İlginç Bir Skorun Yaşandığı 19 Mart 1950 Fort Wayne Pistons-Minneapolis Lakers Basket Maçı

Ekşi Sözlük'te "Basketbolda 2-0 Öne Geçip Skorun Üstüne Yatmak" şeklindeki eğlenceli başlık üzerine zaman zaman yazılıp çizilir. Yazılan entry'lerden biri ise bu tarz şeylerin eskiden gerçekten de yaşandığı hakkında... Bakalım neymiş olay.
İlginç Bir Skorun Yaşandığı 19 Mart 1950 Fort Wayne Pistons-Minneapolis Lakers Basket Maçı

basketbolda 2-0 öne geçip skorun üstüne yatmak... şimdilerde okuyanlara veya duyanlara komik gelse de, nba'deki 24 saniye kuralından önce sıkça yapılan bir işti bu. hem de gayet ciddi ve bilinçli bir şekilde.

buyrun mesela


1950 yılında oynanan fort wayne pistons - minneapolis lakers maçı, 19-18 bitiyor. maçın bu denli düşük skorla bitmiş olması tesadüf değil. o yıllarda nba'de maçlar böyle oynanıyordu.

Not: Bu maçtaki toplam 37 sayının 21'i de serbest atıştan gelmiş.

(bizzat oradaydım çünkü) öne geçen takım 24 saniye kuralı olmadığı için top çevirir, rakip de top kapmak için faul yapar ve maçların skorlarını neredeyse sadece serbest atışlar belirlerdi. yani, basketbolda 2-0 önce geçtikten sonra skorun üzerine yatmak, bugün uğruna uykularımızı bölüp izlediğimiz nba'de, bolca uygulanan bir maç kazanma yöntemiydi.

Minneapolis Lakers kadrosu.

neyse ki sonradan danny biasone meydana çıkıp, 24 saniyeni kuralını çıkarıp masaya vurdu da, bu skorun üzerine yatma hadiseleri sona erdi (ben yine oradaydım)...

Danny Biasone: Şu anda Philadelphia 76ers olarak bilinen bir NBA takımı olan Syracuse Nationals'ın kurucusuydu. İtalya'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden çocukluk çağındaki Biasone, şut saatinin basketbolda kullanılmasını savunan kişi olarak biliniyordu.

Eski NBA Oyuncusu Bill Bradley'nin, Eksiklerini Yok Etmek İçin İcat Ettiği Kıvrak Çözümler