İmplant Neden Bu Kadar Pahalı Bir İşlem?

İmplant neden pahalı? Pahalı implant ile ucuz implant arasındaki farklar neler? İmplanta dair bilinmesi gerekenler.
İmplant Neden Bu Kadar Pahalı Bir İşlem?

implantlar pahalı değildir. "kaliteli" implantların fiyatı bize göre yüksektir ancak onlar da pahalı değildir. biz çok fakiriz, türk lirası çok kıymetsiz.

marmara üniversitesi diş hekimliği fakültesi güncel fiyat listesi

(özel klinikler için en az 2-3 ile çarpın.)

astra (isveç) 3200 tl
straumann (isviçre) 3200 tl
neoss (isveç) 2700 tl
aadva (almanya) 2500 tl
megagen anyone (güney kore) 2200 tl
bego (almanya) 1950 tl
frontier (ispanya) 1950 tl
ndi (almanya) 1900 tl
intralock (abd) 1900 tl
biogenesis (güney kore) 1650 tl
trias (almanya) 1650 tl
zinedent (yerli - brezilya patentli) 1000 tl
megagen st (güney kore) 1000 tl
bioinfinity (yerli) 750 tl
implance (yerli) 650 tl

diş hekimi değilim, bildiğim kadarıyla farklarını yazayım

1. kullanılan titanyumun kalitesi fark edebilir. "kaliteli" implantlar boşuna "kaliteli" olarak isim yapmamışlardır. altın gibi düşünün 18 ayar taahhüt edip 16 ayar kullanan firmalar da mevcuttur.

2. üretim kalitesi fark edebilir. iyi üretilmiş bir implant çeneye daha kolay kaynayacaktır. işin arkasındaki teknoloji, getirdikleri yenilikler, yapılan arge "kaliteli" olarak adlandırılan ithal markaların çoğunda çok daha fazladır.

3. ithal implantta gümrük vergisi ve döviz kuru fiyatı artırabilir. bu da implant firmalarını ilgilendiren bir durum değildir.

mesela iran'da da implant üretilir. biz bunu uygun fiyatlı olduğu için ülkeye getirmek istedik ve kalitesi yetersiz bulunduğu için onay alamadık. yerli implantı kalitesiz bulduğumuz noktada bizim de bir standardımız mevcut. tabii bizdeki standartlar da ithal implant firmalarının çoğu için oldukça yetersiz.

straumann mesela, 6.000 kişilik bir firma (astra da kendilerine ait) modern implantlar için 1960'lardan bu yana çalışan bir firma. şimdi, bilmem kaç yıllık şirkete, "isviçreli bilimadamları"na mı güvenmek daha kolay yoksa yeni yeni gelişmeye başlayan türk implant endüstrisine mi? yerli implant konusunda ilerlenecek çok yolumuz var.

geçmiş yıl 1000'e yakın implant yapmış bir diş hekimi olarak konuya açıklık getirmek gerekirse

yukarıda arkadaş durumu açıklamış. marmara üniversitesi'nde yapılan implant fiyatları. bu fiyatlar sene başı kur esas alınarak yapılan en temel fiyatlardır. devlet implantı karşılamıyor ancak cerrah ücreti olsun, üst yapı olsun (kısmen) karşılıyor. özel sektörde her bir kalem için ayrı ayrı ücretlendirme yapılıyor. o yüzden yüksek fiyatlar çıkabiliyor. her şey kura endeksli olduğu için de fiyat katlanarak artıyor.

gelelim implantı pahalı olma sebebine. öncelikle üst segment çoğu firma ömür boyu garanti sunmaktadır. 5 sene sonra bir implant fail olduğuna sebebine bakılmaksızın eskisine karşılık yenisini sorgusuz sualsiz göndermektedir. böyle bir garanti hiçbir sektörde yok. ancak bu garanti, firmalar için ekstra bir maliyet demektir. bu ürünler ayrıca doğadan titanyumu çakıyla kesip işlenmesiyle üretilmiyor. milyon euroluk cihazlarla oluşturuluyor. o yüzden temel bir masraf söz konusu.

gelelim pahalı implant ile ucuz implant arasındaki hekim açısından farka

biraz şahsi olacak ancak üst segment 1-2 farklı implant uyguladım. uygulama kolaylığı söz konusu. hele ki riskli vakalarda elini güçlendiriyor. tedavi esnasında oluşabilecek komplikasyon ile karşılaşma imkanın azalıyor. ancak hastamızın kemiği çok iyi ise nalburdan 15lik çivi çak yine tutar. bir diğer mesele de üst yapıda sunduğu imkanlar. implant demek sadece kaba tabirle vida demek değildir. üst yapısı yani sabit ya da hareketli protezlerle bağlantıyı kuran ara parçalar. kaliteli implantlarda çok fazla sayıda seçenek mevcut iken düşük kalite implantlar yeni teknoloji imkanları desteklemeyebiliyor. ben kliniğimde dijital ölçü alıyorum. resim çeker gibi. her şey bilgisayar üzerinden ayarlanır kendi laboratuvarımızda ürünü üretiyoruz. böylece hata payı olmuyor. ancak uyguna yapılan pek çok implant bu sistemi desteklemiyor. desteklese de imkanları sınırlı oluyor.istediğimiz parça gelmiyor. tedavimiz sekteye uğruyor. hasta mağdur biz de mahçup oluyoruz.

özetlemek gerekirse; köklü bir firma ise ve ömür boyu garanti sunuyorsa üstelik implant yapılacak bölgede yeterli kemik var ise implant markasından ziyade hekim faktörü daha önemli oluyor.