İlgi Görebilmek Adına Kendini Zorla Hasta Edenlerin Hastalığı: Münchausen Sendromu

Hastalık hastası olmanın çok daha ötesi, görüp görebileceğiniz en tuhaf hastalıklardan bir tanesi için sözü ''lacrima''ya bırakıyoruz.
İlgi Görebilmek Adına Kendini Zorla Hasta Edenlerin Hastalığı: Münchausen Sendromu
House M.D.'nin Deception adlı bölümünde bu hastalık işlenmişti.

çok sık rastlanmasa da, çok şaşırtıcı, enteresan bir psikolojik rahatsızlık. adını baron karl friedrich hieronymus munchhausen'dan alıyor. 

şöyle ki, bu rahatsızlığı olanlar hasta olmadıkları halde hasta taklidi yapmak ya da bazen kendilerini gerçekten hasta edecek, yaralayacak davranışlarda bulunmak suretiyle hastaneye yatmak istiyorlar. bize açıklaması çok zor gelse de tek istedikleri hastanede kalmak ve doktorlardan, diğer personelden ilgi görmek. 

münchhausen'ın diyar diyar gezip palavralar atması gibi onlar da hastane hastane gezip olmayan hastalıklarını, şikayetlerini anlatıyorlar (okuduğum bir vakada iskoç bir kadın 600 kadar hastane gezdiğini söylüyordu). 

üstelik bu insanlar ameliyattan, rahatsızlık verici, acı verici tedavi yöntemlerinden de kaçınmıyor, aksine bundan haz alıyorlar. 30-40 tane ameliyattan geçmiş olanları ender değil.
hastalık hastalığından (bkz: hypochondriasis) farklı bu, çünkü hastalık hastaları kendilerini cidden hasta sanırken bu insanlar gayet iyi biliyorlar sağlıklı olduklarını. sağlıklı yollardan elde edemedikleri ilgiyi, şefkati doktorlardan, sağlık kurumlarından edinmeye çalışmak diye açıklanıyor yaptıkları.

bir de bunun münchhausen by proxy denen türü var ki (gerçi amerikalılar munchausen diye, tek h'yle yazıyorlar), o gerçekten en kötüsü, iç paralayıcısı. bu sefer anne ya da baba çocuğu için aynı şeyleri iddia ediyor, ve hatta onun üzerinde fiziksel tahribat yaratıyor, sırf çocuk hastaneye gitsin diye, ve de bundan tatmin duyuyor (illa çocuk üzerinde olmak zorunda değil bu by-proxy türü, etraftaki herhangi biri olabilir, ama kurban genelde çocuklar oluyor).
tedavisiyse, hastanın ya gerçekten çok ağır bir hastalığa yakalanması, ya da başka bir şeyde hayatın anlamını bulmaya başlaması...

allah kimseyi düşürmesin diyerek kapıyorum bu klinik psikoloji üstbaşlıklı entryimi...