II. Dünya Savaşı'nda ABD ve Japon Uçak Gemilerinin Amansız Düellosu: Midway Muharebesi

II. Dünya Savaşı'nın stratejik çatışmalarından biri hakkında fikir verici bir özeti aktarıyoruz.
II. Dünya Savaşı'nda ABD ve Japon Uçak Gemilerinin Amansız Düellosu: Midway Muharebesi

midway muharebesi, sanıldığının aksine japonların midway adasını almak için giriştiği bir muharebe değildir. midway adasının yem olarak kullanıldığı, güya bir tuzaktır.

japonların midway adasını yem olarak kullanıp amerikan donanmasının pasifik filosundan geriye kalan 2 uçak gemisini de (uss enterprise, uss hornet (burada sonradan bir ilave sürpriz var)) yok ederek pasifiğe hükmetmek için planladıkları bir tuzaktır. fakat bu tuzak ters bir amerikan tuzağına dönüşüp tuzakception olmuştur.

önce midway neresi, oraya bakalım

pasifik okyanusunda pearl harbor'dan sonra daha batıdaki (japonya'ya doğru) bir uzak amerikan karakol adasıdır, toplam 6 iniş pistine sahip iki adadan oluşur. şurada
amerikalılar için çok işlevsel bir uzak istasyondur:


olay pearl harbor baskınından başlıyor

japonlar pearl harbor baskını ile amerikan donanmasının pasifik filosunu neredeyse yok ediyor. ama o sabah limanda olması gereken fakat olmayan 4 tane amerikan uçak gemisi konusu var. orada değiller. belgesellerde bile bu konu "şans eseri" olarak geçiştiriliyor.
bunlar uss hornet, uss enterprise, uss yorktown ve uss lexington.

pearl harbor baskınında japonların başında donanma komutanı yamamoto var.
baskın zaferle sonuçlansa da, adamın güdüsü "zafer kazanmak değil, yok etmek"
dolayısıyla baskın zaferle sonuçlanmış olsa da, aklı fikri o 4 uçak gemisinde. onları da yoketmek zorunda olduğu dürtüsü.

yamamoto başından beri aslında abd ile savaşa girmenin büyük hata olduğunu düşünmekte, ama siyasi rüzgarlar ona söz hakkı tanımamakta, o da göte giren şemsiye açılmaz, madem bi halt edeceğiz, bari dibine kadar yapalım, direkt pearl harbor baskını yapalım diyerek, ne olacaksa olsun modunda, kumarı seven, analizler sonucunda %50 ihtimalle pearl harbor baskınının başarılı olabileceğini görse de, %50 iyi bir oran diyen abimiz (adamın emeklilik hayali, fransız riviera'sına yerleşip yakındaki monte carlo'da kumar oynamak).

japonların tuzak taktiği şu

midway adasına düşük güçte görünen bir kuvvetle yalandan bir saldırı düzenlemek, hawaii'de konuşlanan amerikalıların 4 uçak gemisinin burayı savunmak için gelmesi, bunlar da arkada bekleyen büyük güçle (4 uçak gemisi + donanma ile) bunları yok etmesi.

tam bu hazırlıklar, çalışmalar devam ederken, güney pasifikte devam eden başka bir savaş var, filipinler, avustralya, gine adaları civarlarında. yine japonlar ve amerikalılar arasında. beklenmedik piyango gibi bir durumla japonlar orada uss lexington ve uss yorktown'ı batırıyorlar. 4 uçak gemisinden ikisi kafadan gidiyor. kaldı iki gemi.

Çatışma sırasında bir ABD uçak gemisi.

şimdi tam bu sırada anlatılması gereken asıl konu var

amerikalılar'ın midway'e yapılacak saldırıdan haberleri yok, aynı pearl harbor'da olduğu gibi.
hawaii'de (pearl harbor'un olduğu yer) surekli çalışan bir kripto birliği var, başında da yüzbaşı joseph rochefort diye bir adam var, smokin altına terlikle çalışan, çevresi tarafından pek iyi gözle bakılmayan "kaçık" bir adam. japonya'da bir dönem yaşamış, onların kültürünü öğrenmiş, japonca bilen birisi. japonların telsiz konuşmalarında sürekli rastladığı "a f" kodlu bir konuyu farkediyor. konunun üzerine düştükçe burasının midway olduğuna kanaat getiriyor. bunu üstlerine raporla bildiriyor ve alıştığımız üzere ciddiye alınmıyor. çünkü üstleri midway'in önemli bir yer olmadığını, saldırı yapılacak yerin daha ciddi bir yer olması gerektiğini falan söylüyorlar. rochefort konuyu bırakmıyor ve donanma komutanı nimitz'e kadar ulaşıyor. (evet bildiniz, nimitz sınıfı deniz araçları bu komutandan geliyor) nimitz'e durumu anlatıyor. nimitz de bunu ispatlamasını istiyor. "a f" denilen yer midway mi değil mi.
midway'de su sıkıntısı olduğuna dair yalan bir telsiz mesajı paylaşılıyor. hemen ardından japon haberleşmesinde "a f'de su sıkıntısı varmış" mesajı çözülünce konu açıklığa kavuşuyor.

hızlanalım, (japon filo komutanı nagamo'nun yanlış taktikleri, cephane yükleme bölümlerini yazmaya üşendim) japonlar midway'e saldırıyor. önceden hazırlıklı amerikan donanması zaten orada, (2 uçak gemisinin yanında, güney pasifik'te battığı sanılan uss yorktown, çok kısa sürede tamir edilip bu harekata katılıyor).

Japon gemisi Mikuma, batmasından kısa süre önce.

amerikan donanmasında torpido uçakları ilk dalga olarak saldırıyor, patlamayan torpidolar sebebiyle ilk amerikan dalgası katliama kurban gidiyor, geri kalanları japon avcıları kovalıyor (burası çok önemli)

aynı anda amerikan uçak gemilerinden kalkan bombardıman uçakları ise yanlış navigasyon bilgileri gibi konulardan dolayı japon donanmasını bulamıyor ve okyanus üzerinde kayboluyorlar. yakıtları bitmek üzere iken geri dönüş manevrasına başlıyorlar.

japonlar korumasız kalan amerikan filosuna son darbeyi vurup yok edecekken,
yolunu kaybeden amerikan bombardıman uçakları geri dönüş yolunda tesadüfen japon donanmasını buluyor. (geri zekalı bir japon kruvazörü su fıskiyesi yapmış, bombardıman filosu lideri bu su fıskiyesinin oluşturduğu gökkuşağını görüp takip etmiş ve filoyu bulmuş)

japonların avcıları ilk dalga amerikan torpido uçakları peşindeyken, amerikan bombardıman uçakları savunmasız japon donanmasını yok ediyor.

Tarihin En Büyük Savaşının, Amerika'yı Başrole Taşıyan Olayı: Pearl Harbor Baskını