İneklere Daha Fazla Gebe Kalıp Süt Versinler Diye Tecavüz mü Ediliyor?

Bağımsız Hayvan isimli bir Instagram hesabının "ineklere, keçilere daha fazla gebe kalıp süt versinler diye tecavüz ediliyor" paylaşımının ardından Ekşi Sözlük'te "süt tecavüzdür" başlığı açıldı. Peki gerçekten durum böyle mi; ineklere tecavüz mü ediliyor, süt tecavüz müdür? Konuyu bilimsel olarak ele alıyoruz.

Öncelikle o Instagram paylaşımı. Sağa kaydırarak detayları görebilirsiniz.

Peki gelelim gerçeklere: Öncelikle hayvanlara yapılan o hareket nedir?

o bağırsak hareketi, içerideki sorunları elle kontrol etmek için yapılan prosedür. bunu yapmadan veteriner olamıyorsun. hatta çoğu zaman büyükbaş ve küçükbaşları sahipleri ya da veteriner hekim doğurtuyor, aksi halde anne de yavru da ölüyor.

Meseleyi biraz daha geniş çapta ele alalım: İnekleri sömürüyor muyuz?

orada yapılan olay suni döllenmedir, suni döllenme olmazsa çoğu inek veya damızlık boğa kalça kırığı gibi sorunlardan dolayı sakat kalmaktadır. bunlar da sanıyor ki, birkaç manyak sabah kalkıp "bugün ahıra gideyim de ineklere kolumu sokayım" diyor.

daha bilimsel olmak gerekirse, mikrotransformayon adında bir tabir vardır. gözlemlenebilen evrim diyebiliriz buna. mesela insanların boylarının giderek uzaması gibi. ineklerde de bu sürekli kilo alma olarak gözlemlenmektedir. özellikle arka kısımda olan ağırlık birikmesi, boğa penetrasyon icin üste çıktığında ineklerin o ağırlığa dayanamaması ve bel, bacak gibi kırıklığa sebep olması ile sonuclanır. aynı şey boğalarda penetrasyon sonrası ön ayakların yere hızlıca vurması ile ayak kırığı ile de sonuçlanır.


buzağı yavrulama (veya kızgınlık siz ne derseniz artık) dönemine geldiğinde eğer ekstra yağlanma olursa (bakın her inekte olmaz, sadece bazılarında) suni döllenme yapılır. bu hareket ineğin ve boğanın hayatını kurtarır. tekli iskelet yapısına sahip olan ineklerde bel kırılması direkt olarak ölüme sebebiyet verir.

kaldı ki hiç bir ineğin sütü son damlasına kadar alınamaz, böyle bir şeyin mümkünatı yoktur. inekler, insanlar gibi non-scheduled lactating denilen yani sadece çocuk emzirileceği zaman süt yapmaz. evet kadınların da göğüslerinde her zaman süt vardır ama bu sadece çocuk emzirileceği zaman ortaya çıkar. yani annenin psikolojik olarak emzirmeye hazır olması lazımdır. ineklerde bu iş böyle değildir. ineklerde süt direk olarak memeye iner. meme bir depo görevi görür. buzağı emmezse bile o süt orada kalır. hatta katılaşma denilen bir inek hastalığı vardır. emilmeyen süt katılaşarak meme ucunda mantar veya meme içinde kist gibi hastalıklara yol açar. yani ineği sağmak iyi bir şeydir. zaten belli bir süt verimi altında olan ineklere de kimse ellemez. eğer youtube'a bakarsanız çok yaygınlaşan sağım makineleri ineklerin her türlü meme sağlığı kontrolünü de otomatik olarak yapar. bir sorun varsa küpe numarası ile eşleştirilip veterinere gönderir.


bilip bilmeden duyar kasmamak lazım. insanların ilk hayvanıdır inek. ayrıca insan olmasa çoktan nesli tükenecek bir hayvandı.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Neden Köpekleri Severken İnekleri Yiyoruz?