İngilizcede Saati Söylerken Kullanılan "O'Clock" İfadesindeki "O" Nereden Geliyor?

İngilizcede saat "It's five o'clock" şeklinde söyleniyor ve birçoğumuz cümle içindeki "o"nun nereden geldiğini bilmeden kullanıyoruz. Öğrenmekte fayda var.
İngilizcede Saati Söylerken Kullanılan "O'Clock" İfadesindeki "O" Nereden Geliyor?
iStock
"ın times past clocks were relatively rare. most people told time by some reference to the position of the sun or moon. the times provided by these two bodies do not always concur with those provided by a clock. hence there was a need to differentiate between the time provided "of the clock" (o'clock) and the time used by the vast majority of people in a given locality. "


yani türkçesi

eskiden saat kullanımı bugünkü kadar yaygın olmadığı dönemlerde insanlar genelde zamanı güneş ya da aynın gökyüzündeki pozisyonlarına göre ifade ediyorlardı. elbette bu durum zamanı insanların farklı yorumlamalarına sebep oluyordu ve mekanik saatle uyumsuzluk yaratıyordu. 

bu yüzden söylenen zamanın saate bakılarak söylendiğini belirtmek için zaman "of the clock" ifadesi ile belirtiliyordu. yani four of the clock = saate göre zaman dört gibi. "of the clock" tabiri de zamanla o'clock olarak kısaltılmış oluyor.