İnsana Birçok Şeyi Sorgulatan Bir Haber: Dünyanın 217 Trilyon Dolar Borçta Olması

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre küresel borç seviyesi yılın ilk çeyreğinde 217 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Peki bu ne demek oluyor? Sözlük yazarlarına kulak verelim.
İnsana Birçok Şeyi Sorgulatan Bir Haber: Dünyanın 217 Trilyon Dolar Borçta Olması
iStock.com


enteresandır, diyor ki haberde; "dünyanın en fakirlerinin oluşturduğu 3.6 milyarlık popülasyonun ekonomik varlıklarının toplamıyla, sadece 8 kişinin varlıkları toplamı aynı".

daha da bir sürü enteresan bilgi var:

dünyanın mevcut borcu 217.000.000.000.000 dolar ve küresel elitler buna bayılıyor dostum!

politikacılar borçlanmayı severler, ancak zamanla devlet borcu yavaş ama keskin bir şekilde, bir ulusun yoksullaşmasına neden olur.. elitler, dünyanın her yanındaki hükümetleri artan miktarda borçlanmaya iterken, bu hükümetler bu borçları ödeyebilmek için vergilerini artırmak durumunda kalır.. 


sonuç olarak bu döngü, paranın bizim ceplerimizden hükümetlerin hazinelerine, oradan da yeniden elitlerin ceplerine gitmesi üzerine kurulmuştur.. kuşaklardır sürmekte olan bir oyundur ve artık insanların "yeter amına koyim" demesinin zamanı gelmiştir..

2017 yılının sadece ilk çeyreğindeki borçlanma miktarıdır bu arada bu 217.000.000.000.000 dolar.. bütün dünyanın 1 yıllık ekonomik döngüsünün yüzde 327'sine tekabül ediyor.. şaka gibi..

bu hızlı borçlanmanın örneğini amerika üzerinden veriyor yazar ve diyor ki, "sadece amerika, saatte 100 milyon dolar borçlanıyor gençler, uyanın, açın gözlerinizi.."


neden diye soran arkadaşlar için çok kısa yazayım;

şimdi senin 100bin türk lirası kağıt paran var. bankaya gidip vadeliye yatırıyorsun ve akşam internet şubenden bakıyorsun vadeli mevduat=100bin tl yazıyor.

banka ne yapıyor. kanunen senden aldığı 100bin tlnin %10 kadarlık bi kısmını karşılık olarak tutmakla yükümlü (bu oran değişebilir, merkez bankası belirler)

10bin tlsini tutup, 90 bin tllik kısmıyle başka bi vatandaşa tüketici kredisi veriyor. bu 90bin tllik krediyi çeken vatandaş şubeye gidip 90bin tl kağıt parasını alıyor. hemen gidip kendisine ikinci el bulduğu volkswagen golfü satın alıyor.

şimdi bu 90bin tllik kağıt paralar arabasını satan üçüncü vatandaşa geçti. o da koşup bankaya gidiyor ve parasını vadeli hesaba yatırıyor.


şimdi ne oldu?

ilk vatandaş internet şubesine girdi baktı onun 100bin tlsi 1 aylık vadelide gözüküyor ama tamamen bilgisayarının ekranında. 

2. vatandaşın altında artık 90bin tllik volkswagen golf var ve bankaya ödemesi gereken 110bin tllik 36 ay vadeli kredi borcu var. 

3. vatandaşın da internet şubesinde 90bin tllik para gözüküyor.
bankanın şubesinde ise sadece 100bin tllik kağıt para mevcut kasada ve 36 ay sonuna alması gereken bi 110bin tllik alacağı var.

elimizdeki 100bin tllik kağıt para ile kabaca 400bin tllik bi para hacmi oluşturduk. şimdi bu işlemin durmaksızın devam ettiğini düşün.


dipnot: bir de kriz senaryosu çizelim;

diyelim ki 1 ve 3 nolu vatandaşlar bankaya gidip tüm parasını çekmek istedi. ikisinin hayali parasının toplamı 190bin tl. bankanın kasasında sadece 100bin tl kağıt para var. işte bu durumda banka batıyor, bankanın tek çıkışı var, golf alan vatandaşa gidip borcunu öde demek. ekonomik kriz çıkıyor vs vs. tabi bu yazdığımı 2 vatandaş olarak değil 100000lerce vatandaş olarak düşüneceksin.

tarihte bu tip çıkmış (çıkartılmış) bir sürü ekonomik kriz vardır.