İlk Zamanlarda Ev Hanımları Arasında Müthiş Popüler Olan Sakinleştirici: Valium

1950'li yıllarda sakinleştirici olarak Roche firması tarafından piyasaya sürülen Valium'un hikayesi.
İlk Zamanlarda Ev Hanımları Arasında Müthiş Popüler Olan Sakinleştirici: Valium

ilk olarak 1950'lerde sakinleştirici/yatıştırıcı olarak roche tarafından piyasaya sürülen bir ilaç valium. 

ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda bağımlılık yapıcı etkisi bilinmeyen bu ilaç, özellikle ev işlerinin yoğun temposuna yetişemeyen ve devamlı stres altında yaşayan ev kadınları arasında oldukça popüler olmuştur. söz konusu problemleri kısa sürede gidermedeki üstün başarısı fark edilince kullanımı giderek daha da yaygınlaşmış, aile doktorları vitamin hapı yazar gibi herkese bu hapı önermeye başlamıştır. nitekim zamanla sırf ev kadınları değil, aile geçindirme stresi yaşayan çalışan kesim -yani çoğunlukla erkekler- arasında da popüler hale gelen bu ilaç, roche'un en çok gelir getiren ürünü haline gelmiştir. 

ancak zaman geçtikçe ve 70'lere gelindikçe ilacı kullananlardan gelen şikayetler gittikçe sıklaşmıştır. nitekim hastalar, doktorların yalnızca bir iki aylığına yazdığı bu ilacı senelerce kullanmakta ancak bir türlü bırakamamaktadırlar; bıraktıkları takdirde yoğun bir duygusal düşüş yaşamaktadırlar. 


iyice artan benzer şikayetler üzerine ilacı kullanıp bahsi geçen bu yan etkilerinden muzdarip olan bir kesim, roche aleyhine dava açar. ancak valium yıllar geçtikçe ilaç piyasasında en büyük kar payına sahip ürün haline gelmiştir ve tabii ki roche firması bu suçlamaların hepsini reddeder; aksi takdirde altın yumurtlayan bu tavuktan olacakları gibi bir de üstüne azımsanamayacak sayıdaki davacılara oldukça yüklü bir tazminat ödemek zorunda kalacaklardır. 

en nihayetinde firma, herhangi bir cezaya çarptırılmasa da doktorlar bu ilacı yazarken daha dikkatli davranmaya, insanlar yan etkilerinden haberdar olmaya başlamışlardır. artık valium ve benzeri sakinleştiricilerin devri kapanmıştır. 90'lı yıllar ise yeni bir mucize ilaç türünün, antidepresanların yükselişine tanık olacaktır. prozac, xanax gibi bu yeni nesil ilaçların, ilk piyasaya çıktıklarında valium benzeri eski nesil ilaçlar gibi bağımlılık yapmadıkları iddia edilse de günümüzde bunun da doğru olmadığı bilinmektedir. en azından çoğu bünye için...

Nazilerin 3 Gün 3 Gece Dinlenmeden Savaşmasını Sağlayan İlaç: Pervitin

Viagra'nın İçinde Bulunan, Ereksiyon Güçlendirme Görevini Üstlenen Madde: Sildenafil