İkinci El Araba Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Noktalar

İkinci el araba satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi, araç satışı yaparken de ilgilenilmesi gereken bazı konular var.
İkinci El Araba Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Noktalar

hep ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler diye yazdık ve çizdik, fakat otomobil satarken de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. sattığınız otomobil, geçmişte sizin bilginiz dışında bir şeyler yaşadı ise bu, sonradan başınıza ciddi dertler açabilir ve üstüne üstelik yargılanabilirsiniz. satır başında bahsettiğim konuyu öncelik olarak kabul edersek, bir diğer önemli husus ise dürüst bir satıcı olmaktır. alıcı tarafın sizden her zaman iyi bir şekilde bahsetmesi çok önemlidir. aracınızı satarken sattığınız otomobilin tüm kusurlarını eksiksiz olarak karşı tarafa söyleyin ne eksik ne fazla. bu kusurları da resmi olarak kayıt altına alın. noterde açıklama olarak ekletin. örneğin "şanzıman faal değil, alıcının bilgisi var" gibi.

ilk olarak şu web sitesinden ne olur ne olmaz diye aracınızın şasi numarasını sorgulayın ve teknik bilgilerini karşılaştırın. sahibi olduğunuz aracın bilgileri, sorgulama ekranında çıkan bilgiler ile örtüşüyor mu kontrol edin. alıcı ile ekspertiz firmasına gittiğiniz zaman ekspertiz firması kalkar bilgisayara bağlar, ecu üzerinden de orijinal şasi numarası çıkar ve ruhsatta yazan ile birbirini tutmaz, durduk yere çalıntı araba satmaktan heder olmayın oralarda:) çünkü siz daha öncesinden bu otomobili satın alırken çok önemsememiş olabilirsiniz.
bi keresinde otomobil satmaya niyetlenen bir vatandaş, şasi numarasına ve ruhsata göre otomobilinin 2018 model olduğunu fakat diğer tüm parçaların 2020 olduğunu öğrenince dumura uğramış ve sonradan aracın "change" olduğu ortaya çıkmıştı. yani adamların çaldığı arabanın kasası 2020, ekledikleri şasi numarasına ait olan pert aracın model yılı ise 2018 yılına aitti. arabada elinden gitti o ayrı mesele. change (resmiyette de çenc diye geçiyor) denilen olaydan kısaca bahsetmek gerekirse; biri bir araba çalar ve bu yeni ve çalıntı arabaya, hurdaya ayrılmış ağır hasar kayıtlı başka bir arabanın şasi numarasını kazırlar ve olay biter. yani çalıntı araba satmayın yanlışlıkla :) gerekli sorgulama sonrası çıkan sonuçlarda bedelsiz çarpma görünüyor fakat araçta ekspertiz hiçbir şekilde bir sorun bulamıyor ise change araç olma ihtimali var demektir. hani internette satışa sunulan ve sizin gülüp eğlendiğiniz otomobiller varya bir tek iskeleti kalmış fakat hasar kayıtsız, işte o arabalar bu işler için satılıyor.

öncelikle otomobilinizi satmaya karar verdikten sonra bir ekspertiz firmasının yolunu tutun ve çıkacak olan raporu alın. aracı satın alırken hiç bilmediğiniz bir değişen ya da boya durumu söz konusu olabilir ve satışa boyasız ve değişensiz diye sunduğunuz aracınızın değişmediği ve boyanmadığı parçası kalmamış olabilir. rezil olmamak adına bu şart. siz alırken ekspertiz yaptırdıysanız sorun yok.

bunları yaptıktan sonra piyasa araştırması yapın. aynı model, özellik ve kilometre bilgisine sahip diğer araçların fiyatlarını toplayıp ortalama fiyatına koyun ilana gitsin. kısa bir süre sonra satılacaktır. aracınıza bakmaya gelen insanlara karşı kibar olun ve almak zorunda olmadıklarını da bilin. kimseden kapora almayın ve özellikle bunu belirtin.

araç üzerinde haciz, trafik cezası ve vergi borcu olmadığından emin olun. notere gittiğiniz zaman bu sebeple aracınızı satamazsınız. bunun için aracın sahibi e-devlet üzerinden ne olup bittiğini kolaylıkla öğrenebilir. şu sayfadan otomobiliniz ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

aracınızın muayenesi geçmiş ise yaptırın. muayenesi olmadan zaten satamazsınız. muayenesinin bitmesine yakın bir zaman var ise bunu ilanda belirtin. muayenesi yeni yapılmış otomobiller ise çok daha hızlı müşteri bulacaktır.

aracınızı temizleyin. iç dış olarak yapacağınız detaylı temizlik, otomobilinizin hem daha güzel görünmesine sebep olacak, hemde müşterinin iştahını kabartacaktır. fakat motorun ve şanzımanın altını yıkatmayın. eğer otomobilinizde bir yağ kaçağı söz konusu değil ise bırakın öyle kalsın. ekspertiz yağ kaçağı olmadığını daha rahat bir şekilde söyleyecektir. temizlenip geldiyse şüpheli olarak düşünebilir.

aracınızdan tüm özel eşyalarınızı alın. birçok kişi mutlaka birşeyler unutur ve başka şehire giden otomobilden geri alması bayağı zordur. silah, sağa sola gizlenmiş yüklü miktarda para, ot çöp birşeyler unutmayın işte :) arabayı sattığınız kişi gece yarısı iki polis ile kapınıza gelmesin.

siz otomobilinizin standart bakımlarını yapın. "nasıl olsa satıyorum" diyerek lütfen ihmal etmeyin. çok detaylı olmasa da aracınızın bir arızası söz konusu ise yaptırın. yaptıramayacak durumda iseniz alıcıya mutlaka söyleyin. ciddi bir arıza durumunda fiyattan olduğu kadarını düşersiniz.

otomobinizde kış lastiği var ise sökün. hediye etmek isterseniz özellikle bunu ilanda belirtin. yok diyorsanız söküp satabilirsiniz letgo gibi yerlerden. satışa gitmeden önce lastiklerinin havasını tamamlayın, stepnenin durumunu da kontrol edin. yine kriko, bijon anahtarı gibi donanımların bagajda olduğundan emin olun.

otomobilinize ait tüm dokümanları güzelce hazırlayın. araç sizdeyken yapılmış olan tüm işlemlerin fatura ve servis kayıtlarını alıcıya verin. otomobili aldığınız zaman yaptırdığınız ekspertiz raporları, muayene kayıtları vs hepsi yanınızda bulunsun. ayrıca aracın kendisine ait kullanma kılavuzu gibi dokümanları alıcıya verin. bunları alıp internetten satan çok sayıda insan var, terbiyesizlik diyoruz biz.

yakıtı dibine kadar bitirmeyin. aracı alan kişiye full depo elbette vermeyin fakat yakıt ikaz lambası da yanmasın bi zahmet. özellikle lpg'li bir araç satıyorsanız, benzini çeyrek depo üzerinde tutun. işi bilen biri gelir ve çeyrek depo altında yakıt seviyesini görürse otomobilinizi almaktan vazgeçebilir. çünkü benzin pompası son demlerini yaşıyor olabilir.

en son olarak noterde iken banka hesabınıza para düşüp siz de yine kendinize ait farklı bir hesaba havale etmediğiniz sürece satışa onay vermeyin. satış öncesi bunu açıkça belirtin. karşı tarafın güler yüzüne ve kılığına kıyafetine aldanıp güvenmeyin. kimseye güvenmeyin. dakikalar içerisinde hem arabadan hem de paradan olursunuz ve en önemlisi hiçbir şey yapamazsınız. adam gözünüzün önünde arabaya biner ve gider. yok kuzenim alsın, dedem baksın, hatice binsin, kadir paranın yarısını versin, ahmet birazını eft yapsın gibi alengirli işlere asla ve asla girmeyin. para çokomel olsun ama eğrisi dahi olmasın.

otomobilinizi sattıktan hemen sonra sigorta şirketinizi arayın ve kullanmadığınız günler için yaptırdığınız sigorta parasının iade edilmesini isteyin.