İngiltere'de Futbol Sahalarındaki Tellerin Kaldırılmasına Sebep Olan Korkunç Olay: Hillsborough Faciası

15 Nisan 1989'da Sheffield Wednesday ile Liverpool arasında oynana maçta futbol tarihinin en korkunç olaylarından biri yaşandı.
İngiltere'de Futbol Sahalarındaki Tellerin Kaldırılmasına Sebep Olan Korkunç Olay: Hillsborough Faciası

ingiltere futbol tarihinin en korkunç olayı olarak kabul edilen hillsborough faciası, 15 nisan 1989’da, sheffield kentinedeki hillsboroughstadı’nda liverpool ve nottingham forest arasında oynanan federasyon kupası yarı final maçı öncesi gerçekleşmişti. 

maç öncesi çok sayıda liverpool taraftarlarının zaten dolu olan bir girişe yüklenmesi nedeniyle oluşan izdihamda çoğu liverpoollu 96 taraftar ölmüş, 766 kişi yaralanmıştı.

maçtan sonra the sun gazetesi, liverpoollu taraftarların kurbanların cüzdanlarını aldıklarını, yardım etmeye çalışan polislere ise saldırdığını yazmıştı.

the sun adlı, ingilizlerin kendilerinin bile tuvalet kağıdı olarak nitelendirdiği gazete olaydan liverpool taraftarlarını sorumlu tuttu ve ilginçtir, o günden beri gazetenin nüfusa oranla en az sattığı kentlerden biri liverpool'dur.

The Sun gazetesinin faciayla ilgili manşeti.

hatta graeme souness liverpool'un başındayken the sun'a röportaj verdiği için taraftarlarca aforoz edildi, bu kamplaşmalar yönetim tarafından adamın görevine son verilmesine kadar gitti... gerçi ben bilerek yaptığını iddia edeceğim, ayrı konu.

ingiltere'de futbol sahalarindaki seyirciyi sahadan ayiran demir tellerin kaldirilmasi hareketine de milat olmustu..

liverpool, nottingham ve sheffield'da her 15 nisanda gökyüzüne 96 kırmızı balon bırakılır. saat tam 15.06'yı gösterirken. bu balonlar bir daha böyle olaylar yaşanmasın diyedir.. 

acıyı hala dün gibi hissederler içlerinde.. faciada hayatını kaybeden 96 kişiden biri de steven gerrard'ın kuzenidir. gerrard; liverpool için bu kadar kıçını yırtmasının nedenini kuzeninin annesi ve babasının acısını hafifletme çabası olarak gösterir ve yürek burkar. attığı her golde burnumun direğini sızlatır. 

onun gole sevindiği kadar kendince ödediği bir borçtan kurtuluşuna da şahitlik etmek yorar insan kalbini...

Bu olay olduktan sonra ölen/yaralananların aileleri ve Liverpoollular yıllarca adalet için mücadele verdiler. 

Bu onurlu adalet arayışları da 2012 yılında sonuç verdi.

an itibariyle başbakan david cameron tarafından gerçekler açıklanmış, ailelerden özür dilenmiştir. seneler sonra ailelerin ısrarlı mücadelesiyle açılan dosyalarda polisin kanıtlarla oynadığı ve liverpool taraftarlarının herhangi bir suçu olmadığını söyleyen cameron, bu durumun ülke adına da bir utanç olduğunu söyledi.

ibret alınması gereken bir mücadele. 20 küsür senelik uğraş ve adaletin yerini bulması.

Olaya ait videoyu buradan izleyebilirsiniz.