İngiltere'de Bu Hayat Tarzını Tanıyan Birinden: Komün Hayatına Dair Güncel Gözlemler

Günümüz beyaz yakalı çalışanının hayallerinden olan komün hayatı 2020'ye girmeye hazırlandığımız şu günlerde nasıl yaşanıyor, bir bakalım.
İngiltere'de Bu Hayat Tarzını Tanıyan Birinden: Komün Hayatına Dair Güncel Gözlemler
Not: Görsel temsîlidir.

ingiltere'de büyük bir yerleşim yerinden yaklaşık 20 km ötede komün sayılabilecek bir yerleşime denk geldim. 36 haneli, bir banliyönün hemen dışında minik bir topluluk.

komüne yeni katılımlar bütün üyelerin anlaşması ile oluyor. sizi komüne aday gösteren kişi hakkınızdaki tartışmalarda söz söyleyemiyor. kesinlikle nepotizm yok. iki boş ev var ve uzun süredir boşlarmış. yeni kimse için bir türlü anlaşamamışlar.

ortak olarak sürdürülen hizmetler şöyle

1. misafirlik: evler kasten küçük yapılmış, bu sayede ısınma ve temizlik kolay oluyor. buna karşılık bütün komünün ortak kullandığı 4 misafir odası var. gecelik 5 pound ücret ödeniyor. hani herkes evinde "olur da misafir gelirse" diye bir misafir odası tutuyor ya, bu insanlar onu yapmıyorlar. maksimum misafirlik süresi bir ay.

Temsili fotoğraf.

2. yemek: komündeki her hane, dönüşümlü olarak komüne yemek yapıyor. o gece yemek yiyecek olanlar yiyeceklerini söylüyorlar. ona göre her akşam bir aile malzeme alıyor ve yemek yapıyor, malzemelerin parası da o akşam yemek yiyenler arasında bölüşülüyor. her gün işten yorgun argın dönüp yemek yapmakla uğraşmaktan böylece kurtuluyorsunuz. ayrıca alınan malzemeler de toplu olarak alındığı için çok daha ucuza geliyor. bu dönüşüme girmek istemeyenler aylık 300 pound gibi bir miktar ödemek zorundalar. yani 36 günde bir 4 saatlik iş yapmak istemeyenler 300 pound ödeyecekler.

3. çocuk bakımı: komündeki her çocuk sahibi dönüşümlü olarak iş saatlerinde çocuk bakımı ile ilgileniyorlar. bu hizmet için sadece kreş yaşında çocuğa sahip ebeveynler dönüşüme giriyor. iki çocuğun varsa her döngüde iki gün görev alıyorsun. görev almak istemezsen çocuk başına aylık 900 pound ödemen gerekiyor. bu rakam bile standart bir kreşten daha ucuz, fakat ebeveynlerden birisi iş yerleriyle önceden konuşup hangi günler gelemeyeceklerini çok önceden söyleyerek bu kreşte görev almayı tercih ediyorlar. kreşte bir de oyuncak kütüphanesi var, çocuklar istedikleri oyuncakları götürüp birkaç hafta oynayıp getirebiliyorlar. yaşı büyüyen çocuklar için onların yaşına uygun yeni oyuncaklar alma zorunluluğundan kurtuluyorsunuz.

bu kısım ilk bakışta kibutz sistemini andırsa da olayın kibutz ile pek alakası yok. çocuklar kreş haricinde ebeveynleri ile beraberler.

4. bahçe: komünün kocaman bir de bahçesi var. sulama otomatik olsa da çim biçilmesi, yaprakların toplanması ya da oyuncakların bakımı için de bir dönüşüm var. bunun sırası çok daha yavaş geliyor ama komündeki her yetişkin bu hizmetten sorumlu ve bundan kaçış yok.

Temsili fotoğraf.

bu zorunlu hizmetlerin dışında komün üyeleri komüne katkıda bulunabilecekleri başka hizmetleri de sayıyorlar. sanat atölyesi işleten, enstrüman kursu, basketbol ya da jimnastik dersi veren ya da ortaokul lise seviyesinde matematik-fizik dersleri veren insanlar da var. elbette profesyonel kurs almak gibi olmasa da bu hizmetler özellikle küçük çocuklar için paha biçilemez şeyler. komüne girerken bu insanlara hangi konularda katkıda bulunabileceğini önceden belirtiyorsun. her sene bir toplantıda önümüzdeki yıl sunacağın katkıları beyan ediyorsun. hiçbir katkı sunmamak gibi bir opsiyonun yok. sadece komündeki bir hemşire düzenli katkı sunmuyor, zira o da acil durumlarda ilk yardım ile görevli. bir sıkıntı yaşadığınızda çalışma saatleri dışındaki her saatte bu hemşireye ulaşabiliyorsunuz.

komünde yaşayanlar geniş bir spektrumdan geliyorlar. üniversite hocalarından mavi yakalılara gerçek anlamda bir insan yelpazesi görüyorsunuz. elbette bu insanlar birleşik krallık'a vergi veriyorlar, birleşik krallık'ın sağlık sistemini kullanıyorlar. ama gündelik ihtiyaçlarını hep beraber karşılıyorlar. basit bir yardımlaşma olsa da gelecek için umut verici.

İsrail'de Komün Kültürünü Günümüzde Hala Yaşatabilen Çok İlginç Bir Yaşam Alanı: Kibbutz