II. Dünya Savaşı'nda Almanya Teslim Olmak Üzereyken Yapılan Katliam: Dresden Bombardımanı

Almanya'nın Dresden şehri, 13 Şubat ile 15 Şubat 1945 arasında Amerikan Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından bombalandı. Bu bombalama, II. Dünya Savaşı'nın en tartışmalı olaylarından biri olarak tarihte yerini aldı.
II. Dünya Savaşı'nda Almanya Teslim Olmak Üzereyken Yapılan Katliam: Dresden Bombardımanı

13-14 şubat 1945 tarihinde ingilizlerin öncülüğünde yapılmış korkunç bir intikamdır.

almanya teslim olmak üzereyken yapılmıştır. kimi tarihçilere göre 150 bin kimilerine göre 200 bin sivil ölmüştür. japonya'ya atılan atom bombalarından daha fazla sivil öldürdüğü halde maalesef tarihte hiroşima ya da nagazaki kadar yer tutmaz. bombardıman, şimdi tarihte "büyük barış adamı" olarak anılan winston churchill'in sorumluluğunda gerçekleşmiştir. yangın bombaları iki gün boyunca şehrin tepesine rastgele boşaltılmıştır. nazilerin yaptığı soykırımın ezikliği ile almanya bu olayı hiç bir zaman gündeme getirememiştir.

insanlık suçuna karşı insanlık suçu işlenmiştir.

bombardimandan önce dresden'in resimlerini, kamera ile cekimlerini gören bir insan evladi gözyaslarini zor tutar. paris ne ki, prag ne ki... 

bu vahsetin yegane sebebi, almanlar'i yildirmakti sözde, ittifak devletlerinin kendilerini hakli cikarma malzemesi, hirosima ve nagazaki'de oldugu gibi "bunu yapmasaydik savas uzayacakti" argümanidir; ancak hangi insan binlerce kadinin cocugun üstüne tonlarca bomba yagdirir ki, hele hele yenilecegi kesinlesmis bir ülkeye... tabii ki her savasta oldugu gibi yeni gelistirdikler silahlari ve bombalari denediler, gayet sevindiler ise yaradigini görünce.

bir cok bokta oldugu gibi bu bokta da winston churchill cikar tasin altindan; ancak her zamanki uyanik tavirlariyla bu isi örtbas etmislerdir ingilizler.

günümüzde almanya'da bu bombardimani hatirlayip yas tutma isi ne yazik ki neonazilere birakilmistir; diger partiler yarim asirdir utanclarindan birsey diyememis, en ufak imada bulunana "eh, siz de baslatmasaydiniz savasi, öldürmeseydiniz milyonlarca insani" denilmistir... ortalik it kopuga kalmistir, umariz degisir bu...

bu harekatin emrini donemin ingiltere basbakani winston churchill vermistir. kendisi insanlik tarihinin yuz karasi olarak nitelendirilebilecek daha pek cok olayina burnunu sokmustur.

hatta ve hatta birinci dunya savasi sirasinda osmanli imparatorlugu'na (henuz savasa girmeden) parasini pesin pesin odedigi iki buyuk savas gemisini teslim etmeyen donemin bahriye nazirida gene bu palyancodur

(bkz: bunu yapan insan olamaz)

avrupa'da geçtigimiz yüzyil içerisinde bombardiman sonucu yapilmi$ en büyük katliam olmakla beraber,sebebinin basit bir intikam planindan ziyade,müttefiklerin nihai amacinin dogudan büyük bir hizla gelen kizil ordu'nun gözünü korkutmak oldugu da kimilerince öne sürülmektedir.

ingiliz uçaklari bombardiman esnasinda $ehirde bulunan shell'e ait petrol rezervlerini vurmami$,ancak yollarda kaçan alman kadin ve çocuklarini 1800 derecelik bir fahrenheitta * pi$irmekten kaçinmami$lardir.ayrica hava taarruzu esnasinda,önceden almanlarca esir alinmi$ 20bin kadar müttefik askeri de bade olmu$tur..