği de kullanılabilir.

- tenden tene değişir aromalar ama saçta hep aynı kokar, bu böyle biline.

- ipek ve saten kumaşa sıkmayın ki zaten onlarla yeterince iyisinizdir. ben bunun nedenini hakkaten bilmiyorum ve böyle kabul ediyorum. anlam o yani. bence.