İngiliz Tarihinin Altın Çağ Kraliçesi Birinci Elizabeth Neden Hiç Evlenmemiş Olabilir?

17 Kasım 1558'den ölüm tarihi 28 Nisan 1603'e kadar kraliçe olan Elizabeth'in neden evlenmediği yıllar boyu tartışılagelen bir konu. Hâlâ buna dair kesin bir bilgi olmamakla beraber, aydınlatıcı ve bayağı ilginç rivayetler mevcut "bakire kraliçe"ye dair.
İngiliz Tarihinin Altın Çağ Kraliçesi Birinci Elizabeth Neden Hiç Evlenmemiş Olabilir?
Elizabeth (1998)

bu kadının neden hiç evlenmediği konusu sadece türklerin değil ingilizlerin de ağzına sakız olmuştur. zira bir kadınsanız, evlenmeniz gerekmektedir. evlenmezseniz, sizde bir bozukluk (!) vardır.

ingilizler de düşünmüşler tabii: elizabeth acaba erkek olabilir miydi?

birinci rivayet der ki

prenses elizabeth, anası öldükten sonra gönderildiği kırsalda hastalanıp ölmüş. işe bakın ki tam o sırada da babası olacak abazanın (henry) yıllardır görmediği kızını göresi gelmiş. kellelerinden korkan bakıcılar da o sırada civardaki elizabeth yaşındaki çocuklardan birini prensesin kıyafetlerini giydirerek "aha bu senin kızın" diye krala kaktırırlar. kral da tam bir mal olduğu için buna inanır. çüklü bir birey olan çocuk kadın kılığında ömrünü geçirmek, sakallarını gizlemek için yüzünü beyaza boyamak, adem elmasını saklamak için boynuna tuhaf yakalıklar takmak zorunda kalır. yalanı ortaya çıkmasın diye kimseyle evlenemez. virgin queen (bakire kraliçe) olarak ölür.

ingilizlerin bu saçma rivayete, "bir kadın bu kadar da çirkin olamaz lan" diye düşündükleri için inandıklarını düşünüyorum. 

VIII. Henry

ikinci rivayet ise elizabeth'in çift cinsiyetli olması yönünde

perfectly normal bir kız olarak doğan elizabeth, aslında içinde gizli bir çift taşak taşıyordu. ergenlikle birlikte bunlar aşağı indi. aslında erkekti. yıllarca bu gerçeği saklamak için bakire öldü.

bu rivayet de yıllarca oğlu olsun diye diretmiş sekizinci henry'ye "lan aslında tutturmuşsun hacı" diyebilmek için uydurulmuş bence. gerçi henry iki üç kere oğlanı tutturdu, hatta birini de tahta çıkardı ancak her gün o bar senin bu bar benim gezip ne bulsa yiyen bu henry, çocukları sağlam yapamadığı için ya anne karnında ya da genç yaşlarında ölüp gittiler.

Henry ve çocuklarının bir temsili.

üçüncü rivayet

yine bir rivayet odur ki, thomas seymour denyosu bu elizabeth'i daha sübyanken taciz etmiş, bunun travmasıyla elizabeth erkek eline dokunamaz olmuştur. ancak kendisinin robert dudley (elizabeth'in küçüklüğünden beri arkadaşı) ile aşk maceraları meşhurken, ne derece doğrudur bu da tartışılır.

öz babası tarafından öz anasının kafası kestirilmiş bir çocuk olarak bence kraliçe elizabeth'in evlenmemesi kadar normal bişey yok. niye evlensin ki? ben koskoca kraliçe olucam, babamdan bana ülke kalacak, her gün sarayda masaya erkek dansöz çıkarırdım. herhangi bir toplumsal statü, para, ot bok ıvır zıvır için bir erkeğe ihtiyacı yoktu ki. tarihin ilk feministi, eğer şu bakire sıfatına sıkı sıkı sarılmasa elizabeth olabilirdi.

Sir Robert Dudley

elizabeth'in bakire olduğuna katiyyen inanmamakla birlikte, evlenmeyişini, çocuksuz ölmesini falan komple süper bir şey olarak buluyorum. ki aslında dudley'den evlilik dışı bir çocuğu olduğu ve bunu sakladığı da söylentiler arasında.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir