İmparator Tiberius'a Yanlış Yapan Sejanus ve Ailesinin Başına Gelen Abartılı Trajedi

Sejanus ve bütün ailesinin başına gelenleri filmde görsek abartmışlar deriz ve artık hikayeye inanmadığımız için filmin yarısında çıkarız. İşte Tiberius (MÖ 47-MS 37) zamanında dünya gerçekten de böyle bir yerdi. Buyrun.
İmparator Tiberius'a Yanlış Yapan Sejanus ve Ailesinin Başına Gelen Abartılı Trajedi
I, Cladius dizisinde Sejanus'u Patrick Stewart canlandırmıştı.

roma imparatoru tiberius'un bir zamanlar en yakın arkadaşı ve sağ kolu olan, asker kökenli sejanus, kendisine duyulan büyük güven sayesinde büyük yetkilerle donatılmasının ardından asla yapmaması gereken -en- ölümcül hatayı işleyerek bir yandan kendisine bu şansı tanıyan imparatoru devreden çıkarmaya çalışıp diğer yandan da halka karşı tiranlaşmaya başlayınca, senato tarafından kendisine crimen laesae majestatis humanae (türkçesi çingeneye beylik vermişler önce babasını asmış) suçunu işlediği isnat edilir ve sonuçta ölüm cezasına çarptırılır.

kendisinin ölümüyle birlikte aynı zamanda heykelleri yıkılır, damnatio memoriae (türkçesi hatıraların lanetlenmesi ya da daha doğru bir deyişle düşene bir tekme de sen vuracaksın) ilan edilerek adı kayıtlardan ve bastırdığı paraların üzerinden silinir.

Sejanus'lu para.

buna ek olarak sejanus'un büyük oğlu strabo yakalanır ve öldürülür, eşi apicata intihar eder, son olarak da nişanlısı ve tiberius'un oğlu drusus julius caesar'ın eski eşi olan livilla da kısa zaman içinde ölür.

tüm bu olup bitenlerle yetinmeyen tiberius ise sejanus'un küçük oğlu capito aelianus'un ve kızı junilla'nın da öldürülmelerini emreder. bunun üzerine capito aelianus öldürülür; junilla ise bakire olduğundan dolayı* yasalara göre infaz edilemez ancak boynunda ip varken cellat tarafından tecavüze uğrar ve ardından öldürülür. daha sonra da kendisinin ve abisinin cansız bedenleri roma'daki gemonya merdivenleri'nden aşağı atılır...

* "on the principle that it was unlawful for a virgin to be put to death in the prison."

"bakire bir kadının yasalara göre müebbet hapis cezasına çarptırılamayacağı ilkesinden hareketle"

kaynaklar
https://penelope.uchicago.edu/…sius_dio/58*.html#11
https://www.armstrongeconomics.com/sejanus-2/
https://scholar.princeton.edu/…rantasartist_lal.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/sejanus