İlginç Görünüşüyle Temel Reis Karakterine İlham Veren Barmen: Frank Fiegel

Amerikalı karikatürist Elzie Crisler Segar'ın eseri Popeye the Sailor'ın (Temel Reis), başrol karakteri olan Temel Reis, gerçek birinden esinlenme.
İlginç Görünüşüyle Temel Reis Karakterine İlham Veren Barmen: Frank Fiegel

popeye the sailor'ın (temel reis) yaratıcısı elzie crisler segar, 1919'da çizim dersleri alır. karikatür çizmeye başlar. memleketi chester, illinois'te mississippi kıyısında karşılaştığı ilginç kişileri çizgilerine taşır.

bunlar içinde, frank fiegel (nam-ı diğer "rocky" -kayalık-) dikkatleri çabucak cezbeder. polonya asıllı bu barmenin gelişmiş ön kolları, tek gözü, dişsiz çenesi, pipo içmesi, kendinden çok iri adamları kavgalarda alt etmesi onu kasabasında meşhur etmiştir bile. kasabanın bebeleri de "kayalık"ı çok sever. "kayalık", bebelerin şakalarına katlanır. kuvvetiyle, piposuyla onların kahramanı olur.


segar'ın çizgilerinde denizci popeye (ing. patlak göz, türkçe tercümelerde temel reis) olarak adlandırılan bu karakter çok sevilir.ünü kasabayı, eyaleti, hatta ülke sınırlarını aşar. bir ufak ayrım ise, kayalık'ın kavgadan önce güç vermesi için ıspanak yerine viskiyi tercih etmesiymiş. eh, o kadar kusur temel reis'te de olur.


segar'ın çizgilerinde ayrıca kasaba bakkalı dora paskel de uzun ince saçlarıyla (safinaz olarak) yer bulur. 


kasabadaki tiyatronun sahibi j. william schuchert ise hamburgerlere olan oburca iştahıyla (wimpy) resmedilir.


tabii şimdi hiç biri yaşamıyor. o renklerin, kavgaların, kahkahaların karikatürlerdeki suretleri kalmış bize.