İnanmakta Güçlük Çekeceğiniz Bütün Aşamalarıyla: Amerika'da Kredi Kartı Borç Sistemi

Özellikle ödemekte zorlandığınız borçlarınız varsa bu sistem sizin için oldukça kıskandırıcı olabilir.
İnanmakta Güçlük Çekeceğiniz Bütün Aşamalarıyla: Amerika'da Kredi Kartı Borç Sistemi
iStock


sizlerinde bildiği üzere kredi kartı borç sistemi; insanların belini büken, kimi zaman intahara sürükleyen sınır bozucu bir durumdur. insanın cebinden para çıkmadan gönlünce alışveriş yapma zevki dünyanın en büyük zevki olsa gerek. zamanında bu zevke teslim olmuş biri olarak, (ayrıca geçirdiğim kaza sonucu 3 ay boyunca çalışamama durumumda dahil) 11 kredi kartının canına okudum maalesef. borç o kadar birikti ki ödeyemez duruma gelince (çalışamadığımdan mütevellit) bütün kredi kartları iptal oldu. tabii bankalar sürekli aramaya başlayınca durum biraz ciddileşti benim için. doğal olarak türkiye’deki durumlar da aklıma gelince (hapis yatmak dahil) biraz paçam tutuştu elbet. birkaç arkadaşımdan da aldığım bilgiye dayanarak "bankruptcy" yani iflasımı vermeyi düşündüm. (iflasını verme yükümlülüğü ise çok enteresan. borcunu ödeyemeyecek durumda olduğunu beyan ediyorsun, sana mahkeme tayin ediyorlar, hakim karşısına çıkıyorsun iflas etme gerekçeni hakime inandırmaya çalışıyorsun. tabii ki öncelikle borcunu ödeyebilme ihtimalin üzerinde duruyorlar. eğer mahkeme durumunu görür ve kararını iflasını onaylayacak şekilde verirse o zaman bütün borçların tek seferlik olmak kaydı ile sıfırlanıyor. ayrıca kredi skorun sıfırlanıyor ve 7 yıl boyunca hiçbir kredi işlemlerinden faydalanamıyorsun. sistemde de 7 yıl boyunca bu yapmış olduğun "bankruptcy" gözüküyor).


günler geçtikçe sıkıntılı günler ardı ardına gelmeye başlamıştı. en sonunda iş bulmuştum. eşimde çalışıyordu. biraz kişisel borçlarımı ödeyecek duruma geldim. ve sonra ilk mektubumu aldım. aldığım mektup, herhangi bir borçlandığım bankalardan değil, "collections agency" denilen borç yapılandırma şirketlerinden geliyordu. (collections agency sistemi şöyle işliyor; misal bir bankaya borcunuz var ise o banka sizden temin edemediği borcu bu tür şirketlere satıyor. eğer borç miktarınız bu şirketlere teslim edildiyse kredi skorunuz düşmeye başlıyor. 

işte filmde buradan sonra başlıyor

bu tür şirketler o borçları var olan borcun belkide yarı fiyatına bankalardan satın alıyor. ve borçlu ile bu aşamadan sonra bu tür şirketler muhatap oluyor. teslim aldıkları borçları borçluya uygun teklifler şeklinde sunuyor. misal; kredi kartı borcunuz $3750. bu şirket size diyor ki bu borcunuzu $1500 dolara indirdik. eğer bu miktarı ödediğiniz takdirde bütün borcunuz silinecektir şeklinde teklif mektupları gönderiyor. tabii bazen anlaşma şeklinize göre taksitlendirme de yapıyorlar. "tabii şu konuya da değinmek gerek, bankanın bu durumda hiçbir kaybı olmuyor. bildiğim kadarı ile bankalar bu tür borçları sigortalatıyorlar ve bu sigortalattıkları borçların taksitlerini de borçludan taksitli ödemelerde veya toptan ödemelerde bir şekilde yansıtıyor. yani bankanın bu durumda kaybettiği bir şey yok." bu tür şirketlerin görevi bu şekilde).


ilk gelen mektubu açtığımda normal borcumun $3822 gözüktüğünü, fakat bizim için bu borcun $1390’a düşürüldüğü yazıyordu. tabii eşim ve ben çalışmaya başlayınca, aynı zamanda cumartesi ve pazar da çalışmaya başlayınca borcumuzu ödeyebileceğimizi fark ettik. tabii ki bu şekilde alacağımız uygun teklifler sayesinde olacaktı. daha sonra buna benzer kredi kartı borç yapılandırılmasını içeren başka mektuplar da almıştık. o dönemde taksitlendirme yapmadan direkt ödeyebilme ihtimalimiz olduğu için beklemeden 4 kredi kartının borcunu sıfırladık, ve internetten kontrol ettiğimizde kredi kartına olan borcun normal fiyattan $0’a düştüğünü gördük. bu şekilde 11 kredi kartı borcunu tamamiyle sıfırlamış olduk. (öncelikle buradan çok sevdiğimiz aile dostumuza selam yolluyorum. eğer okursa bu anlattıklarımdan sonra sanırım beni hatırlar :) ilk 4 kredi kartı borcunu tek seferde ödemek için arkadaşımızdan yaklaşık $5000 borç almıştık.)

ve şimdi bu satırları yazarken son borcum olan araba borcunu da bitirmek üzereyim. o işte inanılmaz. belki inanamayacaksınız ama arabaya olan borcum $21000 iken bana sundukları teklif yaklaşık olarak $6330 civarındaydı. şu anda sadece ama sadece 2 taksidi kaldı. ve bu ay 2 taksidi aynı anda verip amerika’ya olan bütün borçlarımı sıfırlamış olacağım. (bkz: paraları sıfırla)

son olarak bu konuya ek olarak deyineceğim bir durum daha var

kredi kartı borçlarını ödedikten sonra her bir bankadan mektup aldım. 1099-c formu. amerika’da vergi işlemleri yapanlar bilirler. 

bu form şu şekilde; 

misal bankaya olan kredi kartı borcunuz $3570 dolar ama size yapılan teklif neticesinde siz $1500 ödediniz. bu şekilde arada ki fark size gelir olarak yansıyor ve bu gelir olarak yansıyan farkı vergi beyannemesi düzenlerken belirtmek zorunda kalıyorsunuz. yani bu size bir nevi gelir olarak yansıtılıyor. gayet doğal bir durum olarak görüyorum. kazanç gibi düşünün.

Rutin Hayatını Geride Bırakıp Yogayla Yeniliğin Peşinde Koşan Birinin İmrendiren Hikayesi