II. Dünya Savaşı'nın Atmosferini Görsel Açıdan Yansıtan Propaganda Afişleri

Grafik tasarım güncel bir mevzuyu duyurmanın yanı sıra, zaman geçtikçe pratik bir hatırlatma aracına da dönüşebiliyor. Mevzubahis afişlerle bunu tekrar anlayabiliyoruz, buyrun.

"duvarlardaki silahlar" olarak bilinen afişler, savaşın propagandası için olmazsa olmazıdır. insanları kenetler, korkutur, farkındalık yaratır, faaliyete geçirir, topyekün savaşı olağan kılar ve morallerini yükseltir. sadece askere değil, halka, özellikle de askeri veya askeri olmayan fabrikaların işçilerine de dönük olmuştur. nitekim savaşla ilgili üretim yapmayan fabrikalar bile zamanla askeri ürün üretimine yönelmiştir.

ikinci dünya savaşı propaganda afişleri, herkesin bir araya gelmesinin ne kadar önemli olduğunu ve herhangi bir gevşemenin, bencilliğin veya dedikodunun felaket sonuçlara yol açabileceğinin önemini ortaya koymak için hayati bir öneme sahipti. düşmanı durdurmak için işçilerin öldüren ve imha eden silahlar yapmalarını sağlamaya ihtiyaç vardı; çünkü düşman yenilmezse, kendileri de o felaketle yüzleşeceklerdi. bu afiş ve tabelalar, ikinci dünya savaşı'nın muharebelerini, görüntülerini ve temalarını da resmetti.

müttefiklerin topyekün savaşı benimsemesi abd ve ingiltere'ye, ikinci dünya savaşı'nın kısa ve muzaffer bir çatışma olduğunu ve sivil nüfustan kayıpların çok azını feda ettiğini düşünen almanya'ya karşı silah yarışında bir avantaj sağladı. nazi almanyası, savaş sahnesindeki valsini 1943'te topyekün savaşa dönüştürdüğünde, düşmanlarının propaganda çalışmaları ile üretimde artık geride kalacaktı (goebbels'e rağmen). işte birkaç afiş örneği...

uncle sam wants you

belki de amerikan tarihinin en ünlü afişidir. james montgomery flagg tarafından, 1917'deki ingiliz lord kitchener'ın posterine dayanan sam amca'nın ünlü fotoğrafı tasarlandı.

Pek bilinmez ama o ünlü poster bundan direkt olarak esinlenmişti.

flagg, kendi yüzünü sam amca için model olarak kullandı ve walter botts poz için kameranın karşısına oturdu. abd için başkasının savaşmasını istemediğini belirten sam amca, savaşı kişisel bir haçlı seferi haline getiriyor ve bizzat "sizin" savaşmanızı istiyordu.

loose lips sink ships

vatan toprakları yakınında savaşmanın en önemli yönlerinden biri gizlilikti. seymour goff'un seagram distillery'deki çalışanlar için tasarladığı bu poster, insanları, deniz yolculuklarında batırılmalarını engellemek için tasarlanan korku temelli propagandanın tipik bir örneğidir.

do with less

istihkak, müttefik ülkelerdeki günlük yaşamın bir parçasıydı ve sivil nüfus, ürünleri birlikte tüketip daha az bolluğa sahip olmak zorundaydı. bu poster, cephedeki askerlerin tüketebilmesi için vatandaşların kahve lüksü olmadan günlük yaşamlarına devam ettiklerini hatırlatıyor.

we can do it!

j. howard miller, bu ilham verici posteri 1943'te westinghouse electric çalışanları için moral verici olarak tasarladı. kadın işçilerin, cephedeki erkekler için gerekli ekipmanı yapmak adına kendi görevlerini yerine getirmelerindeki propaganda kullanımlarından biriydi. poster savaşta fazla kullanılmadı ama 1980'lerde yeniden keşfedildi.

pozdaki güçlü ve alımlı kadın, ikonik rosie the riveter değil, fotoğraf çekildikten kısa bir süre sonra westinghouse fabrikasından ayrılan fabrika çalışanı geraldine hoff'dur.

tokio kid

japon figürlerinin ırkçı grotesk karikatürleri, ikinci dünya savaşı propaganda afişlerinin tipik bir örneğidir. genel olarak almanya, sadece yenilmesi gereken bir düşmandır, ancak japonya, amerika'yı kana buladığı için ırksal olarak aşağılık bir çıtaya konur. sivilleri, ellerindekilerini boşa harcamamaya teşvik etmek için tojoesque (hideki tojo) canavarını kullanan bu poster, 70 yıl önce ilham veren, ancak şimdilerde çok sorunlu olan bir propaganda örneğidir.

be sure you have correct time

ırkçı propaganda, memleket cephesi ile sınırlı değildi. bu amerikan posteri, saatlerinin üç mihver liderinin karikatürleri kullanılarak senkronize edildiğinden emin olmak için yapılmıştır. tojo sırıtan bir canavar gibidir ve mussolini klişeleşmiş bir afrikalı kabile şeyhi gibi görünür. düşman oradadır, onları ezmek için doğru zamanı beklemeyi ve hepsini o an geldiğinde haklamanın önemini yansıtır.

it can happen here

üretim yarışında mihver kuvvetlerini geçmek, savaş için kritikti. bu poster, işçileri denizaşırı bölgelerde kullanılacak olan ekipmanları daha fazla üretme konusunda motive etmek için vatandaki yıkım korkusunu kullanır. mesaj açıktır: "çalışmaya devam et, yoksa sıra sende."

hitler rides in the empty seat

yurttaki savaş, cepheye sağlanılabilecek her fedakarlığın yapılmasına bağlıydı. araba sürmek kadar basit bir şey bile çok büyük önem taşıyordu, çünkü kendi başına araç süren her insan, bir tanka ya da uçağa lazım olan benzini harcıyordu. "tek başınıza sürerek, savaş çabalarına zarar verdiniz ve hitler’e yardım ettiniz."

o'er the ramparts we watch

düşmanı kötülemek bir propaganda unsurudur. bir diğer unsur da, hava kuvvetleri posterinin açıkça ortaya koyduğu gibi, gönüllü askere başvurunun önemidir. ellerinde bomba tutan çakı gibi bir asker, uçağından o bombayı bırakmaya hazırdır ve halkı, askere başvuruya teşvik eder.

be a hero

sovyetler birliği, ikinci dünya savaşı sırasında, erkekleri savaşa katılmaya ve anavatanları için fedakarlığın değerini göstermeye teşvik eden çok çeşitli afişlere sahipti. bu afiş, öne çıkan ve karısını veya annesini geride bırakan bir askeri ve "bir kahraman ol!" yazısını içerir.

stop this monster!

bu poster birçok tarzı birleştirerek savaşı, her işçi için kişisel hale getirirken, düşmanı, eğer işçiler izin verirse amerika'yı yok edecek iki başlı bir canavar olarak tasvir eder. bu senaryonun gerçek olmamasını sağlayacak en önemli şeylerden birisi işçilerin gayretleridir, der.

bataan death march poster

bataan ölüm yürüyüşü, savaştaki her olaydan daha fazla olarak, japonların yok edilmesi gereken barbar canavarlar olduğu amerikan görüşünü katalize etti. binlerce amerikalı ve filipinli mahkum, az miktarda yiyecek ve suyla acımasızca yaklaşık 60 kilometrelik zorlu bir yürüyüş sırasında hayatını kaybetti ve olayın haberleri 1944'te abd'ye ulaştığında, japon nefretini alevlendirmek için propaganda aracı olarak kullanıldı.

this man is your friend

amerikalıların, mihver kuvvetlerine karşı savaşta, müttefiklerinin kim olduğunu söylemek zorunda kalması evet, çok saçma görünüyor. ancak, 1940'ların sonlarında, abd’de ingiliz karşıtı bir duyarlılık yaşanırken, aynı zamanda çoğu amerikalı’nın, ülke doğrudan savaşa karışmadığı vakitlerde, savaşa girme konusunda çok az isteği vardı.

özgürlük için savaşan ingiliz, fransız ve sovyet birliklerini içeren posterler, amerikalılara, hangi yolda kimlerle yürüdüklerini hatırlatmak için tasarlanmıştır.

so wie wir kämpfen

mihver kuvvetleri, ikinci dünya savaşı'nda propaganda afişlerini geniş ölçüde kullandı, ancak almanya, ana vatanını müttefik ülkelerde olduğu gibi harekete geçirmedi, nazi almanyası 1943 yılına kadar topyekün savaş kavramını benimsemedi. joseph goebbels, 1943 yılından itibaren topyekün savaşa yüzünü döndürdü. sivil savaş üretimi için, "tıpkı savaşan asker gibi, sen de zafer için çalışmalısın!"

enlist in the italian ss legion

savaş sürerken, seçkin ss saflarının doldurması için daha fazla askere ihtiyacı vardı, bu yüzden nazi işgali altındaki uluslara - özellikle de komünizm karşıtı - ülkelere yönelim yapıldı. bu afiş, 1945'te doğu cephesi'nde savaşmak üzere kurulan bir birim olan 1. italyan ss lejyonu'na, italyanları katılmaya teşvik etmek amacıyla hazırlandı.

fighting filipinos

20. yüzyılın başlarında, filipin isyanı sebebiyle filipin karşıtı duygular abd'de yüksek seviyedeydi. ada ulusunun japonya tarafından acımasız boyun eğdirilmesi amerikalıları şok etmişti. bunun gibi posterler, filipinli halkın japonlara karşı cesaretini ve mücadelesini vurguladı.

franklin delano roosevelt

bu japon propaganda afişinde başkan roosevelt, amerikan çizimindeki tojo gibi, bir canavar olarak resmedilmiştir. japon halkı da tıpkı amerika'nın kendilerini gördüğü gibi, amerika'yı canavar olarak görmektedir.

catch him with his panzers down

abd'deki büyük alman-amerikan nüfusu nedeniyle, alman halkını, japon halkına yapıldığı gibi resmetmek uygun değildi. müttefik posterler, hitler'i ve diğer nazileri posterlerine konu ettiler ve alman ulusunu bütününe kapsayan karikatürlerden çoğunlukla kaçındılar.

she may look clean

bu posterin gizli bir alt mesajı yoktur ve direkt uyarıdır: kasabada tanıştığınız rastgele kadınlar ve fahişeler zührevi bir hastalığa sahip olabilir ve bir zührevi hastalık ile oradan çıkarsanız savaşa yardımcı olamazsınız. bazı posterler, rahatlatıcı kadınları mihver ajanı olmakla bile suçluyordu. askerlerin ve işçilerin hastalık kapması müttefikler için kronik bir problemdi, çünkü her gün 600'den fazla erkek çeşitli zührevi hastalığa yakalanıyordu.

every bullet means an enemy killed

bir mermi dediğin iki lira ulan!
sovyet afişleri, diğer müttefik posterlerinden çok daha fazla öldürmeyi yüceltiyordu. bu afişte sırıtan bir sovyet askeri, elinde bir avuç mermi kovanı tutmaktadır ve en önemlisi de ardında ölü nazilerin mezarları vardır. "işte böyle dövüş!: her kurşun, bir düşmanın öldüğü anlamına gelir." mesaj açıktır, mermilerin hepsi hedefi bulmalıdır.

Yerli Komedi Film Afişlerinde Neden İstisnasız Olarak Mavi Bir Gökyüzü Var?

Kuzuların Sessizliği Film Afişinde Çoğu Kişinin Fark Etmediği Salvador Dali Detayı