İmkan Tanındığı Takdirde Evde Beslenen Kedilere Tek Tek Anlatılacak Şeyler

Bir gün size kedilerle konuşabilme, onlara bir şeyler izah edebilme imkanı verilseydi neler söylemek isterdiniz? Sözlük yazarları, bu konuyu sizin yerinize düşünmüşler.
İmkan Tanındığı Takdirde Evde Beslenen Kedilere Tek Tek Anlatılacak Şeyler
iStock.com

tam yemek masasinin uzerine cikmi$ peynir kabina kafayi daldiracakken seni gordugum an tek pati havada sabit kalip kipirdamayinca gorunmez olmuyorsun.

yemek masasina ciktigini seslerden anlayip geldigimde de o saniye sandalyeye inip patilerini altina kivirmaya cali$man inandirici degil, patiyi kivirayim derken gotunu havada unutuyorsun, son on dakikadir orda oturmadigin anla$iliyor.

kabina her mama koydugumda deli gibi bagirmana gerek yok, biliyorsun o buyuk kutudan senin kabina gelecek o mama, her seferinde sanki yari yolda vazgecicem veya mamayi ben yiycem gibi cirpinman gereksiz.

iStock.com

- evinde yaşayan insanın 3 temel fonksiyonu vardır: bir, seni beslemek, iki, seninle ilgilenmek (oynamak, sevmek, taramak vs.) ve üç, kumunu temizlemek. bunlardan birini aksattığı zaman ödül (seni sevmesine izin vermek) ceza (yataga işemek) sistemiyle insanı eğitebilirsin.

- evin sahibi sensin kuralları sen koyarsın bunu aklından çıkarma. mesela evde kapalı kapılara izin verme, ne demek kapalı kapı? eğer kendin açamıyorsan, miyavlayarak veya kapıyı tırmalayarak açtırabilirsin. sonra içeri girebilir, çekip gidebilir veya tam ortada durup derin düşüncelere dalabilirsin, farketmez.

iStock.com

- kusman gerekiyorsa dolaptaki kıyafetlerin üstü bunun için en uygun yerdir. dolaba giremezsen mutlaka bi koltuk bul. halı da olur.. (koltuklar, halılar ve deri yüzeyler tırnaklarını törpülemek için de idealdir.)

- eve gelen misafirler dikkati senin üstünden çeken can sıkıcı, gereksiz insanlardır. yine de ev sahibi olarak misafirperver olmalısın. mesela kendilerine banyoda eşlik etmenden çok memnun kalacaklardır.

- insan senden başka bişeyle meşgulse her zaman yakınında bi yerlerde olup bi şekilde dikkatini dağıtmalısın. yaptığı iş her ne olursa olsun mutlaka çok sıkıcıdır dolayısıyla buna memnun olacaktır. misal yemek yaparken ayağının tam arkasında sessizce bekleyip üstüne basılmasını sağlayabilir, akabinde kucağa alınıp dakikalarca sevilebilirsin.

iStock.com

- her yemegi yeme. her yemek yenir mi? bir cins mamayı belirleyene kadar seçici davranmalısın. ondan sonra sürekli aynı mamayı talep etmen en önemli kuraldır. sadece senin ihtiyaçlarını karşılamak için para diye bişey kazanıyolar.

- insan karanlıkta yürürken, yeni uyanmısken ve özellikle de elinde bi sey taşırken tam önüne fırlaman o insanın koordinasyon ve denge becerilerini geliştirmesi açısından önemlidir. yardımcı ol.

- gece oyunları çok eğlencelidir. en bilineni yatak faresi oyunudur. insan seni yorganın altındaki yüksekliklerin kendi ayakları olduguna inandırmak istese de bunlar yatak fareleridir. yakalayana veya sıkılana kadar oynayabilirsin.

iStock.com

- para, toka, çakmak, kalem gibi her küçük nesne potansiyel oyuncaktır. bunlar halısız zeminlerde hokey oynamak ve koltukların altındaki oyuncak dünyasına göndermek için en uygun olanlarıdır.

- torbaların içinde torba fareleri, kutuların icinde de kutu fareleri yaşar. bunları yakalamak ve yoketmek için torbayı veya kutuyu da parçalaman gerektiğini unutma. evdeki herkesin uyuduğu bi saat en doğru seçimdir.

- bütün bu görevleri gerçekleştirebilmesi için bir kedinin uyuması gerekir. uyumak için ideal yerler, mümkünse tüylerini üstünde bırakabileceğin kıyafetler, kapı girişleri ve karanlıkta koridorun orta yeri (üstüne basılma bonusu), insan kitap okurken kitapla göz arasına girebilecegin şekilde kucak, film izlerken televizyonun önü, bilgisayar başında çalışıyoken klavyenin üstüdür.

iStock.com

- arada eğlendirmek için önemli kağıtları parçalayabilir, evde ordan oraya deli gibi koşturabilir, çeşitli şeyleri kırıp döküp sakarlık süsü verebilirsin. gerisi yaratıcılığına kalmış.

*sahip birkaç günlüğüne eve gelemedi diye evin her bir köşesinde işemeli sıçmalı ayin yapmak yazıktır, günahtır, fetöcülüktür.

iStock.com

*sinek yakalama kisvesi altında perdeye tavana on santim kalana kadar tırmanırsanız sahip akşam maç izlemeye gittiği için gece 2'ye kadar perde üstünde saksağan kuşu gibi kalırsınız kusura bakmayın.

*artık gecenin mi yoksa sabahın mı bilmiyorum saat üçünde yüz kırk beşinci rüyasını gören insanın üzerinde kovalamaca oynamak kedilik kitabına sığmaz, miyavlığı bozar.

iStock.com

*kapının arkasında birden bitip gece tuvalete uyanmış sahibe karanlıkta yol gösterici fosforlu kedi gözlerinle bakarsan sahip korkup çığlık atabilir, senin de ona çığlık atmana gerek yoktur.

*sahibiniz sabah evden çıkarken peşinden kapı eşiğine kadar koşup senkronize şekilde kafanızı sağa yatırıp ıslak gözlerle gözlerinin içine bakmanız bi'şey değiştirmez, size mama alabilmek için çalışması gerekmektedir, o da sabahın kör vaktinde uyanıp gitmeye meraklı değildir bunu daha da zorlaştırmamalısınız.

iStock.com

*yatak odasının kapısı o gece kapalıysa demek ki o gece o odaya girmemeniz gerekiyordur, bi' sebebi vardır. sabaha kadar ağlayıp, kapıyı tırmalayıp kapıyı açtırdığınızda odaya girip bir tur dolaşıp geri çıktığınızda o insanın sizi kapının önüne koyma hakkı saklıdır.

*kanepeye uzanmış kitap okuyan insanın tepesine çıkıp kitabın altından, sağından, solundan kafanı çıkarıp kocaman gözlerinle "beni sevsene, beni beni kedini" der gibi bakıp mırladığında çok tatlı oluyorsun.

*insan ayak parmakları böcek, solucan ya da senin oynaman gereken minik oyuncaklar değildir, onlar sehpanın köşesine vurulmak için vardır.

iStock.com

*sahip koşu bandında koşarken içinizde dolup taşan spor aşkını göstermek için banda atlayıp tepetaklak birbirinizin üzerine düşüp götü başı dağıttığınızda sahip de size gülerken dengesini kaybedip üzerinize düşebilir, yaşanabilecek üzücü durumlardan müessesemiz sorumlu değildir.

*sahibin seni taşıma kabıyla değil de araba kullanırken kucağında götürebileceğine inanacak kadar hayalperestse onun hayallerini yıkma, evin diğer kedi sakinini örnek al ve sahibin araba kullanırken âdeta bir papağan gibi omzuna tüneyip yolculuğun tadını çıkar, yanınızdan geçen diğer arabalardaki seni gösterip gülen canlılara kafanı sağa yatırıp tatlış tatlış bak, fotoğraf çekerlerse miyav de.

iStock.com

*mırıl mırıl kendinizi sevdirirken birden elimi yalamaya başlamanıza gerek yok. ben sizin dilinizle temizlemeniz gereken yavrunuz değilim. üç dört yaşındayken aynı sizin gibi dört ayağımın üzerinde durup sizinle aynı kaptan ellerimi kullanmadan yemek yemiş olmam bu gerçeği değiştirmez.

- hayat sandığın gibi senin etrafında dönmüyor.

- o çarşaflar sen üstünde yatasın diye ütülenmedi.

- eve yeni alınan bir şeyi, o kadar da incelenemene gerek yok. senin için alınmadı sonuçta.

iStock.com

- kumunu tazeler tazelemez, hemen tuvaletini yapma. bırak biraz zaman geçsin. sahibin bir süre temiz kumun keyfini çıkartsın.

- kapı kapalı ise, içeri girmen istenmiyordur. kapıları açıp, açıp sahibini kızdırma.

- koltuklar ve halılar senin tırnak bileyicilerin değil.

- sadece hasta olduğunda değil, sağlıklı iken de kendini sevdir.

iStock.com

- akşamları boş hole bakıp, bizim göremediğimiz ne görüyorsan, gördüğünü bu kadar belli etme. korkuyoruz.

- sandığın gibi ev değil, biz önemli olmalıyız hayatında. bu kadar ev'ci olma.

- sen bu diyardan gidince, evin bir bireyini kaybediyoruz biz. bunu sakın unutma !