II. Dünya Savaşı'nda Düşmanı Vurup Silahını Alma Amacıyla Üretilen Silah: FT-45 Liberator

FT-45 Liberator nedir? II. Dünya Savaşı'nın ilginç silahlarından birini tanıyalım.
II. Dünya Savaşı'nda Düşmanı Vurup Silahını Alma Amacıyla Üretilen Silah: FT-45 Liberator

nedir?

ft-45 liberator, ikinci dünya savaşı sırasında amerika tarafından üretilen ve işgal altındaki bölgelerde halka dağıtılması düşünülen tabancadır. 45acp mühimmat kullanır, tek atış yapar her atıştan sonra tekrar doldurulur, asıl amacı düşman askerini vurup silahını almaktır.

ft-45 liberator, nam-ı diğer kurtarıcı

şimdiye kadar yapılmış ateşli silahlar içerisinde sıra dışı sayılabilecek bir silahtır kendisi.


ikinci dünya savaşı'nda psikolojik harp diye tabir ettiğimiz etki yaratması açısından kökenleri abd ordusu ortak psikoloji komitesi'ne dayanıyordu ve 1942'de dayton, ohio'daki general motors corporation'ın iç kılavuz lamba üretim bölümü tarafından amerika birleşik devletleri ordusu için tasarlandı. fikir ise naziler tarafından işgal altındaki avrupa çok sayıda direniş savaşçısını düşük bir maliyetle silahlandırabilecek basit bir silah geliştirmekti. bu sayede direniş unsurları küçük nazi birliklerini tahrip edecek ve onların silahlarına el koyacaklardı.

üretilen milyon tabancanın yalnızca bir kısmı fiilen konuşlandırıldı. mayıs 1942'de özelikle reinhard heydrich'in (anthropoid operasyonu) öldürülmesinin ardından sivil direniş eylemine karşı naziler şiddetini arttırdı fakat bu durum direnişi kıramadı. fransız direnişine yaklaşık 25.000 kurtarıcı teslim edildiği biliniyor.

silah basit bir tasarım içeriyordu. orijinal mühendislik çizimleri namluyu "boru", tetiği "çatal", ateşleme pimini "kontrol çubuğu" ve tetik koruyucusunu "anahtar" olarak isimlendirdi. yapısı o kadar basitti ki her 7,5 dakikada bir kurtarıcı üretilebiliyordu, maliyeti ise 2,10 dolardı...

silahın kuruluş ve sökülüşü


her silah, 10 mermi ve kullanım kılavuzuyla birlikte kutulanıyordu

atışına gelecek olursak, manuel bir şekilde kurulup her seferde bir 45 kalibrelik bir mermi atabiliyordu


kimi kaynağa göre o kadar dağıtım yapılmadığı söylense de alman askeri polis gücünün, fp-45 ile suikastlar yapıldığına dair söylemleri mevcut bu durumda bize şu savı veriyor: kurtarıcının direniş kuvvetlerinin elini güçlendirdiği yadsınamaz bir gerçek...