İleride Koca Bulabilsinler Diye Kız Çocuklarına Zorla Yemek Yedirme İşlemi: Gavaj

Batı Afrika ülkesi Moritanya'da şişman kadın makbul olduğundan, kız çocukları ileride rahatlıkla koca bulabilsinler(!) diye zorla yemek yediriliyor. Gavaj (Gavage) adı verilen bu garip kültürü inceliyoruz.
İleride Koca Bulabilsinler Diye Kız Çocuklarına Zorla Yemek Yedirme İşlemi: Gavaj

gavaj; moritanya'da uygulanan ve devlet tarafından desteklenen, bulunduğu coğrafya ile hem tezat, hem de uyumlu bulunabilecek garip bir gelenek. kızlara küçük yaşlardan itibaren zorla yemek yedirilerek kilo aldırma işlemidir. 

ne kadar kilo; o kadar otorite, o kadar iktidar, o kadar iyi bir statü... bulunduğu coğrafya ile uyumlu olan; yani, kilolu olan genç kızın zengin bir aileden geldiği şeklinde algılanmasının çok doğal olmasıdır. tezatlık ise, yiyecek yemek bulamayan çocukların yakınında bir yerlerde zorla ve hatta bazı işkence yöntemleriyle küçük kızlara kuşana kadar ve hatta kusmalarına rağmen yemek yedirilmesidir. 

pek tabii bizim için garip olan; güzelliğin, şişmanlık algısıyla yapılan tanımıdır. zayıf olan çirkindir o ülkede, bilginize...

yemek yemenin zevke değil işkenceye döndüğü bu yöntemi reddeden kız çocuklarının ayakları tahtadan yapılmış mengene ile sıkıştırılarak kusana kadar deve sütü içiriliyor. en kötü tarafı, bu yöntemin birçok kadının şeker hastası ya da kalp krizi geçirmesine bile sebep olması. 

sınır tanımayan haberler belgeselini izlerken haberdar olduğum bu yöntemi seyirciye daha iyi aktarabilmek için ilginç bir deney yapmışlar.belgeselde sunucunun, moritanya'da çölde yaşayan aileye üç gün misafir olup bu yöntemle beslenerek 55 kilo ile başladığı bu deneyimi üçüncü günün sonunda 59 kilo ile tamamladığı gösteriliyor. bu yönteme daha fazla dayanamayan sunucu tıpkı kızlar gibi zaman zaman kusmak zorunda kaldı. böyle de mide bulandırıcı bir uygulama.

İnsanlık Vahşeti Sayılabilecek Garip Bir Gelenek: Kadın Sünneti