İçimi Kolay Ancak Alkol Oranı Yüksek Olan İrlanda Likörü: Baileys

1974 yılında piyasaya sürülen İrlanda viskisi Baileys, krema ve kahve gibi aromalarla karıştırılarak elde edilmiş bir içecektir. Diğer içkilere oranla %17 alkol içermesiyle dikkat çeker.
İçimi Kolay Ancak Alkol Oranı Yüksek Olan İrlanda Likörü: Baileys

baileys, ilk üretim yeri irlanda olan; irlanda viskisinin, krema ve kahve aromaları ile harmanlanmasıyla yapılan hafif içimli viskili likördür. ilk üretim tarihi 1974 olup bir kimyager tarafından üretildiği söylenmektedir. %17 alkol oranına sahip olmasına rağmen içimi ve sonrası gayet rahattır. istatistiklere göre dünyada dakikada 2400 kadeh tüketilmekle beraber, toplamda dünya genelinde 180 ülkeye pazarlanmaktadır. raf ömrünün 24 ay, açıldıktan sonraki ömrünün ise 8 ay olduğu belirtilmektedir. 

kendine has bardağı ve servis şekli olan içkinin kendine has bir içici kitlesi vardır. 2 kadehten fazla aynı günde içilmesini tavsiye etmiyorum, otururken bir şey anlamıyorsunuz fakat ayağa kalkınca keşke içmeseydim dedirtiyor.


asıl adı baileys irish cream olan; dünya genelinde içkilerin ve kokteyllerin yanı sıra tatlıların ve kahvaltılıkların tariflerinde de kullanılabilen, barmenlerin favori olarak nitelendirdikleri bir içkidir baileys. her yerde satılır ve hem amerika'da hem de dünya genelinde sürekli olarak en çok satan içkilerden biridir.

kız içkisi diyenleri üzebilir, seksist bir yaklaşım olmasının yanı sıra içerdiği alkol neredeyse tüm şarap ve bira ürünlerinin içerdiğinden daha fazladır. yani tatlı olmasına kanmayın, adamı "çarpar".

kahve, krem karamel, badem gibi birçok çeşidi vardır. yan çeşitlerini hiç denememiş olsam da baileys irish cream'den hatırı sayılır miktarda içtim. ve şu ana kadar sürekli içtiğim içkilerden insanı en sıkmayanı ve sürekli kendisini arzulatanı diyebilirim.

kişisel tavsiyem, kutlama veya yıl dönümü gibi güzel anlarda bir bardak içerisinde soğuk bir şekilde tüketilmesidir. zaten kendisi viski, çikolata, krema ve benzeri karışımları içerdiğinden herhangi bir şeyle karıştırmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

şerefe / cheers / skål!


ben baileys'i ne zamandır evde yapmayı istiyordum ama üşeniyordum. nihayet üşengeçliğime bir son verdim ve sonuç: muazzam.

- 200 ml krema
- 200 ml yoğunlaştırılmış süt
- 200 ml viski
- bir shot kahlua

ben sadece yukarıdakilerle yaptım. içine renk versin diye karamel şurubu ya da çikolata sosu koyanlar da var. birçok tarifte yer alan granül kahve yerine direkt kahve likörü ekledim.

burada en önemli kısım yoğunlaştırılmış süt konusu. asla normal süt olmamalı. bildiğiniz süt reçelinin biraz daha cıvık hali olacak. ben evde yaptım, 1 l süte 1.5 bardak şeker. sütün yarısından fazlasını uçuracak şekilde, neredeyse 45 dk kaynattım. sarı renkli pekmezden daha kalın kıvamda olacak sonunda.

sonra tüm içerikleri bir blender'de 30 sn karıştırdım. viski olarak jameson kullandım.


baileys tek başına sek içilecek bir içki değil, 2. bardakta içinizi bayar ama güzel kokteyllerin vazgeçilmezidir. baileys + malibu + süt ekşi sözlük'te çok yazılmış, bol buzla birlikte efsane olur ama benim vazgeçilmezim bmw, yani baileys malibu whiskey.

kolay yapılışı:

- 1/3 baileys (irish cream)
- 1/3 malibu
- 1/3 whiskey

shaker veya ilkel yöntemlerle karıştırılır, 2-3 buz parçası blender yardımıyla inceltildikten sonra içine atılır. genelde buzları kalıp halinde de tercih ederler ama bu şekilde daha güzel olur. bir de likör bardağınız varsa mis.