İnsanın Acizliğini Bir Kez Daha Gözler Önüne Seren Sınıflandırma: Kardaşev Kademeleri

Aciz olduğumuzu zaten biliyorduk fakat zaman zaman öyle şeyler öğrenip, ufkumuzu genişletiyoruz ki bu duygu bizde iyice pekişiyor. Kardaşev Kademeleri de işte böyle bir şey.
İnsanın Acizliğini Bir Kez Daha Gözler Önüne Seren Sınıflandırma: Kardaşev Kademeleri
Nikolai Kardashev

rus astronom prof. nikolai kardashev'in galaktik uygarlıklar için oluşturduğu teorik sınıflandırma.

kardashev'e göre tüm bir gezegenin kaynaklarını kontrol edip gezegene tam anlamıyla hakim olan bir teknolojik gelişime sahip olan uygarlık kardashev civilisation type-1, bir güneş sistemini kontrol edebilecek seviyede bir uygarlık kc type-2, bütün bir galaksiyi kontrol edebilecek teknolojik seviyeye sahip uygarlık kc type-3 olarak sınıflandırılır. şu anda bildiğimiz tek uygarlık olan insanlık kc 0,3 - 0,7 civarı bir ölçektedir.

iStock.com


elimizdeki sağlam bilim kurgu eserlere baktığımızda kc type-3 seviyesine ulaşmaya çalışan uygarlıkların hikayelerini okuruz, gerek asimov'un imparatorluğu, gerekse star wars'ın imparatoru kc type-3 haline dönüşmeye çalışan bir gücün hikayeleridir.

işin daha enteresan tarafı din tarihine baktığımızda insanlığın gelişimini bir tür kc-3 uygarlığının etkilemeye çalıştığını görürüz. tevrat'taki genesis hikayesi sanki böyle bir teknolojik gücün önemsiz bir gezegende yaptığı bir genetik deneyi anlatır gibidir.

örnekler vermek gerekirse;

0 tipi uygarlık: biz, bildiğin insan ırkı. enerji ihtiyacını büyük oranda fosil yakıtlardan karşılayan. yıldızının enerjisini çok düşük seviyede değerlendirebilen uygarlık tipi. gezegen yörüngesinde ve yıldız sistemi içerisinde uzay uçuşları yapabilir.

iStock.com


i tipi uygarlık: yıldız sistemi içerisindeki diğer gezegen ve uydularda terraform şeklinde değilse bile, hub'lar veya yapay biyosferler aracılığıyla kolonileşmiş, sorunsuz haberleşme ve ulaşım sağlayabilen uygarlık tipi. yenilenebilir nükleer enerji kullanımını mükemmelleştirmenin yanında, kendi gezegenindeki tüm enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanabilir, yanardağları, depremleri ve hava olaylarını kontrol edebilir. insanlığın önümüzdeki 50-150 yıllık süre içerisinde geçişini tamamlamasını beklediğimiz uygarlık tipi.

iStock.com


ii tipi uygarlık: kendi evrimini kontrol altına almayı başarmış uygarlık tipi. kendi yıldız sistemindeki tüm enerji kaynaklarını maksimum verimle kullabilir; yıldızlararası seyahat ve haberleşme yeteneğine sahiptir. daha ileri seviyelerde gezegenlerin yörünge hareketlerini dahi manipüle edebilir. bu seviyede bir uygarlığın yok olma ihtimali imkansıza yakındır. kendisinden daha gelişmiş başka uygarlıklar dışında uzayda veya yaşam bölgesinde varlığını tehdit edebilecek ölçüde bir tehlike bulunmaz. hücresel ve hatta atomik seviyede yaşamı kontrol edebildiği için hastalıkları yok etmiştir, çarpma olasılığı bulunan asteroidleri ise tespit edildiği anda yok edebilir veya yörüngesini değiştirebilir. mass effect ve star trek evrenlerindeki insan ırkları ile predator serisindeki yautja pek çok açıdan bu seviyeye ulaşmıştır. kendi uygarlığımızın da yine bazı alanlarda önümüzdeki 50-100 yıl aralığında başlayıp, 500 yıl içinde geçişini tamamlamasını bekliyoruz.iii tipi uygarlık
: içinde bulunduğu galakside istediği gibi kolonileşebilen, terraform ve gezegen mühendisliği becerisi en üst seviyede olan, doğrudan doğruya yıldızların ürettiği füzyon enerjisinden faydalanan uygarlık tipi. intergalaktik yolculuklar ve haberleşme de yapabilir. star wars'taki galaktik imparatorluk tip iii sınırları içerisindedir. nikolay kardaşev tarafından tanımlanan son uygarlık tipi budur, ötesinde geçmemiştir.iv tipi uygarlık
: kardaşev'den sonra başka bilimadamları tarafından betimlenen seviyedeki uygarlık tipi. tüm evrende kafasına estiği gibi at oynatır. gezegenler, yıldızlar, galaksiler üzerinde deneyler yapar; yok edip yenilerini meydana getirebilir. fiziksel yapısını uzayda tek başına, herhangi bir araç olmadan istediği gibi yolculuk yapabilecek şekilde değiştirebilir. madde ve enerji varlığını istediği gibi manipüle edebilir ve zamanda yolculuk yapabilir. marvel evrenindeki celestial'lar bu uygarlık tipinin iyi birer temsilcisidirler.v tipi uygarlık
: multiversal düzeyde takılan uygarlık/varlık tipi. tüm evrenlerdeki fizik kurallarını istediği gibi kullanabilir ve değiştirebilir. evrenleri yok edebilir, geri getirebilir, baştan yaratabilirler; true-omnipotent şeklinde betimlenebilirler. marvel'daki beyonder, living tribunal, one-above-all, dc'deki the presence ile lucifer ve michael, büyük dinlerin tanrı tasvirleri bu tanım dahilindedir.