İlaç Kullanırken Neden Greyfurt Yememelisiniz?

İlaç - besin etkileşimi en yüksek olan meyvelerden biri olan greyfurtun, ilaç tedavisi esnasında kesinlikle yenmemesi öneriliyor. Nedenini kısaca açıklayalım.
İlaç Kullanırken Neden Greyfurt Yememelisiniz?

bazı ilaçları kullanan insanların yiyebileceği en tehlikeli şeydir diyebiliriz greyfurt için. greyfurt, ilaçların parçalanmasına yardımcı olan cyp3a4 enzimini blokladığı için aldığınız ilacın vücuttan atılmamasına ve zehirlenmenize sebep olabilir.

bu durum sadece greyfurt değil, başka birkaç meyve daha için geçerli. (hepsi turunçgiller ailesinden, özellikle acı portakal ve pomeloda var greyfurt ile birlikte.) ama en çok araştırılan ve en fazla etki edenin greyfurt olduğu biliniyor.

bu sebepten özellikle tansiyon, kolesterol ve kalp ilaçlarının yanında tabii ki kemoterapi ilaçlarının greyfurt ile kötü etkileşime girdiği biliniyor. bu tür ilaçları kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. çoğunlukla ilacın prospektüsünde greyfurt ile karıştırmamanız gerektiği yazar ama prospektüsü kimse okumadığı için doktora sormakta fayda var.

greyfurtun bu probleminin altında furanokumarin isimli kimyasal yatıyor ve bu kimyasallar arasındaki bergamottin ve 6',7'-dihidroksibergamottin nedeniyle greyfurt, ilaçların metabolize edilmesinde etki oluşturuyor.

ilaç - besin etkileşimi en yüksek olan meyvedir greyfurt. ilaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan cyp450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan p-450 3a4 isimli türü, greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir. 

yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. greyfurt suyunun bu etkisinin kalkması için en azından 24 saat geçmesi gerekir. eğer ilaçların farmakokinetik seyrini bozmamak ve zarar değil yarar görmek istiyorsak ilaç tedavi süresince greyfurt suyu içilmemelidir.