İki Cihazı da Kullanan Birinin Gözünden: PlayStation 5 mi Xbox Series X mi?

Önce Xbox Series X, sonrasında da PlayStation 5 kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı, iki cihazı karşılaştırmış. PlayStation 5 vs Xbox Series X
İki Cihazı da Kullanan Birinin Gözünden: PlayStation 5 mi Xbox Series X mi?

uzunca bir süredir gamepass sebebiyle xbox serilerinden devam ediyordum, son olarak series x'i aldım. yaklaşık bir hafta kadar önce de ps5 geldi. dolayısıyla karşılaştırmayı iki ürünü de aktif olarak kullanan birinin gözüyle yapacağım.

- tasarım bakımından bence xbox, ps5'in oldukça önünde. ps5'in asimetrik kapakları aldığımdan beri gözüme takılıyor. belki zamanla alışırım; bilmiyorum... toplam footprint olarak da xbox daha pratik, kolayca bir köşeye yerleştirip unutabiliyorsunuz.


- ilk kurulum aşamasında da xbox yine bir adım önde. birkaç adım içinde tüm kurulum işlemi tamamlanmıştı. ps5 işe biraz problem çıkardı. şöyle ki;

yaşadığım yerde china mainland, hong kong ve japonya versiyonları satılıyor. çin versiyonunu almak istemedim; zira yeni hesap yaratılırken bölge olarak sadece çin'i seçebiliyorsunuz, doğal olarak ödeme yöntemleri de bu bölgeyle kısıtlı hale geliyor.

benim aldığım hk versiyonu ise üzerindeki yazılımın eski olması sebebiyle bir türlü playstation network'e bağlanmadı (haliyle güncellemeyi de yükleyemedim). mecburen yeni firmware i bir bilgisayardan download edip, usb üzerinden elle güncellemek zorunda kaldım. bu durum benim açımdan çok da büyük bir sorun yaratmadı ancak teknoloji ile çok hasır neşir olmayanlar düşünüldüğünde benzer problemler tatsız bir ilk deneyim yaşatmaya aday elbette...

- genişleme olanakları bakımından ps5 bence direkt nvme desteği sunması sebebiyle bir adım önde. xbox'a özel storage expansion card özünde gayet pratik bir çözüm ancak nvme en azından benim açımdan daha hesaplı ve esnek bir seçenek gibi duruyor; elbette kart tak-çıkar işlerine hakimseniz...


- performans, ses ve görüntü anlamında 4k 60hz bir televizyonda ben bir fark göremedim. iki platform da gayet atık. şu kadar tflop, bu kadar gb/sn hesaplarına çok takılmayın. bunların çoğu pazarlama odaklı söylemler ve gerçek kullanım senaryolarında aradaki farklar bir şey ifade etmiyor.

bence iki platform arasındaki en net farklardan biri xbox'in quick resume (daha önce oynanan bir oyuna hızlı geçiş) özelliği. elbette bu biraz da konsolu ne şekilde kullandığınız ile alakalı zira her kullanım senaryosunda kendine yer bulabilecek bir fonksiyondan bahsetmiyoruz.

- genel anlamda işletim sistemi ve kullanım kolaylığı açısından playstation daha bir üzerine düşünülmüş gibi duruyor. xbox'a göre bir tık daha cilalı. navigasyon mantığı ve görsel bileşenlerin sunumu xbox'a oranla daha oturaklı.


- kontrolcüler açısından playstation 5 açık ara önde gibi. xbox tarafında elite controller'i kullanmama rağmen dualsense'teki keyfi aldığımı söyleyemem. yeni haptic motorlar dışında, ergonomi olarak da daha kullanışlı duruyor dualsense. unutmadan, sony'nin controller update için kablo takmayı zorunlu tutmasını aptalca buluyorum. xbox'i geçtim, nvidia shield bile bu işleri kablosuz olarak yapabiliyor.

- abonelik paketleri kısmı biraz karışık. iki platformun exclusivelerine özel bir ilginiz yoksa gamepass sunduğu seçenekler bakımından hala daha iyi gibi, geriye doğru uyumluluğu da ps5'e göre yine bir tık önde (ps4 oyunları için sunulan compatibility mode, yüklenmiş oyun sayısına göre ciddi bir ek disk alanına ihtiyaç duyabiliyor (80-90 gb).

iki platformda da kendi abonelik paketleri dışında ea access mevcut.


çok değil, bundan bir yıl önce gamepass ve ps plus/now arasındaki farklar geceyle gündüz gibiydi. şu anda böyle bir farktan bahsetmek elbette söz konusu değil dolayısıyla sadece gamepass için xbox alma devrinin bittiğini düşünüyorum.

- oyunlar... işte buna net bir yanıt vermek çok zor. genel hatlarıyla playstation'da daha bir konsol havası var, yani o ilk playstation zamanındaki tadı dönem dönem yakalayabiliyorsunuz. xbox'da ise sanki bilgisayarı tv'e bağlamış, gamepad ile pc oyunları oynuyorum hissi hakimdi genel olarak.

---

sonuç olarak iki platformun exclusivelerinden birine özel bir ilgi mevcutsa elbette onu almanız daha mantıklı. yok oyun için bütçe ayırmam, paketlerde ne geliyorsa onları oynarım diyorsanız daha çok hangi türleri sevdiğinizi hesaba katın. yukarıda da bahsettiğim gibi playstation biraz daha konsol, xbox ise biraz daha pc havasında bana göre.

her iki durumda da gerek series x, gerekse ps5 gayet keyifli cihazlar. seçiminiz hangi yönde olursa olsun hata yapmış olmayacaksınız...