İlan Sitelerindeki Perte Çıkmış Ancak Pahalı Araba İlanları Ne Anlama Geliyor?

Araba bakmak için Sahibinden.com veya başka bir ilan sitesine girdiyseniz rastlamanız olası, bazı haşat olmuş arabalar neredeyse normal araba fiyatına satışa çıkarılıyor. Amaç dalga geçmek olmayacağına göre, neden böyle bir şey yapılıyor olabilir?

Sahibinden.com'da bulunan bir pert araba ilanı, Ekşi Sözlük'te tartışmaya yol açtı

Bazı insanlar bunun şaka amaçlı olduğunu söylerken, bazıları da daha farklı bir amacı olduğunu söylüyor. İlana buradan bakabilirsiniz (Güncelleme-18 Mayıs 2019: İlan yayından kalkmış durumda).


Sebebinin şu şekilde olduğu söylenmekte

çok lüks bir araç göze kestirilir. sonra aynı model, renk (işte ruhsat bilgilerinde ne geçiyorsa artık), ağır hasarlı bir araç istenilen isme tescil ettirilir. ilk başta tespit edilen cillop gibi temiz, bayandan, sigara içilmemiş çok lüks araç çalınır. şasi numarası hasarlı aracınki ile değiştirilir. artık o çok lüks araç istenilen ismin olur. bu işe change denir, araçlara da change araçlar denir. polis kayıtlarında "çenç" olarak geçer.

işte böyle uğraştırır bu şasi numarası denen şey hırsız kesimini. bu kadar uğraşacağına çal ucuzundan parçala sat değil mi kardeşim?

Başka bir kullanım şekli de şöyle

yukarıda belirtildiği gibi "change" yapmak amacı ile satılan araçtır mevzubahis sahibinden ilanındaki araç. bunu 15 bine alıyorsun, sonra gidip gürcistan'dan aynı model sağlam bir aracı buranın üçte biri fiyatına alıp ilandaki aracın şase numarasını gürcistan'dan gelen araca çaktırıyorsun. bu şekilde gürcistan'dan gelen araç ilandaki aracın kimliği ile "kazadan sonra topladık abi şeklinde" hayatına devam ediyor. tabi bu, sahte bir kimlik ve yakalanırsanız ebenizinkini görürsünüz.

LPG'li Otomobil mi Daha Hızlı Gider, Benzinli Otomobil mi?