II. Dünya Savaşı İçin Planlanan Ama Hayata Geçirilemeyen Çılgın Planlar

Bazıları makul, bazıları ise filmlerde görsek bile abartılı bulacağımız derecede acayip plan ve stratejiler. Buyrun.
II. Dünya Savaşı İçin Planlanan Ama Hayata Geçirilemeyen Çılgın Planlar

ikinci dünya savaşı zamanında tüm taraflar, birçok ilginç askeri operasyonlar ve projeler düzenledi. ancak bir de gerçekleşmemiş olan, gerçekten şaşırtıcı ve manyakça ikinci dünya savaşı operasyonları ve projeleri, müttefik ve mihver üst kademesi tarafından planlanmıştı.

operation bernhard

bernhard operasyonu nazilerin yüz milyonlarca sahte pound basıp, savaş zamanı o sahte paraları ingiltere’ye sokma misyonuydu. girişim, ss'in pasaportları ve diğer yasal diplomatik belgeleri tahrif etmesine önderlik eden ss binbaşısı bernhard kruger tarafından yönetildi. kruger, sachsenhausen toplama kampında çok özel bir basım yeri kurdu ve özel olarak kalpazanlarla birlikte baskı ve gravür becerisine sahip yahudi mahkumları ekibe aldı.

savaş sırasında bernhard operasyonu, ayda bir milyon pound civarında sahte parayı basıyordu. almanlar ekonomiyi etkilemek için hiçbir zaman sahte paralarını ingiltere’ye sokmayı başaramamış olsalar da, çeşitli planlarda kullandılar. sahte paralar, dünya çapında casusluklar ve italya gibi yabancı hükümetlerle yapılan işlemlerde kullanıldı. türk casus ilyas bazna bile, alman hükümetine sahte ödemeler için dava açmıştı (kazanamadı).

savaşın sonunda sahte para birimlerinin çoğu, 1959'da keşfedildiği yer olan avusturya'nın toplitz gölü'ne dökülmüştü. yine de zaman zaman sahte ingiliz sterlini piyasada boy gösterdi ve bu durum, ingiliz hükümetinin tüm para birimlerini beş sterlin ve daha fazla miktarlarda yeniden tasarlamasına yol açtı. paranın bir kısmı, israil'in ilk günlerinde siyonist faaliyetleri finanse etmek için filistin'e kaçırılmıştı.

operation tannenbaum

adolf hitler açıkça isviçre'nin varlığından hoşnutsuzdu. 1941'de benito mussolini'ye: "isviçre en iğrenç, en sefil insanlara ve en rezil siyasi sisteme sahip. isviçre, yeni almanya'nın ölümcül düşmanlarındandır" diyerek hoşnutsuzluğunu açık açık dile getirmişti.

aslında wehrmacht, fransa'nın teslim olmasından sonra 1940 yılında tannenbaum operasyonu olarak adlandırılacak olan isviçre işgali için hazırlıklara başlamıştı. bu tür bir istila için planların oluşturulmasına rağmen (birkaç kez tekrar gözden geçirilmiş ve revize edilmiş planlar), hitler asla saldırı emri vermedi.

iptal kararının direkt nedeni hala belirsizdir, ancak almanların askeri teçhizat almalarına olanak sağlayan isviçre mali imtiyazları; isviçre’nin, yahudilerin ve diğer mültecilerin almanya’dan isviçre’ye göç etmesinin önlenmesi; nazilerin isviçre’ye giden demiryolu hatlarına erişimine devam etmesi ve isviçre'nin almanya için diğer ülkelerle bağlantı noktası olması; engebeli alp sıradağları ve isviçre'nin tam donanımlı bir ordu tarafından savunulması buna neden olmuş olabilir. isviçre, 435.000 kişiyi silahlandırmıştı ve asla teslim olmayacaktı.

isviçre’yi hor görmesine rağmen hitler, herhangi bir işgalin mantıklı olmadığını düşündü ve 1941’deki iki cephe savaşı, isviçre’yi işgal etmeyi imkansız hale getirdi.

project habakkuk

geoffrey pyke, atlantik okyanusu'nda yüzen bir ada boyutunda inşa edilecek uçak gemisi tasarlamıştı. teorik olarak habakkuk projesi olarak bilinen bu ada, alman u-bootlarını izleyen ve batıran uçaklar için yakıt ikmali olarak hizmet edecekti. başlangıçta buzdağları üzerinde yapılan testler, patlayıcılarla paramparça olabileceklerini ve tutunma zorluğunu göstermişti. belirsizlik, pyke'ı talaş ile buz karışımı olan pykrete adlı yeni bir madde icat etmeye itmişti.

lord loius mountbatten ve winston churchill projeyle ilgilenmeye başladılar ve alberta gölü'ndeki 60x30 boyutunda bir ayak bloğu inşa edildi. blok 1000 ton ağırlığındaydı. tam ölçekli bir versiyonun tahmini ağırlığı ve maliyeti projeyi çıkmaza soktu, ancak yaratıcıları habakkuk projesini canlı tutmak için bu bilgiyi sakladı. abd donanması 1943 aralık’ında projeyi resmen durdurdu ve proje sonlandırıldı.

yarasa bombaları

yarasa bombası, bomba şeklinde dizayn edilmiş, içi bomba ile sarılmış yarasalarla dolu olan bir silahtı. bu bombalar havadan bırakıldığında, içindeki canlı bomba yarasaları 20 ila 40 mil yarıçapına yayılacak, japon şehirlerinin yüksek derecede yanıcı ahşap binalarına girecek ve şehirleri yakacaktı. ancak amerika envanterindeki bombalar, yarasaların taşıyabileceği ağırlıktan çok fazlaydı.

napalm bombası'nın mucidi louis fieser, yarasaların taşıyabileceği küçük bir patlayıcı icat etti ve kuyruksuz meksika yarasası, bu proje için seçildi. yarasaları ve patlayıcıları içeren ilk testler, carlsbad'daki hava üssünde kazayla yangına neden oldu. utah’da yapılan japon köyünün maketi üzerinde bir başka test daha yapıldı. bu girişim nispeten daha başarılı oldu ancak atom bombası üzerine yapılan araştırmalar sebebiyle desteğini kaybetti.

operation downfall

atom bombalarının 1945 ağustos'unda iki japon şehhrine atılma kararı her zaman tartışma yaratmıştır. birleşik devletler ordusu, atom bombası atılmaması durumunda geleneksel bir japonya istilasına hazırlanıyordu.

bu istila, olympic ve coronet operasyonları olmak üzere iki bileşene sahip olacaktı. olympic, 1 kasım 1945'te başlayacaktı ve kyushu adasını ele geçirmek ana hedefi olacaktı. harekatların daha kapsamlı olanı coronet harekatında müttefikler, abd ordusunun 50'den fazla tümeni ve ingiliz birliklerinin yardımı ile tokyo'yu ele geçirmeye odaklanacaktı. geleneksel istilaya alternatifler arandı çünkü böyle bir istila için zayiat tahminleri 300.000 ila 1.000.000 abd'li asker arasında değişmekteydi.

ayrıca okinawa’daki japon savunması da hesaba katılırsa, aşırı fanatik bir sivil müdafaa bekleniyordu ve toplam japon kayıplarının, ülke nüfusunun yanı sıra anakaradaki savaş esirleriyle birlikte 10 milyonu aşacağı tahmin edilmişti ve okinawa'daki önemli bir sorun olan kamikaze uçakları, müttefikler işgal filosuna saldırmak için çok uzaklara uçmak zorunda kalmayacaktı.

atom bombası, hiroşima ve nagazaki'de maruz kalanlar için korkunç olsa da, japon halkının sonunu getirebilecek olan downfall operasyonunu engellemişti.

operation ketsugo

okinawa'nın teslim olmasının ardından pasifik'te japonların kazanmasının, japon imparatorluk hükümeti içindeki en radikal militaristler için bile imkansız olduğu açıktı. ketsugo operasyonunu uygulamadaki hedefleri, japon anakaralarını işgal etmeyi müttefiklere zorlaştırmak, böylece koşulsuz teslim olma girişiminde bulunmak yerine bir ateşkes müzakeresi yapılmasını ummaktı.

japonlar istila beklentisiyle, müttefik kuvvetlerinden saldırı bekledikleri bölgelere mançurya, kore ve kuzey japonya'dan birlikler getirdi. ayrıca, 15 ila 60 yaş arasındaki tüm sağlıklı erkekleri ve 17 ila 40 yaş arasındaki kadınları içeren vatansever halkın mücadele kolordusu'nu harekete geçirdi. japonya toplamda, 28 milyon insanı silah altına alıp onlardan işgale karşı çıkmalarını bekliyordu.

japonlar, ellerinde kala 10.000 uçak, denizaltı ve 2.400 shin-yo (tek kişilik intihar botu) ile kamikaze saldırıları başlatacaktı. devasa rakamlardaki insan gücüne rağmen japonlar, yakıt ve donanım açısından dipteydi. sivillerin çoğu bambu mızrakları ve uzun yaylarla mücadele edecekti. atom bombaları, ketsugo operasyonunu engelledi ve milyonlarca japon'un hayatını kurtardı.

project amerika

amerika projesi, amerika birleşik devletleri'ne saldırabilen uzun menzilli bombardıman uçağı geliştirmeye yönelik bir alman girişimiydi. nazi silahlanma bakanı albert speer'a göre hitler, new york şehrini bombalamaya takıntılıydı ve speer'a hep bundan bahsediyordu. bu nedenle, alman tasarımcı willy messerschmidt, birkaç uzun menzilli bombardıman prototipi üzerinde çalışmaya başladı.

1942 yılının nisan ayına kadar üç prototip model geliştirildi; heinkel he-277, junkers ju-390 ve me-264. projenin maliyetli sonuçları, almanya'yı daha gerçekçi roketlere ve silahlara odaklanmak zorunda bıraktı. böylece alman kanadında amerika projesi ve atom bombası gibi daha fazla kaynak gerektiren projeler terk edildi. amerika programı için oluşturulan prototiplerin hiçbiri savaşta kullanılmadı ve rafa kaldırıldı.

operation felix

almanya 1940 baharında fransa'yı fethettikten sonra, hitler dikkatini iber yarımadasındaki ingilizlerin stratejik noktası cebelitarık'a yöneltti. felix operasyonu, iki alman ordusunun ispanya'ya pireneler'den girmesi ve cebelitarık'a kara saldırısı başlatması için hazırlandı. alman ordusu pireneleri geçtikten sonra sırasıyla valladolid'e, caceres'e, sevilla'ya ve nihayetinde cebelitarık'a girecekti. bu operasyon, ispanyol diktatör francisco franco'nun, ıspanya'yı savaşa mihver gücü olarak sokmasını gerektiriyordu.

joachim von ribbentrop ve hitler de dahil olmak üzere alman yetkililer, bir anlaşmaya varmak amacıyla franco ile tekrar tekrar buluştu. ispanya iç savaştan sonra ekonomik olarak savunmasızdı ve franco, ispanya’nın savaşa girmesi halinde britanya’nın kanarya adaları ve asor adaları gibi ispanyol topraklarına el koymasından korkuyordu. franco, ispanya’nın mihver güçlerine katılması için, hitler’in ingiliz adaları’nı istila etmesini istedi ve özel olarak, almanya'nın savaşı kaybedeceğini ve böylece hitler'e bir şekilde hayır demenin bir zorunluluk olduğunu belirtti.

almanya, 1944'e kadar cebelitarık'ı ele geçirmeyi düşünmesine rağmen hitler, franco'yu işbirliğine ikna edemeyeceğini anlamıştı. bir keresinde mussolini'ye "dört dişimin çekilmesini, tekrar o adamla buluşmaya tercih ederim!" diyerek durumu özetleyip, operasyonu hiç gerçekleştirilmemek üzere askıda bıraktı.

project pigeon

güvercin projesi, ünlü psikolog burrhus frederic skinner'ın buluşuydu. plan, patlayıcı bir savaş başlığı ile donatılmış planör benzeri bir uçağı yönlendiren güvercinleri içeriyordu. geminin burun konisinde bir perdenin önüne bir ila üç güvercin konulacak ve ekran, hedefe odaklanmak için mercekler kullanacaktı. eğer planör hedefin dışına çıkmaya başlarsa güvercinler, geminin uçuş yolunu yeniden kalibre eden sensörleri etkinleştirmek için ekranda gagalayacaklardı.

teknik endüstri liderlerinden oluşan bir devlet kurumu olan ulusal savunma araştırma komitesi, güvercin projesi için araştırma fonu olarak 25.000 $ sağladı. ancak diğer projelerde olduğu gibi, daha yüksek stratejik önceliklere odaklanmak için proje 1944'te iptal edildi. bununla birlikte 1948'de deniz kuvvetleri tarafından bu fikir, project orcon olarak tekrar gözden geçirilmiş, ancak elektronik donanımlardaki gelişmelerin, güvercin güdümlü bir rehberlik sistemine ihtiyaç bırakmamasından dolayı 1953'te tekrar iptal edilmiştir.

operation pike

almanya’nın 1939 ağustos’unda sovyetler birliği ile imzaladığı alman-sovyet saldırmazlık paktı (molotov ribbentrop paktı), fransız ve ingilizlerin, rus petrolünün naziler tarafından kullanılacağına inanmasına neden oldu. sovyetler 1939 sonbahar ve kışında, polonya ve finlandiya'yı işgal etmeye başladığında ingiltere ve fransa, sscb'nin düşman olarak görülmesi ve geniş petrol rezervlerinin imha edilmesi gerektiği sonucuna vardı.

fransa ve ingiltere, iran ve suriye'deki üslerden stratejik bombalama yaparak kafkasya petrol sahalarına saldırmayı planladıkları için pike operasyonu'nun hazırlıkları 1940'ın başlarında başladı. hava keşif ve bombardıman ekiplerinin orta doğu'ya konuşlandırılması gerçekleştirildi ve sovyetlerin potansiyel tepkileri için önlemler alındı. fransa'nın almanya tarafından işgali, 1940 baharının ardından ilk saldırıyı engelledi ve ingilizler, britanya savaşı sırasında operasyonları askıya aldı.

ingiliz hükümeti bu operasyonu, 1942'de sovyet petrol sahalarının nazilerin eline düşmesini engellemek için tekrar değerlendirdi, ancak koşullar böyle bir göreve pek olanak tanımıyordu.

operation unthinkable

winston churchill, batı’nın, savaş sonrası avrupa’da joseph stalin'in kızıl komünizmi ile bir arada var olma yeteneğinden şüphe duyuyordu. bu amaçla askeri komitesinden, 1945'te iki acil durum operasyonu hazırlamasını istedi. ilk acil durum, polonyalı ve yeniden yapılanmış wehrmacht birlikleriyle birlikte abd ve ingiliz kuvvetlerinin bir saldırısını içeriyordu. bu saldırı, sovyet hatlarının tam merkezi olan dresden'de gerçekleşecekti.

amerika, bu düşünceye en yüksek koltuktan olumsuz cevap verdi; sürprizlerle dolu olacak bu savaşı hemen kazanılamazdı ve uzun süreli bir savaş anlamına geliyordu. nihayetinde churchill, amerika'nın pasifik cephesi'ndeki orduları desteğe gelene kadar savunmacı bir plan olan ikinci duruma karar verdi. bu plan soğuk savaş'ın temelini attı ve dünya, savunma haline geçen iki bloğa bölündü.

plan rubber

rubber planı, brezilya'nın kuzeyindeki hava limanlarına odaklanan bir işgaldi. amaç, mihver kuvvetlerinin batı yarım kürede, afrika aracılığı ile bir yer edinmesini önlemekti. 1941'de juan peron yönetimindeki arjantin ve getulio vargas yönetimindeki brezilya, nazilere karşı sempatik olarak algılanan faşist birer diktatörlüktü. savaşa girdikten sonra abd, derhal brezilya'nın nazilerle olan potansiyel uyumunu değerlendirmeye çalıştı ve gerektiğinde bölgeyi istila etmek için acil bir durum planı geliştirdi.

kuzeydoğu brezilya şehirleri fortaleza, recife, natal ve belem, amfibi işgalinin ana hedefleriydi. vargas hükümeti ile müzakere ederken sopa olarak potansiyel işgal tehdidini kullanan abd, brezilya hava limanlarına 150 denizcilik danışmanı gönderdi. hemen akabinde de amerikan savaş gemilerinin brezilya'ya gönderilmesi, 1942 ağustos'unda brezilya'nın müttefiklerle resmi uyumunu sağladı ve işgal gerçekleşmeden brezilya'nın tutumu dengelendi.

operation round up

round up operasyonu, ingiliz ve amerikan birliklerinin 1943 baharında fransa'yı işgal etmesi için 1942'de hazırlanan bir plandı. batılı müttefikler, sovyetler tarafından avrupa'da ikinci bir cephe açma baskısı altındaydı. dwight eisenhower, ingiliz kanalında le havre'dan boulogne'a kadar uzanan geniş bir hat istilası önerdi. gelin görün ki müttefikler, böylesine iddialı bir planı uygulamak için henüz yeterli donanıma ya da deneyimli askere sahip değildi.

winston churchill, müttefikler ezici bir askeri üstünlüğe sahip oluncaya kadar fransa'nın işgaline karşı çıktı. bu nedenle, overlord harekatı, haziran 1944'e kadar asla gerçekleşmedi. round up operasyonu yerine müttefik kuvvetler, kuzey afrika'yı işgal eden meşale harekatı sayesinde akdeniz kıyılarına odaklandı.

operation fs

fs operasyonu, 1942 ağustos'unda fiji, samoa ve yeni kaledonya’nın japonlar tarafından işgal edilmesini amaçlıyordu. eğer harekat başarılı olsaydı, bu saldırı bir abluka ile avustralya’nın teslim edilmesini tetikleyecekti. japonlar, avustralya’yı işgal etmenin masraflı olduğunu ve pratik olmadığını biliyorlardı, ancak potansiyel bir müttefik üssü olan kıtayı elimine etmek ve güney pasifik’teki japon savunmalarına oluşacak tehditleri engellemek istiyorlardı. midway’deki hezimetin ardından japonlar fs operasyonu'nu erteledi. bundan sonra güney pasifik'te savunma pozisyonuna geçtiler ve avustralya'yı bir daha asla tehdit edemediler.


operation long jump

long jump operasyonu, 1943'teki tahran konferansında müttefik üç büyükleri roosevelt, stalin ve churchill'e sukiast planıydı. müttefiklerin üç liderini öldürme planı hitler tarafından onaylandı ve görev, ss komandosu otto skorzeny'ye verildi.

1943'te altı kişilik ilk nazi operasyon ekibi tahran'a geldi. ekip, varışlarını berlin'e radyo ile haber verdi skorzeny ile onun ekibinin gelişini beklemeye koyuldu. güya nkvd bu ekibi istihbarat ile bulmuş, tutuklamış ve stalin'e derhal bildirmişti. stalin, bu planı müttefiklerine iletti ancak iddiası şüphecilikle karşılandı. savaştan sonra skorzeny ve alman istihbaratçıları, böyle bir planın var olduğunu hep reddetti.

II. Dünya Savaşı'nda Geliştirilen Fakat Asla Kullanılmayan Enteresan Silahlar