İkinci El Otomobil Satın Aldıktan Sonra Sırayla Yapılması Gerekenler

Noter işlemlerini hallettiniz, ikinci el arabanızı aldınız, eve gidiyorsunuz ancak işiniz burada bitmiyor maalesef; aracınıza yapılması gereken birçok işlem var.
İkinci El Otomobil Satın Aldıktan Sonra Sırayla Yapılması Gerekenler

ekspertiz, noter, para pul işleri bitti ve ikinci el bir otomobil aldınız. ruhsatında artık sizin adınız yazıyor ve kontağa basıp eve doğru gidiyorsunuz... bilinçli bir sürücüyseniz bu işler hemen eve gitmeyle olmuyor.

öncelikle, eski sahibinden aracınıza yapılmış olan servis kâğıtlarını alıyorsunuz, yoksa yapılanları tek tek öğrenip bir yere not ediyorsunuz. peki güveniyor muyuz? elbette hayır. o an size "abi benim arabama şöyle iyi bakıldı, şurada şusu yapıldı, busu değişti" denecektir. tamam deyip arabayı da alıp hoşça kal diyoruz. arabayı satan kişinin maddi durumu yerinde olmadığı için arabayı satmaya karar vermiş ve bakımları için gereken harcamaları yapmamış olabilir. sırasıyla şu işlemleri gerçekleştiriyoruz:

1. trigger kayışını değiştiriyoruz.

aldığınız araç 80 bin km üzerinde ise mutlaka kayışı değiştirin. çünkü daha önce değişmemiştir. kayışı değiştirirken mutlaka orijinal parça kullanın. değiştirdiğiniz kilometreyi bir kağıda yazıp ruhsatın arasına koyun.

2. devirdaim pompası

trigger değişirken, devridaim pompası da değişir genelde. arıza yapması durumunda aracınız hararet yapar. çok pahalı bir parça olmamakla birlikte değiştirilmesinde fayda vardır. graff marka olanlar en iyisidir.

3. antifriz

devirdaim pompası değişirken soğutma sıvısı boşalacağı için kesinlikle sistemin içini temizletip aracınıza antifiriz ekletin. aracınızın kullanma kılavuzunda ya da motor üstünde bulunan bir etikette hangi tip antifiriz konulması gerektiği yazılıdır. kaliteli ve aracınıza uygun antifriz kullanın. daha önce antifiriz kullanılmamış bir araca antifiriz eklemek ciddi problemlere yol açabilir. eklettikten sonra 15 gün kadar çok dikkatli olmalısınız.

4. hortumların kontrolü

antifiriz eklendikten sonra ustaya rica edip hortumlarda bir kaçak olup olmadığına baktırın. gevşek olanlar sıkılır, çatlak olanlar değiştirilir.

5. yağ ve filtrelerin değişimi

kesinlikle motor yağı, hava filtresi, yağ filtresi ve polen filtresinin değişimini yaptırın. açık yağ kullanmayın ve sadece aracınızın kullanma kılavuzunda yazan bilgilere göre yağ koyun. ayrıca bu aşamada şanzıman yağınızı, fren ve direksiyon hidroliğinizi kontrol ettirin.

6. akü ölçümü

bir akücüye giderek akünüzün değerlerini ölçtürün. aldığınız otomobilin aküsü sizi bir sabah terk edip gidebilir. akücünün vereceği bilgilere göre yeni akü alın.

7. rot balans

50 tl gibi bir rakama aracınızı rot balans ayarına sokabilirsiniz. ayrıca burada aracınızın alt düzeni ile ilgili problemlerini size söylerler ve ileriki zamanlarda nelerin değişmesi gerektiği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

8. lastikler

bir petrole gidip lastik havalarını ve özellikle stepne havasını tamamlayın. bijonların gevşek olup olmadığını kontrol edin. hazır petrole gelmişken silecek suyunu tamamlayın.

9. donanımlar

aracınızda yok ise mutlakta bir çanta içerisine yedek sigorta, far ampulleri, 1 lt motor yağı ve hidrolik koyup bir köşeye sıkıştırın bagajda. araçta yangın tüpü var ise dolu olup olmadığına bakın. boş ise mutlakta tamamlatın. yangın tüpü yok ise yenisini alın.

10. temizlik

paraya kıyıp aracınızı detaylı koltuk temizliği ve iç dış yapan bir yere verirseniz, aracınızdan çok daha fazla keyif alırsınız. profesyonel olarak motor temizliği yapılan bir yerde de motorunuzu ilk günkü haline geri getirtebilirsiniz .

bu yapılan işlemler için akü hariç 2.000 tl gibi bir para gider. trigger kayışının değişimi ortalama olarak 800-1.000 tl civarındadır, işçilik ve parça dahil. bu sayı her araçta değişiklik gösterebilir ama üç aşağı beş yukarı böyledir. zaman olarak; trigger, devirdaim, antifiriz ve yağ değişimleri ustanın elindeki işe göre tam güne yayılabilir. temkinli olarak gidin.