İngilizce Telaffuzunda Mucize Bir Fark Yaratan Küçük Ses: Schwa Sound

İngilizce telaffuzunda yabancı insanların farkında olmadığı ancak büyük fark yaratan nüanslardan birini aktaralım.
İngilizce Telaffuzunda Mucize Bir Fark Yaratan Küçük Ses: Schwa Sound

ingilizce, geliştirilmesi her dilde olduğu gibi kullanım sıklığına bağlı olan bir dildir. mesela telefon, bilgisayar gbi elektronik aygıtlarınızın arayüzünü yabancı dilde kullanmak çok önemlidir. böylelikle her an bir şekilde dilin içinde kalırsınız. ama ben bu yazıda telaffuza değinmek istiyorum. ingilizceye dair en sağlıksız yaklaşımlardan biri telaffuzun önemsiz olduğu. öncelikle bir dil sadece yazmak ve okumaktan ibaret değildir. dolayısıyla telaffuz ve vurgular o dili konuşurken, düzgün kullanmadığınız takdirde anlaşılmanızı zorlaştıracaktır. ikide bir örnek verilen şey yunan, italyan vb. yabancı milletlerden insanların ne kadar kötü telaffuz ettikleri. arkadaşlar hayatta kendinize daha kötü bir şeyi referans alıp yola çıkıyorsanız geçmiş olsun, siz başarıyı baştan reddediyorsunuz. çok yakın bir yunan arkadaşımın kendi dili dışındaki tüm dillerde telaffuzu korkunç ve iletişim kurarken resmen acı çekiyorduk. ama öte yandan başka bir italyan arkadaşım da gayet akıcı ve aksansız ingilizce konuşuyor. siz ilkini hareket noktası alırsanız, mevcut durumunuz her zaman size yetecektir. kimse on beş farklı lehçe ya da ağızla ingilizce konuşmanızı beklemiyor zaten ama çok basit birkaç noktaya odaklanarak konuşmanızı standart üstü bir hale getirebilirsiniz. tabii eğer böyle bir amacınız veya isteğiniz varsa.

geyiği kısa kesip asıl meseleye gelelim

bu dili konuşurken schwa denen sesi düzgün kullanmayı öğrenirseniz, mevcut konuşma performansınızı en az ikiye katlarsınız. hani şu sözlüklerde sık sık gördüğünüz ters e var ya aha schwa o. özetle, pek çok ingilizce sözcüğün telaffuzunda "a,e,o,u" gibi ünlü harfleri seslendirmede kullanılan sestir. ben burada satır satır örnek vermek yerine biri american diğeri british için olmak üzere, schwa'nın iki aksanda nasıl kullanıldığını açıklayan ve gayet basit olduğunu düşündüğüm iki video bırakıyorum:

British Pronunciation: The Most Important Sound (Schwa)


The Schwa Sound


bunlar dışında daha detaylı videolar da var ama bu ikisi hem anlatım biçimi hem de uzunlukları bakımından meselenin temeline vakıf olmaya yeter bence. işin daha teknik detayına inmek isteyenler diğerlerine de bakabilir. tabii ki tüm pronunciation schwa'dan ibaret değil. ama dediğim gibi, farkına varılıp daha bilinçli kullanıldığında hayatınızı çok kolaylaştıracak bir şey. sonuçta fonetik geniş kapsamlı bir kavram. sözcük vurgularını doğru kullanmak biraz da o dile ne kadar dahil olduğunuza bağlı. bunun da en güzel yolu bol bol yabancı materyal dinleyip izlemek. çünkü dil öğrenmek özünde alışkanlıkla ilgili bir şey.

ne kadar aşina olursanız o kadar hafızanıza kazınır.