İngilizce Akademik Metin Yazarken İmdadınıza Hızır Gibi Yetişecek 5 Web Sitesi

İngilizce akademik metin nasıl yazılır? İngilizce bir makale veya tez yazarken yararlanabileceğiniz siteleri paylaşmak istedik.
İngilizce Akademik Metin Yazarken İmdadınıza Hızır Gibi Yetişecek 5 Web Sitesi
iStock

1) prowritingaid

grammar hatalarını düzeltme özelliğine ek olarak, sıklıkla tekrarladığımız kelimeleri gösteren ve ‘thesaurus’ özelliği sayesinde alternatif kelimeler öneren harika bir site.

2) ginger

herhangi bir dergi için makale hazırladığımızda lehçe kullanımı (uk/us) konusunda net bir tutum sergilemek önemli bir ayrıntı; genelde ingiliz ya da amerikan ingilizcesinden birini seçip bu tutumu makale boyunca devam ettirmemiz bekleniyor.

ginger uzantısını chrome’a ekleyerek bu konuda yardım alabiliriz. ek olarak, grammar ve spelling hatalarını da gösteren bu site, paraphrase etme konusunda da seçenekler sunuyor (önceliğimiz ingilizcemizi geliştirmek olmalı tabii ki).

3) cliché finder

metninizi siteye yapıştırdıktan sonra ‘find clichés’ butonuna tıkladığınızda, adının hakkını veren bu site gerçek anlamda ‘klişe’ ifadeleri bulacaktır. ayrıca, ginger uzantısı ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

4) word counter

kelime çeşitliliği, akademik yazmanın önemli unsurlarından biri ancak bazen aynı kelimeyi çok defa kullanırız ve bunu fark etmeyiz. tam da bu noktada yararlanabileceğimiz güzel bir site.

spelling ve grammar hataları için grammarly pro versiyonuna yönlendirecektir. grammarly free versiyonunun ayrıca kullanılmasını tavsiye ederim.

5) slickwrite

sitede yer alan ‘start write’ seçeneğine tıkladıktan sonra metni incelemek için kopyala-yapıştır yapabilir ya da dosya formatında yükleyebiliriz.

hatalarımızı ve kompleks yapıları inceleyebilir, kelime kullanımını kontrol edebiliriz. ek olarak, kullanmak istediğimiz bir kelimenin çağrıştırdığı kelimelere (word associations) bakabiliriz.

6) toggl

bazen yazarken, çalışırken veya dil öğrenirken bir süre belirlemek ve o süreye sadık kalmak bizi motive edebilir.