İnsanı Harikulade Bir Dehşete Sürükleyerek Uzay Boşluğuna Fırlatan Evren Bilgileri

Evrenin büyüklüğü malumunuz. İnsan algılarının belli ki çok ötesinde olan bu devasa boşluk hakkında bilgiler edinmek ise bir yandan hem korkutuyor hem de garip bir haz duymanıza neden oluyor.

evren'in bilinen en büyük yapısı: büyük kuasar grubu. 


o kadar büyüktür ki, ışık hızına ulaşmış bir araca sahip olsaydınız bile, bir ucundan diğer ucuna gidiş süreniz 4 milyar yıl sürerdi. ve kutupları arasındaki bu mesafe, samanyolu'ndan andromeda galaksisine kadar olan mesafenin yaklaşık 1600 katıdır.

evren'in bilinen en büyük kara deliği: ngc 1277


perseus takım yıldızından yaklaşık 250 milyon ışık yılı uzaklıktadır. samanyolu'nun onda biri kadar bir galaksi içinde yer almasına rağmen kütlesi, güneşin kütlesinin yaklaşık 17 milyar katıdır. ve kütlesiyle içinde yer aldığı galaksinin yaklaşık %15'ini kapsar.

evren'in bilinen en yaşlı yıldızı: the methuselah star


bilim insanları, yıldızın yaklaşık 12 milyar yıl önce samanyolu galaksisinin sebep olduğu bir parçalanma sonucunda oluştuğunu tahmin ediyor. hatta +/- bir milyarlık bir hata payı olduğu düşünüldüğünde bu yıldızın neredeyse evrenle aynı yaşta olduğunu söylemek de mümkün.

evren'in bilinen en büyük görsel boşluğu: barnard 68. (kara delikler ile karıştırılmaması gerekli) 


gezegenimizden yaklaşık 500 ışık yılı uzaklıktadır ve moleküler bir buluttur. her ne kadar göremesek de bu boşluğun içinde yaklaşık 4000 yıldız olduğu tahmin ediliyor. bir başka ilginç not ise, bu moleküler bulutun iç sıcaklığının yaklaşık -270 derece olmasıdır.

evrenin bilinen en büyük yıldızı, uy scuti değil, vy canis majoris yıldızıdır. 


bu yıldızın yarıçapı, güneş yarıçapının yaklaşık 1420 katıdır. örnek vermek gerekirse, bu yıldızın merkezinden yüzeyine gitmek için güneş ile dünya arasındaki mesafeyi neredeyse 10 defa gidip gelmek gerekir. rakamsal olarak çapı ise yaklaşık 2,375,828,000 kilometredir ve hacmi ise güneş'in 5.000.000.000 katıdır!

bizim galaksimizin de içinde olduğu ve yakından tanıdığımız satürn gezegeninin aylarından biri olan mimas'ın küresel ısı dağılımı, dünyadaki hemen herkes tarafından bilinen bir oyunu anımsatmaktadır. ben demiyorum, bilimadamları gözlemlemişler ve hatta fotoğraflamışlar. fotoğrafı gördükten sonra oyunun ne olduğunu anlamak zor olmuyor da, pacman da hiç bu kadar güzel gözükmemişti daha önce. 


evren'de yalnız olup olmadığımız insanlık tarihi boyunca merak edilen ve edilecek bir konu.

nasa başta olmak üzere birçok ülkede dünya dışı yaşam ile ilgili devlet destekli kurum ve kuruluşlar mecvut. sürekli olarak uzaya sinyaller gönderiliyor, araştırmalar yapılıyor vesaire. tüm bu araştırmalar ve çalışmalar bir yanda, aslında dünyanın kendisi başlı başına bir radyo sinyali potansiyeli görüyor. fakat evrenin büyüklüğünü düşünüldüğünde, bu radyo sinyallerinin efektifliği de tartışmaya açık elbette. dünyadan yayılan radyo sinyallerinin sadece bizim galaksimiz içinde duyulabildiği/görülebildiği alanın resmi de bunu ispatlıyor zaten. 


bizim güneş sistemimiz dışında insanoğlunun keşfettiği ilk gezegen, 1992 yılında keşfedilen 51 pegasi gezegenidir.

şimdi "hadi ya, o kadar geç mi ?" diyebiliriz de, öyle değil işte. zira, bu kadar geç keşfedilmesinin nedeninin oralarda bir yerlerde pek de fazla gezegen bulunmaması falan değildir. hatta bu, düşünülecek en saçma şey bile olabilir. evren içerisinde 40.000.000.000.000.000.000.000.000 adet gezegen olduğu tahmin ediliyor. 2014 yılı itibariyle bunlardan sadece yaklaşık 900 tanesi keşfedilmiştir. rakamı sallıyorum diye de düşünmeyin, zira bu sayı nasa başta olmak üzere birçok platform tarafından doğruluğu onaylanmış rakamdır. gerçi benim için bir anlam ifade etmiyor, çünkü rakamı algılamakta güçlük çekiyorum. benim matematiğimi aşıyor.


evrenin büyüklüğü hakkında son bir örnek daha verelim.

diyelim ki güneş sistemi dışına çıkmayı başaran ilk uydularımız olan voyager 1 ve voyager 2'ye bir şekilde bindiniz. yakıt probleminiz yok ve ölümsüzsünüz. bu durumda, altınızdaki "araçlar" saatte 56.000 kilometre hızla gideceklerdir. ama bu muazzam hıza rağmen ay'a ulaşmanız 6-7 saat, güneş'e ulaşmanız 110-120 gün, en yakın yıldız olan proxima centauri'ye ulaşmanız 77.000 yıl, kutup yıldızı'na ulaşmanız 8.000.000 (8 milyon) yıl sürecektir. en yakın galaksi olan andromeda'ya ulaşmanız ise 48.000.000.000 (48 milyar) yıl sürecektir.

evren'in yaklaşık 14 milyar yıl yaşında olduğunu söylemiş miydik ?

Konuyu görsel olarak muhteşem bir şekilde algılamanızı sağlayacak olan bir videoyu da şöyle bırakalım