İngiltere'nin En Acımasız Yarışı Spine Race'i Kazanan İlk Kadın Sporcu: Jasmin Paris

Check-pointlerde çocuğunu emzirmesine rağmen rekor kırarak yarışı tamamlayan yarışçının hikayesi, kesinlikle alışılmadık.
İngiltere'nin En Acımasız Yarışı Spine Race'i Kazanan İlk Kadın Sporcu: Jasmin Paris

ultra maraton koşucularının katettiği uzun, yalnız kilometreler nadiren insanların ilgisini çeker. ancak jasmin paris'in hikayesi, dünya basınının ilgisini çeken cinste bir başarı. çünkü ocak ayında düzenlenen, avrupa'nın en zorlu maratonların biri sayılan "spine race"i kazanan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti. üstelik yarış esnasında check-pointlerde mola vererek çocuğu için sütünü sağıyordu ve buna rağmen yarışı rekor kırarak tamamlamayı başardı.

kendisi ile yapılan röportajda o da diyor ki: "çocuk emziren bir kadın olduğum için diğer yarışanlar tarafından kolay lokma olarak görülmüştüm. sanırım zaferim bu sebepten dolayı birçok insan tarafından coşkuyla karşılandı. aynı zamanda #metoo hareketinin revaçta olduğu bir döneme gelmesi de popüler olmasında etken oldu galiba."

Spine Race haritası.

"spine race"ten biraz bahsedelim öyleyse

ingiltere'de kışın düzenlenen 268 mil uzunluğunda, 7 gün süre tanınan ve ingiltere'yi baştan başa kateden bir ultra maraton bu. maraton süresinin üçte ikisi, ingiltere'nin iklimi dolayısıyla karanlıkta geçiyor. maraton boyunca uyumak veya mola için ayrıca bir zaman tanınmıyor. mesela jasmin paris yarış boyunca sadece 2,5 saat uyumuş ki rekor kırmasının sebeplerinden birisi de budur. çok zorlu kış koşullarında uzun süren bir yarış olduğu için tüm katılımcılara gps cihazı takılıyor, olur da bi yerde mahsur kalırlarsa hızlı şekilde ulaşabilmek için. ilk düzenlendiği 2012 yılında 11 katılımcıdan sadece 3'ü maratonu tamamlamayı başarmış. 2012'de birincinin tamamlama süresi 151 saat. 2019'da rekor kırarak kazanan jasmin paris'in süresi ise 83 saat 12 dakika. yine bu yıl en hızlı koşan erkeğin süresi 98 saat 18 dakika.

ne kadar zorlu bir maraton olduğunu anlayabilmeniz için şuraya videosunu bırakıyorum


jasmin paris'in hayatına dönecek olursak

35 yaşındaki ingiliz, edinburgh'ta bir klinikte veterinerlik yapıyor ve aynı zamanda edinburgh üniversitesi'nde doktora çalışmalarını yürütüyor. kendisiyle yapılan röportajda sabah saat 4'te kalkıp koşu antremanına gittiğini sonra gelip 8'de işe başladığını ve akşamları da doktora tezi için çalıştığını ve tüm bunları yaparken de çocuğuna da zaman ayırdığını, günde 6 saatten fazla uyumadığını söylüyor. ayrıca koşmak ve iş hayatı birbirini tamamlıyor, koşmak günün stresini üstünüzden atmak için mükemmel bir araç diye ilave etmiş. kazandığı maraton sonrasında gelen sponsorluk tekliflerini reddetmiş. "bu benim hobim ve bir şeyden para kazanmaya başlarsanız o hobi olmaktan çıkar" diyor.


bu ilham verici hayat hikayesini jasmin paris'in tüm bunlara nasıl zaman buluyorsunuz sorusuna verdiği cevapla bitirmek istiyorum:

"eğer bir şeye tutkunuz varsa, onun için zaman yaratırsınız."

kaynak: financial times

Kadın Milli Futbol Takımımızın 10 Numarası Melike Pekel'in İlham Verici Hayat Hikayesi

Kadın Futbolunun Yasakları Aşarak Ses Getirir Hale Gelişinin Öyküsü