II. Dünya Savaşı'nda Bindiği Gemiler Bir Bir Batarken Kendisini Kurtaran Kedi: Batmaz Sam

Orijinal adı bilinmeyen kedi Oscar, kurtulduğu 3 gemi kazasıyla kedilerin 9 canlı olduğunun en iyi kanıtı.
II. Dünya Savaşı'nda Bindiği Gemiler Bir Bir Batarken Kendisini Kurtaran Kedi: Batmaz Sam


nazi almanyası atlantik okyanusunda ticarete uboot’ları ile büyük darbe vuruyordu. fakat hedef daha büyüktü bu ticareti kökünden bitirmek için rheinübung hareketine başladılar ve o dönemde insanlık tarihinin görüp görebileceği en mükemmel gemiyi inşa ettiler: bismarck. gemide 2065 personel ve oscar adında bir kedi vardı.

Bismarck

fakat bismarck’ın ömrü sadece 9 gün sürdü. ingilizler batan bismarck’tan sadece 100 personeli kurtardı geriye kalan personeli "o bölgede mayın var tehlikeli" diye reddetti ve çoğu mürettebat boğularak öldü.

oscar da kurtulan denizcilerden biri tarafından hms cossack destroyerine alınmış ve gemide hayatına devam etmiş. 

HMS Cossack

fakat hms cossack cebelitarık boğazında uboot avlayan bir gemi olduğu için pek rahat bir hayat yaşamamış sam. uboot’tan gelen bir torpido hms cossack’ın pruvasını havaya uçurmuş. bu halle limana getirilmeye çalışılan hms cossack çıkan bir fırtınada batmış.

sam’ın şansına bu sefer onu legion destroyeri kabul etmiş. sam’ı limana taşımışlar. burada uçak gemisi ark royal mürettebatına tanıtılmış. (tümamiral sam'ın ark royal güvertesine çıkış anı)

ark royal uçak gemisi bismarck’ı batırmaya çalışan gemilerden biri. ark royal kaptanı bu kedi bismarck gemisinden sağ kurtulanlardan birimi diye sormuş evet cevabını almış. merhaba eski dostum güverteye hoş geldin bundan sonra sen bu donanmanın maskotusun ve adında sam, batmaz sam demiş.

fakat aksiyon eksik olmuyormuş o dönemde. ark royal gemisi de bu aksiyondan nasibini almış ve 1941 yılının kasım ayında alabora olup batmış. aslında uboot torpidosu batırmış.

HMS Ark Royal gemisi

zavalı sam bir uçak kanadına tutunup cebelitarık’a kadar denizde sürüklenmiş. batıl inançlı bazı tayfa batmaz sam’ın uğursuz olduğuna kanaat getirmiş ve denize çıkmasına karşı çıkmışlar.

sam ömrünün geri kalanını önce cebelitarık valisinin konağında geçirmiş daha sonra belfast'ta geçirmiş ve huzur içinde ölmüş. ya işte böyle nankör bir canlıdır insan sam efendi.

Huzurevinde Ölecek Kişiyi En Geç 24 Saat Önceden Tahmin Edip Yanına Kıvrılan Kedi: Oscar