İdeal Seks Süresi Ne Kadardır?

Seksin süresi, boşalmayla ilişkili olarak hep merak edilen bir şey. Bunun bir ideali var mı, varsa nedir, bilimsel referanslar eşliğinde kısaca bakalım.
İdeal Seks Süresi Ne Kadardır?
iStock

ideal seks süresi... bazı araştırmalar ışığında cevaplanabilecek bir sorunsal diyebiliriz buna fakat önce ortalamaları verelim:

yapılan bir araştırmaya göre seks süresi ortalaması 5,4 dakika, 18-30 yaş arasındaki ise 6,5 dk olarak bulunmuş. bu çalışma 6 aylık düzenli heteroseksüel ilişkiler için verilmiş. 5 ülkede, 500 kişi ile çalışmalar yapılmış, bunlar: hollanda, amerika, türkiye, ingiltere ve ispanya. esas sürpriz haber ise bu ortalamayı düşüren ülke biziz. 3,3 dk ortlamayla lideriz. erken boşalma sorunu türkiye'de oldukça fazla görünüyor.

ref: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16422843


diğer çalışmada istekli olunan haz süresinin 7-13 dk arası olması gerektiği vurgulanmış. örneğin 10 dk ön sevişme, 9 dk seks süresinin uygun olduğu ve 20 dk üstünün çok uzun olduğu, 1,25 dakikanın ise çok kısa olduğu bildirilmiş. gerçekten de birbirini arzulayan çiftler bu süreçte boşalabiliyor.

ref: https://www.theglobeandmail.com/…tes/article572674/


esas sorun tabii ki yine erkeklerden çıkıyor, çalışılan çiftlerin %45inde erkeklerde erken boşalma olduğu ve 2 dk'ı ancak çıkartabildikleri belirtilmiştir. bu kadının orgazmı için kesinlikle yetersiz bir süre.

https://newrepublic.com/…es-finish-sex-who-bothered


demek ki 6 dk üstünde kaliteli sekse giriş yapılmış oluyor. çiftlere sorulduğunda ise ön sevişme dahil en az 30 dk sevişmenin sürmesini istediklerini belirtmişler. artık gerçekleri biliyorsunuz, dağılabilirsiniz.

ref: https://news.psu.edu/…utes-not-hours-therapists-say

Evrimsel Süreçte Oral Seksin Bir Yeri Var mı?