İlaç Devi Pfizer'ın WikiLeaks Sayesinde Basına Sızdırılan Etik Dışı Deneyleri

WikiLeaks sadece siyasi çekişmeleri yayınlamadı elbet. İşte kapitalizmin nerelere varabileceğine dair görmemiş olabileceğiniz bir Leaks haberi daha.
İlaç Devi Pfizer'ın WikiLeaks Sayesinde Basına Sızdırılan Etik Dışı Deneyleri
iStock

dünya ilaç devi pfizer firması hakkında wikileaks’te yayınlanmış belgeler de var.

nette hastalık araştırırken (evet nezleyim ve dr.google’dan yardım alıyordum) tesadüfen karşılaştığım bir siteden 1996 yılında nijerya'da bir menenjit salgınında bu firmanın 200 çocuğu hasta denek olarak kullandığını okudum. 100 çocuğa kendi ilaçları trovan’ı diğer 100 çocuğa da başka bir ilacı vermişler. trovan alanların 6'sı, diğer ilacı alanların da 5'i maalesef ölmüş.


gelgelelim, normalde böylesi kritik durumlarda ailelerden gerekli izinlerin eksiksiz alınması gerekirken nijerya yetkilileri bu izinlerde usulsüzlük olduğunu iddia etmiş. yıllar süren davalar sonucunda pfizer ve nijerya hükümeti bir anlaşmaya varıp 75 milyon usd'ye konuyu kapatmışlar.

olay bununla da bitmiyor. yine wikileaks’te pfizer’in bazı araştırmacılar tutup nijerya avukatının davadan çekilmesi için baskı yapmaya çalıştığını belirtiyor. kısaca ortada 11 masum çocuk, iki taraf ve 75 milyon dolar var.


bu olayı buraya taşımamın sebebiyse pfizer veya diğer birçok ilaç firması ülkemizde sosyal sorumluluk vb adlarla vicdan mastürbasyonu yaparken 3. dünya ülkelerinde etik sınırları zorlamaları oldu.

kapital sahiplerinin sırf paraları var diye gayrimeşru yollara girme hakları olmamalıydı. 11 nijeryalı çocuk 75 milyon ediyorsa 11 türk, 11 arap, 11 sırp... çocuk ne kadar eder gözlerinde?

bu çocuklar belki de menenjitten zaten öleceklerdi evet ama etik zaten bunun için var. son olarak bunları okuyunca aklıma ülkemizdeki diğer ilaç firmalarının araştırmaları ne kadar denetleniyor sorusu gelmedi değil.

burdan yanın

48 MP Kamera ve Devasa Bataryaya Sahip OPPO A9 2020'nin İncelemesi

Endonezya'da Nike İşçisi Olmanın Kıyafetlerinizi Tekrar Düşündürecek Trajik Hikayesi