Inglourious Basterds Filminin Can Çektiren Tatlısı Elmalı Strudel Nasıl Yapılır?

Christoph Waltz'un En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını kazandığı Inglourious Basterds filmindeki tatlı yeme sahnesinde canı çekmeyen yoktur. Tarantino'nun detaycılığı sayesinde gözümüze gözümüze sokulan o muhteşem Elmalı Strudel'in tarifini yazarımız veriyor.

evde yapılan uyduruktan ama lezzetli bir tarifi için:

bir miktar kırmızı elma alınır.(miktar keyfe bağlı,kaç kişi için kaç tane yapacaksanız göz kararı işte) soyulup bir güzel rendelenir.

içine bir miktar şeker (elma başına 1,5-2 yemek kaşıgı denebilir,tatlı anlayaşınıza bağlı bu da),göz kararı (bence bol) tarçın ve dövülmüş ceviz konup bir teflon tava,tencere vs içinde 10-15 dk pişirilir. 

daha sonra bildiğimiz milföy hamuru alınır, fırın kağıdı serilmiş bir tepsinin üzerine dizilir. her bir kare hamurun ortasına birer kaşık bu elmalı karışımdan konulup dört köşesinden birleştirilir,suyla veya yumurta sarısıyla yapıştırılır. ama tamamen kapatılmaz,kenarlar açık bırakılır böyle bıhça gibi yapılır. 

hamur kısımlarına hafifçe yumurta sarısı sürülüp fırına verilir, 15 dk civarında işte hamurlar pişene kadar fırında tutulur.çıkınca üzerine bol pudra şekeri serpilip yanına bir kahve yapılır, biraz ılıyınca, soğumasını beklemeden başına geçilir:)

Tarifi deneyen bir yazarımızın Strudel deneyimi

soysuzlar çetesinde christoph waltz'ın efsane yeme sahnesiyle tanıştığım üşengeçliğimden bu zamana kadar yapamayip dün gece desperate hobbit in verdiği tarife göre yaptığım enfes tatlı. 

çok heves ettiğimden midir nedir harika bişey hele yerken christoph'un çıkardığı ses ile aynı sesi çıkardığımda gaza gelip 3 tane birden yedim :d ahanda yaptığım strudel: