İngiltere'de Vakaların Artmasına Neden Olan COVID-19 Delta Varyantı

Hindistan varyantının yeni adı olan Delta varyantı, son haftalarda çeşitli ülkelerde COVID-19 vakalarının artmasının başlıca sebebi.
İngiltere'de Vakaların Artmasına Neden Olan COVID-19 Delta Varyantı

delta varyantı, eski adıyla hindistan varyantı. hindistan'ın ikinci dalgasının bu kadar kötü geçmesinin sebeplerinden biri olarak kabul ediliyor. burada, hindistan medyasında.3 tane sublineage ı var, yani bundan türeyenler:

b1. 617: delta varyantın kodu. geçtiğimiz kasımda hindistan'da keşfedildi.

b1.617. 2: delta plus denen varyant. hindistan'ın güney bölgelerini domine eden varyant. singapur varyantı olarak da geçiyor. çocukları da kötü etkilediği söyleniyor bunun.

b1.617. 3: bir başka türeyen varyant. delta plus kadar etkin değil.

spike proteininde oluşan mutasyonlar sonucu oluşuyor bunlar ve antijenlere ve aşıya dayanıklı olabilecekleri konusunda endişe mevcut. özellikle delta plus için geçerli bu söylediğim. yüzde elli daha bulaşıcı ve semptomatik.

delta varyantı, amerika'da geçen ay yeni teşhis edilen covid-19 hastalarının %1'inde görülürken, bu ay bu oran %6'ya çıkmış durumda. devlet, bunun önüne geçmek için özellikle 12-18 yaş aralığındaki gençleri hızla aşılamaya çalışıyor.

şu anda ingiltere'de yeni teşhis edilen covid-19 hastalarının %91'inde bu varyant görülüyormuş. cnn'in haberine göre; ingiltere'de son günlerde yeni vaka sayılarındaki artış çok yüksek olduğundan hükümet, vakaların en yoğun olduğu bölgelerde test ve hasta takip programlarını yürütme görevini orduya vermiş.

uzmanlar, delta varyantının daha önce ingiltere'de ortaya çıkan alfa varyantı ile kıyaslandığında %40 daha hızlı bulaştığını tespit etmiş. ingiltere'de 38,805 hasta üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde, delta varyantının alfa varyantına göre virüs bulaştıktan sonraki 14 gün içinde hastanın hastaneye yatma riskini 2.61 kat artırdığı tespit edilmiş.

university of texas'ın yaptığı araştırmaya göre pfizer biontech aşısı delta varyantına ve diğer varyantlara karşı koruma sağlıyor, aşı olmuş kişilerin bağışıklık sistemleri bu varyantları etkisiz hale getiriyor. (tek dozun koruma oranı düşük.)

ancak, ingiltere'den gelen haberlere göre, pfizer biontech aşısı olan kişiler delta varyantına karşı korunuyor olsa da antikor sayılarının giderek azaldığı gözlemlenmiş. bu, delta varyantının giderek güçlendiği anlamına mı geliyor bilmiyorum.