İngiliz Sanatçının Ankara İsyanı: ''Charlie Oldunuz, Paris Oldunuz, Peki Ankara Olacak mısınız?''

Ankara'da dün akşam saatlerinde gerçekleşen ve son güncellemeye göre 37 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili sosyal medyada en çok paylaşılan yazılardan biri Ankara'da yaşayan İngiliz sanatçı James Taylor'dan geldi.
İngiliz Sanatçının Ankara İsyanı: ''Charlie Oldunuz, Paris Oldunuz, Peki Ankara Olacak mısınız?''
James Taylor

ankara'da yaşayan ingiliz sanatçı james taylor, patlamayla ilgili yayınladığı facebook post'uyla duygulandırmıştır.

--- spoiler ---

"türkiye'yi bilmeyenlere ya da bu patlamaların kendilerine çok uzak olduğunu düşünenlere belki bu gözlerinizi açar.

akşam saatlerinde yaşanan patlama, şehrin en kalabalık bölgesinde, birçok otobüsün yer aldığı insanların evlerine gitmeyi beklediği bir durakta ve insanların çay içmek ve dinlenmek için oturduğu bir parkın hemen yanında gerçekleşti.

orada olmayı hiç düşündünüz mü? her gün geçtiğiniz yol, her gün bindiğiniz otobüsün durağı...

hiç kurbanları düşündünüz mü? otobüse yetişmeye çalışan gençler, şehirde dolaşan yaşlılar, taksi bekleyen insanlar ve güneşin altında sosyalleşmek isteyenler.

şimdi bu insanların ingiliz olduklarını düşünün ve saldırının da ingiltere'de olduğunu. bu insanlar sizin her gün gördüğünüz, karşılaştığınız normal, mutlu insanlar. belki arkadaşlarınız. bu insanlar farklı değil. sadece türkler.

birçok insanın düşüncesinin aksine, türkiye orta doğu değil. ankara bir savaş alanı değil. normal, modern bir şehir, diğer avrupa başkentleri gibi ve kızılay tam bir meydan, orta nokta, kalp...

londra'da, paris'te, new york'taki terör saldırılarına bakmak, kurbanlara üzülmek çok basit fakat neden aynısı ankara için geçerli değil? bunun sebebi, türkiye'yi ağırlıklı olarak müslümanların yaşadığı suriye, ırak gibi bir ülke olarak mı görmeniz? iç savaşın yaşandığı ülkeler gibi mi görmeniz?

türkiye mükemmel bir ülke birçok güzel insanıyla birlikte. hayatımda hiç bu kadar hoş karşılanmamış, mutlu ve güvende hissetmemiştim burada olduğum kadar.
ankara'daki saldırılar bizi etkilemez diye düşünüyorsanız ya da paris ve londra'daki saldırılarla aynı şeyleri hissetmiyorum diyorsanız belki de neden, neden böyle hissettiğinizi sorgulamalısınız.

ankara 18 aydır benim evim ve evim olarak kalmaya da devam edecek.

charlie oldunuz, paris oldunuz, peki ankara olacak mısınız?"

--- spoiler ---

80 binden fazla kişinin paylaştığı Facebook post'unun tam metni ise bu