İhtimali Bile Heyecanlandıran Lucian Favre Fenerbahçe'ye Gelirse Ne İzletebilir?

Deneyimli teknik direktör Lucian Favre'in adı, bir süredir hoca arayışında olan Fenerbahçe ile sık sık anılıyor. Olur veya olmaz, orası ayrı konu ancak ihtimali bile hayal kurdurtuyor.
İhtimali Bile Heyecanlandıran Lucian Favre Fenerbahçe'ye Gelirse Ne İzletebilir?
Görsel: Flickr

fenerbahçe'ye gelirse, dortmund'a oynattığı oyundan yola çıkarak, yönetim tarafından full destek alması halinde sağlam bir takım yaratacağını düşündüğüm bir hoca lucian favre.

bu adam son dönemlerdeki trendleri belirleyen gruptan. takımına, rakibi sadece topsuz oyunda değil aynı zamanda hızlı şekilde topla gafil avlama anlayışını da benimseten, 2010'larda yükselmeye başlayan 3'lü savunma anlayışını, kenar stoperlerden birini hücumcu stoper profilinde oynatarak bir üst seviyeye çıkartan ve bu gibi hamlelerin tümünü adeta bir yükseliş rehberi olarak dünyaya sunan adamlardan biri. onun da içinde bulunduğu bu gruptaki hocalar son yıllarda yarattıkları bu trendlerle orta-alt takımlara örnek oldular ve bu sezon o takımlar, avrupa liglerinde 3-4-3 türevleri olarak yansıyan bir dalgalanma yarattılar.

fenerbahçe'ye gelme ihtimali bile hayal kurduran cinsten, çok güzel bir ihtimal.

dortmund'a ilk oynattığı 4-2-4 için çok sayıda zıpkın eleman gerektiğinden, bundan ziyade esas olarak ayrılmadan önce oturttuğu 3-4-2-1'den yola çıkarsak; hücumcu stoper babında 3'lü savunmanın sağında marcel tisserand'ı kullanmak isteyebileceğini düşünüyorum. sol stoper zaten szalai. hatta filip novak'ı bile bir ihtimal 3'lünün sol stoperi olarak zaman zaman kullanabilir. merkez stopere mutlaka bir transfer isteyecektir; ki sağlam ve savunmayı çekip çevirebilecek gerçek bir stoperoğlustoper alınırsa favre iyi bir 3'lü izletebilir bizlere.

göbekte, profil olarak gustavo ve ozan cuk oturuyor; ama gustavo'nun yaşı ve ozan'ın satılma ihtimaline karşı buraya en az iki transfer isteyeceğini düşünüyorum. eldekilerden bir şey pek çıkaramaz çünkü; mert hakan da, sosa da favre'nin göbekte hep kullanmak isteyeceği stilde değiller. buraya daha gösterişsiz ama dengeli, iyi yer tutan, azami pas becerisine sahip isimler alınırsa şaşırmam açıkçası.

kanatlarda birer kişi kullanacak olursa; bunlar elbette enerjik olacaktır. nazım sangare'nin daha iyi bir alternatifi alınmadıkça sağ kanatta oynayacaktır. ha, olur da buraya bright osayi samuel'i de adapte etmeyi uygun görürse, bu ikilinin rakibin durumuna göre sahada olacağı bir rotasyon da izleyebiliriz. solda ise caner ve novak'ın içine sineceğini zannetmiyorum; buraya en az bir as, bir de yedek transferi isteyecektir bana göre; ikisi de hızlı ve kanadı boydan boya kat edebilecek elemanlar olacaktır elbette.

forvet arkasındaki ikilide ise normalde tekniği yüksek ama hızı/enerjisi bundan aşağı kalır olmayacak elemanlar görmek ister. burada alternatif bol; pelkas, irfan, ferdi, belki mert (rakibine göre)... önemli olan hızlı oyunda topu ne kadar hızlı düşünerek kullanacağı. el mecbur valencia'yi, hatta topu ondan daha iyi kullanan osayi samuel'i bile zaman zaman düşünebilir.

forvet için ise, haaland'ı gördükten sonra fenerbahçe'ye getirebileceği hiçbir forveti beğenmez :) ama stil olarak vedat, fernandao tarzı sırtı dönük forvetler veya samatta, paco alcacer tarzı yüzü dönük forvetler yerine daha dengeli, iki yönde de iyi-kötü oynayabilen, daha dengeli standart forvetler isteyecektir.

ilk etapta akla gelen bu fikirler sonrası şöyle bir şey olabilir yani:


ama, olur da transfer konusunda 4-2-4 üzerinden de bir umut ışığı yakalarsa; ki beklerde tam zıpkın, kanatlarda ise üretkenliği yüksek elemanlar şart (fenerbahçe kadrosuna bakacak olursak bu durumda en çok bek transferi isteyecektir), o zaman forvette kullanmak üzere samatta, valencia gibi elemanları elde tutmak isteyebilir.

temponun dışında kalan mesut, caner, gökhan gibi elemanları ise ancak "farklı görev"lerde faydalı olabileceklerini düşündüğü an oynatır gibime geliyor. yani mesela caner'i sol forvet arkası, gökhan'ı üçlünün sağ stoperi, mesut'u false 9 oynatmak gibi düşünceler kafasında doğar ve aklına yatarsa anca o zaman oynatır diye düşünüyorum.

aklıma ilk etapta gelen tüm bu konuları ele aldığımız zaman; fenerbahçe'nin hali hazırdaki kadrosunun en az üçte biri kadar bir değişim gerekiyor; yaklaşık 7-8 yeni oyuncu demek. yönetim öncelikle transfer konusunda, sonra da favre'nin işini yapabileceği ortamı yaratma konusunda destek olacağını varsayıyorum tabii. çünkü bu adam öyle conte, benitez, ne bileyim mourinho, ancelotti, jorge jesus gibi kendini belli ölçüde kanıtlamış / general tipli yalnız kurt profilinde değil. aradığı ortamı bulamazsa hemen bırakır, olmuyor böyle napayım der geçer. çok ince bir çizgi kısacası; dortmund gibi kulüp kültürü yüksek bir takımda bile hedeflediği oyun için aksaklıklar yaşadı.

ama dediğim ortam yaratılırsa fenerbahçe'nin bu konuda tek bir avantajı olur; o da favre'nin isteklerini daha istekli şekilde karşılayacak, camia olarak pür dikkat motive bir kulüp olacak olması...