İçinde Bir Yağmur Ormanı Bile Olan, Dünyanın En Büyük Mağarası: Son Doong

Vietnam'da 1991 yılında keşfedilen bu mağara, 200 metre yüksekliği ve 150 metre genişliğiyle Dünya üzerindeki en geniş mağara olma özelliğine sahip. Ulaşımın çok zor olduğu bu mağara, barındırdığı yağmur ormanı, göl, nehir, plajlar ve hayvanlarla gerçekten de görülmeye değer bir güzellik.
İçinde Bir Yağmur Ormanı Bile Olan, Dünyanın En Büyük Mağarası: Son Doong
Son Doong Mağarası


1991'de laos - vietnam sınırındaki phong nha-ke bang ulusal parkında bulunan ve 2009'a kadar dünyadan saklanan bu mağara, şimdilik dünyanın en büyük mağarası ünvanına sahip:

http://www.nationalgeographic.com.tr/…u.aspx?konu=3

http://en.wikipedia.org/wiki/son_doong_cave

genişliği 150, yüksekliği 200 metreye varıyor. henüz sadece 5 kilometresi keşfedilmiş, tam uzunluğu bilinmiyor. içinde orman varmış, aktaranların yalancısıyım. tam adı hang son doong olarak geçiyormuş ve bu da "dağ nehri mağarası" demekmiş (ingilizce wiki'de "son doong cave" diye geçiyor, hang mağara demek sanki, bilmiyorum)


şimdi de bir resim bin sözcüğe bedeldir kısmımıza geldik:

http://www.neatorama.com/…/the-worlds-biggest-cave/

mağaranın varlığını öğrendiğim andan itibaren oraya nasıl gidileceğini araştırmaya başladım

ho chi minh city otobanının bir noktasında taşıttan iniliyor, ormanın içinde 10 kilometre yürünüyor. ideal koşullarda 6 saat kadar süren bir yürüyüş. bu mağara 150 ayrı mağaradan oluşan dev bir ağ. keşif ekiplerinin dediğine göre en güzellerinden biri, içinde 200 metreden fazla derinliğe sahip bir göl bulunan ca xai mağarasıymış. burayı görme ihtimali bana uzaya çıkmak, yeni bir gezegene ayak basmak kadar heyecan verici geliyor. 200 metre kağıt üstünde etkileyici görünmüyor ama iş bankasının genel müdürlük binası 180 metre yüksekliğe sahip. onu içine alacak büyüklükte bir mağara bu.

mağara, laang'la sınırının yanında, quang bing bölgesindeki phong nha-ke bang ulusal parkı'nda gizli. annamit dağları'nda hala araştırılmayan yaklaşık 150 mağaranın ağının bir parçası. bu yüzden incelemek çok zormuş. national geographic belgeselini izledikten sonra direkt bucket listime eklediğim, sadece 4 gün-3 gece expedition fiyatı 3000$ olan, gitmek için her şeyiyle en az bir 6000$ gerektiren yer.


hang son doong'a ulaşmak için önce ban doong ethnic village'ten-aynı zamanda phong nha-ke bang milli parkı içinde yer alan tek köy- geçilmesi gerekiyormuş. bu insanlar dış dünyadan tecrit edildikleri için hayat onlar için çok zor olmalı. erişim ancak ayakla mümkün ve bang doong'u çevreleyen yoğun ormanlar, pek çok ürünün yetiştirilmesine izin vermiyormuş. son doong'un keşfi ve köyden geçen keşif gezileri sayesinde, orada yaşayan insanlar, ek gelir ve fırsatlar elde etmişler. oraya gidiyorsunuz ve dış dünyadan uzak, yüzyıllardır aynı hayat tarzını devam ettiren köylülerle tanışıyorsunuz... belki de mağarayı görmekten daha güzel bir deneyim oluyordur gidebilen herkes için.


Patlamış Mısır Hakkında Daha Önce Duymadığınız Enteresan Gerçekler