II. Dünya Savaşı'na Dair Pek Fazla Bilinmeyen, Çarpıcı Bilgiler

II. Dünya Savaşı, çok fazla çarpıcı gelişmeyle dolu bir tarihi olay. Sözlük yazarı "the chosen1", bu sefer pek bilinmeyenleri anlatıyor.
II. Dünya Savaşı'na Dair Pek Fazla Bilinmeyen, Çarpıcı Bilgiler


ne varsa tarihte var.

(bkz: ikinci dünya savaşı)

savaş hakkında genel olarak her şey daha önceden yazılmış ve pek çok kişi tarafının da malumu olduğundan aynı şeyleri tekrar tekrar belirtmek istemedim. ancak bazı önemli detaylar da var.

-mesela genelde paris'in işgalinden sonra fransa'nın savaşta olayının bittiği algısı var. 

yani fransızların değil tabi ama fransa devlet olarak artık savaşta değilmiş gibi bir hava var. aslında durum bundan çok daha farklı. şöyle ki; almanya fransa'yı işgal ettikten sonra güneydoğu fransa'da tamamen kendi istekleri doğrultusunda hareket eden başka bir hükümet kurar. (bkz: vichy hükümeti). yani fransa'nın bir imitasyonunu yaratıp almanya'nın kuklası haline getirir. bundan sonra pek bahsedilmese de fransız donanmasının almanların eline geçmesini istemeyen ingiltere, fransa donanmasını bombalayarak neredeyse yok eder. yani ikinci dünya savaşında aslında fransa ve ingiltere de bir dönem ve kısa da olsa karşılıklı olarak savaşmışlardır. tabii buradaki fransa almanya'nın kuklasından başka bir şey değil..

Vichy Hükümetinden Henri Pétain ile Adolf Hitler


-yine vichy hükümeti nedeniyle direnişçi fransızlar da kendi(!) hükümetlerine karşı da savaşmıştır.

-ülkenin işgali sırasında güneye kaçan siviller alman uçakları tarafından bombalanmış. bu olayların görüntüleri bile mevcut hatta. bence bir bakın derim. (bkz: apocalypse the second world war)

-daha önce değinilmiş ama, hitler'in psikolojisini anlamak için güzel bir detay; almanya'nın birinci dünya savaşında versailles antlaşmasını imzaladığı vagon bu kez fransa için mağlubiyetin kabul edildiği yer olmuştur, ki bunu hitler özellikle istemiş.

-hitler'in bir köpeği varmış. cinsinin ne olduğunu asla tahmin edemezsiniz(!)

(bkz: alman kurdu)
(bkz: german shepherd)

-ayrıca savaş sürerken yeğenine duyduğu garip aşk, baskıcı ve kıskanç yapısı nedeniyle kızın intiharına sebep olmuş.

Geli Raubal


-savaş sonrasında kurtarıcı gibi gözüken devletler başlarda almanya'nın bir bir ilhak ettiği ülkeler, şehirler için nedense kıllarını kıpırdatmamışlar. hitler'in bu kadar ileriye gidebileceğini düşünmemeleri ve bana dokunmayan yılan felsefesi ile.. mesela hitler viyana'da prag'da panaromik şehir turu atarken kimse çıkıp hiçbir şey dememiş. hatta psikopat subayları ile çekilmiş bolca görüntü mevcut bu iki şehirde.

-benim öğrendiğimde en çok şaşırdığım şey norveç'in içten içe savaş için ne kadar önemli olduğuydu. zira almanya norveç'i işgal ettikten sonra buraya pek çok tesis kurup ağır su kullanarak nükleer silah üretimi yapmak istemiş ancak bunu hiçbir zaman başaramamış. ingilizlerin de bunda payı bir hayli fazla.

Alman memurlar Oslo Ulusal Tiyatrosunun karşısında


-rusya'nın işgali bodoslama bir moskova saldırısı değil, üçe bölünen alman ordusunun kademeli ilerleyişinden oluşuyordu. kiev de bu cephede çok çekmiş. başlarda nazilere daha yakın olsalar da sonrasında alman ordusu için sadece bir ambar görevi göreceklerini anlayınca "bunlar da aynı bok" diyerek nazilere karşı onlar da direnmeye başlamışlar. ancak almanlar moskova yolunda zor duruma düştükçe kiev de bundan kötü olarak etkilenmiş. zira ordunun her türlü ihtiyacı için kiev sonuna kadar sömürülmüş.

-sovyetlerin alman direnişi de takdire şayan gerçekten. nazi ordusunun yolu üzerindeki köylüler neleri varsa yakıp gitmişler. almanlar kilometrelerce hiçbir şey bulamadan ilerlemek zorunda kalmış. bu sırada rus askerleri alman tanklarını sırtlarına bomba bağlı köpeklerle birer birer uçurmuş. aç bırakılan köpeklere tankların altında yemekler verilmiş eğitimleri sırasında ve bu şekilde hayvanlar şartlanmış. savaşta da bu fukaralar aç bırakılıp sırtlarına bombalar yerleştirilmiş. alman tanklarını gördüklerinde de fırlamış bunlara doğru. köpek tanka ulaşınca da buum.. bu şekilde alman ordusu çok fazla zayiat vermiş.


-macaristan'a da ayrı üzülürüm arkadaş. almanlar tarafından savaşa girmeye ve sovyetlere karşı savaşmaya zorlanmış, doğal olarak adamlar telef olmuş. bunun üstüne almanlar da buradan çekilirken budapeşte'yi yerle bir etmişler. zaten teslim olan şehirleri bile bombalayan adamlardan ne beklersin ki.. (bkz: rotterdam)

bu arada konuyla alakalı olarak budapeşte'de bulunan ikinci dünya savaşı ile ilgili house of terror müzesini de bir görün derim. (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/house_of_terror)


-bu arada dünya tarihinin en büyük hava indirmesi almanların girit saldırısı.

-ss subaylarının üniformaları için (bkz: hugo boss)

-aynı yıllarda iş dünyasının ileri gelen nazilerinden biri için ise (bkz: dr oetker)

-savaşın sonlarında alman halkı'nın da neler çektiği malum. dümdüz etmişler alman şehirlerini. sivilleri de ayırmadan tabii..

tarih güzel şey demiş miydim?

coğrafi keşifler için (bkz: #46888336)