İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Hakkında Az Bilinenler

Şubat 1952'de kraliçelik tahtına oturan II. Elizabeth hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız birkaç ilginç bilgi.
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Hakkında Az Bilinenler
iStock.com


- dunyanin en cok gezen siyasilerden biri olan elizabeth (60 yillik rejiminde 116 ulke ziyareti) yapmasina ragmen uzerine kayitli herhangi bir pasaport yok.- pasaportu olmadigi gibi ehliyeti de yoktur.
tabi ki de olmayacak. koskoca kralice devlet dairelerinde ehliyet/pasaport vs. icin mi surunsun?-ehliyeti olmamasina ragmen iyi bir sofordur. range rover kullanir.- daha 18 yasinda bir prenses iken babasina yalvarip kendisini zorla cepheye (ikinci dunya savasi) yollatmistir. tabi ki sungu takip dusmana saldirmamis ama askeri arac soforu olarak gorev yapti. helal olsun.- 1976'da ilk e-mailini atti. tarihte email gonderen ilk devlet baskani olarak geciyor. - native speaker seviyesinde bir fransizcasi var.cocukken kendisi lilibeth diye cagriliyordu. bunun sebebi ise kendi ismi olan elizabeth'i telaffuz edememesidir.

cogunlukla haftasonlarini windsor castle'da gecirdiginden ve windsor castle da heathrow havalimani'nin kalkis pist baslarinin hizasinda oldugundan (ucaklar kalktiktan sonra yaklasik 1500 2000 ft yukseklikte kalenin uzerinden geciyorlar) ucaklarin motor sesi ve saati eslestirerek, hangi ucus oldugunu anlayabilmek gibi bir yetenek gelistirmis.

baya ciddi ciddi "aha united'in san francisco ucusu, aha british kalkti shangai'a gidiyor" diyormus. enteresan bir kadin oldugu muhakkak.

türkiye ziyaretinde anıtkabir özel defterine atatürk hakkında şu sözleri yazmış kişidir: 

"birleşik krallık'ın büyük değer verdiği bir dostu ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan mustafa kemal atatürk’e saygılarımı sunmak, benim için büyük bir onurdur."