İki Çocuğun, Henüz 2 Yaşındaki James Bulger'ı İşkenceyle Öldürdüğü Korkunç Cinayet

1993'te gerçekleşen ve basında "asrın cinayeti" olarak nitelendirilen olayın perde arkası ve yaşananlar.
İki Çocuğun, Henüz 2 Yaşındaki James Bulger'ı İşkenceyle Öldürdüğü Korkunç Cinayet


james bulger dünyanın en şanssız, en üzülesi çocuklarından biri

kendisi kirkby, merseyside doğumlu bir çocuk. 1993'te james'in annesi bir alışveriş mağazasında (liverpool, new strand shopping centre) bir anlık dalgınlıkla henüz 3 yaşında olan james'in elini bırakır. robert thompson ve jon venables isimli (o zaman 10 yaşında olan) iki çocuk da james'in elinden tutup alışveriş merkezinden çıkarlar. döve hırpalaya yaklaşık 4 kilometre yürütürler "jamie"yi. bir demiryolunun kenarına geldiklerinde iki çocuk james'e işkence edip, öldürürler (beyniniz kirlenmesin diye yaptıklarını yazmıyorum). cesedin bulunmaması için de raylara atıp oradan uzaklaşırlar.

James'in alışveriş merkezindeki son fotoğrafı: Önde Thompson, elini tutan ise Venables.

iki gün sonra (14 şubat 1993) james'in cesedi bulunur. olay açığa çıkınca, 10 yaşında iki çocuğun 3 yaşında başka bir çocuğa işkence edip onu öldürmeleri büyük şoka sebep olur. suçluların uzun yıllar boyu içerde kalacağına dair açıklama yapılır. ancak iki çocuk haziran 2001'de yani 8 yıl sonra "iyi hal"den affedilerek yeni kimliklerle bırakılır ve mahkeme emriyle onlara dair hiçbir bilgi yayınlanamaz.

kaynak

Ek bir bilgi

ölüme yürüyüşü sırasında kendisini ve yanındaki çocukları 38 kişi görmüş, bu kişilerin hepsi gözünün içerisine çaresizlik ve gözyaşları ile bakmış ama 1 kişi bile müdahale etmemiştir.

kaynak

Liverpool taraftarı olaya tepkisini zamanında böyle göstermişti.

peki ne değişti?

o iki çocuk, bütün bu burda yazamayacağım vahşetleri yapan 10 yasındaki çocuklar... onlar bu çocukça oyuna (!), şiddet uyguladıkları minik james'e empati hissedemedikleri için devam etmiş olabilirler mi? james'in o sevimli yüzü değiştikçe, şekli bozuldukça, organları parçalandıkça yaptıklarının hata olduğunun farkına varmamaları nasıl bir ruh halinin göstergesidir?

bu iki çocuk bu olaydan 8 yıl sonra tahliye edildiler ve ingiliz adaleti, çocukların böyle bir olayı tekrar gerçekleştirmeyecekleri yönündeki kesin kanaat sonucunda bu yargıya vardı. peki adalet bu mudur, suçlunun topluma kazandırılması mı? kaybedilenler? öfkeler? gözyaşları? ilkinden 4 saat sonrasında mahkeme salonuna yetiştirilen ve bu çocukların ömür boyu hapis yatması gerektiğini söyleyen 300.000 imza nerde?

sözün özü bu durum hiçbir şeyi değiştirmeyecek. ne sonucunu ne de benim bu olayı gerçekleştiren çocuklara olan öfkemi ne de o alışveriş merkezinde o belki birkaç saniyelik dalgınlık sonrası 2 çocuğa aldanıp elinden tutarak götürülen james'in son resmini.

dünya, ne pis yermişsin sen.

Cinayeti 22 Yıldır Çözülemeyen 6 Yaşındaki Güzellik Kraliçesi: JonBenet Ramsey