İhtiyaçlar Hiyerarşisinin En Üstü Olan Kendini Gerçekleştirmiş İnsan Modeli Nasıldır?

Sözlük yazarı "jasbafcestayla", hayatta kaygılarından kurtulmuş, hayatı yaşamak için yaşayan insanların nasıl özelliklere sahip olduğunu anlatmış.
İhtiyaçlar Hiyerarşisinin En Üstü Olan Kendini Gerçekleştirmiş İnsan Modeli Nasıldır?
İhtiyaçlar Hiyerarşisi kuramının kurucusu Maslow


maslow efendi diyor ki bir insanın nihai hedefi kendini gerçekleştirmektir.

peki nedir bu kendini gerçekleştirmek? 

efendim bu kavram, kişinin potansiyelini tam anlamıyla kullanarak yaşamı en işlevsel bir şekilde kucaklaması anlamına gelir.

kendini gerçekleştiren insanın özellikleri nelerdir? 

-kendi özelliklerini kabul etme ve demokratik dünya görüşü: bu kişiler kendini tüm geçmişi, zayıflıkları, yanlışlarıyla olduğu gibi kabul ederler. diğer insanlara da saygı duyarlar. 


-gerçekçilik:
dışarıdaki dünyayı da gerçekçi bir şekilde ele alırlar, kendilerini kandırmazlar. 

-sorun odaklı olma: kendilerinin dışındaki insanları, çevreyi vs. de önemserler, çevredeki sorunlarla ilgilenirler. 

-doruk deneyimler: hayatlarına keyif katacak coşkulu deneyimler yaşarlar. (illa bungee jumping gibi bir şey olmasına gerek yok, herkesin kendi değerlerine uygun doruk deneyim dereceleri farklıdır)  


-otonomi:
bağımsızlık, kimsenin uzantısı olmama, tek başına var olabilme özelliği. 

-tek başınalık ve gizlilik: bağımlı insanların aksine yalnız kalabilme, yalnızlıktan keyif alabilme, mahremiyet ve gizlilik, özellik inancına sahip olma.

-derinlikli mizah anlayışı: bu insanların gelişmiş mizah anlayışı vardır. hayatla da, kendileriyle de mizahi bir gözle ilişki kurabilirler. bu da hayattan daha çok keyif almalarını ve acılara karşı daha az depresif bir tutum benimsemelerini sağlar. 

-yolculuktan keyif almak: bu insanlar bir yere bağlı olmaktan hoşlansalar da farklı yolculuk deneyimleri yaşamayı, yolda olmayı, hayatın akışkan tarafını gösteren yolda olma durumunu severler.


-spontanlık: kendini gerçekleştiren insanlar açık görüşüdür, esnek ve spontandır. sabit fikirlilik ve katılıktan uzaktır.

kendini gerçekleştirmek uzun ve uzun olduğu kadar keyifli bir süreçtir. sağlıklı bir birey özelliklerini de bu süreçte keyifli bir şekilde kazanırsınız, patolojik özelliklerden uzaklaşırsınız. her insanın kendini gerçekleştirme hedefi sahip olduğu potansiyelleri kullanma adına büyük bir adım olacaktır.