İnanmakta Güçlük Çekeceğiniz Maddelerle: Çin'de Yasaklanmış Şeyler

Bütün bunlar yaşadığımız çağda kabul edilemeyecek derecede kulağa garip geliyor ama bir o kadar da gerçek maalesef.
İnanmakta Güçlük Çekeceğiniz Maddelerle: Çin'de Yasaklanmış Şeyler
iStock


1 -
pornografi içerikli bütün materyaller.

2 - kumar içerikli bütün materyaller.

3 - fahişelik ve benzeri bütün her şey.

4 - 3000 üzerinde internet sitesi. şu siteye girip herhangi bir domaini aratarak ilgili sitenin çin'deki ulaşılabilirlik durumunu sorgulayabilirsiniz. yasak olan sitelerin içerisinde facebook, google, youtube gibi büyük siteler bulunmaktadır.

5 - yerli ve yabancı birçok film. genellikle inanç (ben-hur, noah), eşcinsellik (farewell my concubine), aşırı vahşet (deadpool), politik veya sosyal açıdan duyarlı olabilecek (devils on the doorstep, the blue kite) filmler. bazı yasaklar geçiciyken, bazıları kalıcı yasaklardır.

6 - yerli ve yabancı birçok kitap. filmlerdekiyle aynı nedenlerden dolayı yasaklanmıştır. devlete karşı olan bütün kitaplar hükümet tarafından hemen yasaklanır. aynı sebeple filmlere getirilen yasaklar geçici olabilir ancak kitaplara getirilen yasaklar kesinlikle kalıcıdır.

7 - yerli ve yabancı birçok sanat çalışması yine aynı nedenlerden dolayı yasaktır. nobel edebiyat ödüllü çin'li yazar gao xingjian'ın bütün çalışmaları yurt genelinde yasaklanmıştır.

8 - dijital içerikli birçok materyal. itunes, kindle store, play store, video yayınlama servisleri ve bunların alt hizmetlerini oluşturan bütün materyaller yasaklanmıştır. bazılarının ise ana hizmetine erişim serbestken alt hizmeti yasaklanmıştır, bu sebeple kullanıcılar sadece hizmetin kırpılmış bir sürümüne erişebilir.

9 - tibet'in bağımsızlığını savunan her şey. buna yabancı ünlüler de dahildir, bu sebeple brad pitt yasak listesindedir.

10 - uzun sakal ve türban.

11 - silah sahibi olmak. sıradan bir vatandaşın ruhsatlı olarak bile silahlanması yasaktır.